Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 października 2021 napisz DONOS@

Święto Niepodległości 2017

 

15 listopada br. w hali sportowej odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości .Młodzież z klas drugich i trzecich pod kierunkiem p. Marii Zaremba oraz p. Justyny Czerwonko przygotowała montaż słowno - muzyczny o tym , jakie były nasze drogi do wolności i niepodległości.

W XXI wiek Polska wkroczyła wolna. Jednak nie zawsze tak było. Jak uczy historia, wiele razy nasz kraj upadał, aby znów się odrodzić. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego.”Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. Najpierw powstania: listopadowe, krakowskie i styczniowe,  poszukiwanie sojuszników we Francji, Wielkiej Brytanii, wreszcie próby dogadania się z zaborcami i uzyskania choć częściowej autonomii. Zaborcy  próbowali nas wynarodowić - narzucić swoją kulturę , język , obyczaje, religię . Mimo tych działań, naród polski zachował jedność i tożsamość.

11 listopada 1918 roku spełnił się sen o wolnej ojczyźnie. Polska znów pojawiła się na mapie Europy. Naczelnikiem państwa został Józef Piłsudski. Polacy jednak mieli jeszcze dużo do zrobienia - musieli walczyć o określenie granic, tworzyli rząd i ramy ustrojowe , przeprowadzali reformy. Odbudowywali zniszczenia wojenne, polską gospodarkę, pisali własną konstytucję.

Dziś z perspektywy 99 lat patrzymy na tę historyczną datę z patriotyczną refleksją nad przebytą drogą. Dylematów, których nie oszczędziła nam polska historia i nie szczędzi nam współczesność, nikt za nas i bez nas nie rozwiąże. To nasz obowiązek i odpowiedzialność naszego pokolenia, by wolność, tak ciężko wywalczoną przez innych, pielęgnować i strzec. Ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej. Przecież to im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej i możliwość pielęgnowania polskich tradycji.

M. Zaremba

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 05 grudnia 2017 08:33
Data ostatniej edycji: wt, 05 grudnia 2017 08:36:42

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę