Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 21 maja 2022 napisz DONOS@

WIZYTA W NIEZWYKŁYM DOMU

18 października 2016r. uczniowie kl. I b wraz z wychowawcą  p. M. Nasiadko udali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Łomży przy ul. Polowej 39.  Termin spotkania został wcześniej ustalony z dyrekcją placówki, a zasadność wyjścia i sam cel wizyty przedyskutowany na pierwszym spotkaniu z rodzicami uczniów. Młodzież na godzinie wychowawczej dowiedziała się, że miejsce, które odwiedzi, jest prawdziwym domem dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością /w tym intelektualną różnego stopnia/. Każdy mógł podjąć decyzję, czy jest gotowy na takie spotkanie, czy nie. Wszyscy bez wahania zadeklarowali, że wychodzą z niecodzienną wizytą.  Po przybyciu na miejsce zaproszono nas do sali gimnastycznej. Tam odbyło się pierwsze spotkanie z podopiecznymi domu. Niekłamana radość pensjonariuszek pozwoliła szybko pokonać niepewność i delikatny lęk uczniów. Gimnazjaliści dowiedzieli się, że wiele mieszkanek tego domu przebywa w nim od dziecka, a zdecydowana większość została pozostawiona w nim przez najbliższych, z którymi nie mają  kontaktu nawet z racji świąt czy ważnych wydarzeń rodzinnych. To po części tłumaczy zachowanie podopiecznych, które mają potrzebę kontaktu, bliskości, dotyku dłoni, przytulenia się do każdego, kto je odwiedza.  Mieszkanki domu  przygotowały występ, w który włączyły swoich gości. Gromkie brawa i gratulacje były nagrodą za ich niestrudzony śpiew i grę na instrumentach.
Niestety, czas zaplanowany na wizytę szybko minął i trzeba było wracać do szkoły. Rozstanie było  smutne. I jedni, i drudzy życzyli sobie spotkania wkrótce. Panie animatorki przekazały słowa wdzięczności za dar radosnego spotkania, a młodzież ze wzruszeniem podziękowała za lekcję pokory, za lekcję życia.  Wychowawca wraz z uczniami zostali zaproszeni na XV Przegląd Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej, który odbędzie się w listopadzie.
Najważniejszy cel wyjścia został osiągnięty. Z pewnością ta grupa uczniów będzie bardziej wrażliwa na los drugiego człowieka. Młodzież powinna  mieć świadomość tego, że od niej zależy przyszły świat, który można zmieniać, czyniąc  dobro na rzecz ludzi potrzebujących, zwłaszcza  tych, którzy nie potrafią  zadbać o siebie, chorych i niepełnosprawnych.  Na grudzień ustalono też termin kolejnej wizyty, podczas której zostaną przekazane drobne upominki i wystawiona  krótka część artystyczna.

M. Nasiadko

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 24 października 2016 11:38
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:27:06

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę