Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 17 października 2021 napisz DONOS@

UCZNIOWIE PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 9 IM. RODZINY LUTOSŁAWSKICH ODWIEDZILI SĄD REJONOWY W ŁOMŻY

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzili Sąd Rejonowy przy ul. Polowej 1 w Łomży, by z bliska przyjrzeć się pracy sędziów. Podczas wizyty młodzież mogła być obserwatorem rozprawy sądowej, zwiedzać pomieszczenia dla zatrzymanych, Biuro Obsługi Interesanta, a także zapoznać się z procedurą przesłuchań małoletnich w Przyjaznym Pokoju Przesłuchań. Wizyty w sądzie były połączone z prelekcją sędziów na temat ważnych kwestii związanych z uczestnictwem młodych ludzi w postępowaniu sądowym. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sprawy karne, ale również spotkania z innymi pracownikami Sądu. Opowiadali oni o czynnościach podejmowanych w sądzie, ale przede wszystkim odpowiadali na pytania młodzieży, która bardzo chętnie czynnie uczestniczyła w spotkaniach. Takie spotkania to dla młodych ludzi doświadczenie, z którego zapamiętali czym jest wokanda, jakiego koloru jest żabot przy todze sędziego. Dowiedzieli się, że w polskim systemie prawnym nie ma ławy przysięgłych, a na sali rozpraw oczekiwane jest zachowanie przynależne tak szczególnemu miejscu. Taka wizyta pozwoliła uświadomić młodzieży, że warto przestrzegać porządku prawnego, gdyż niektóre z pozoru błahe zachowania mogą okazać się brzemiennymi w skutkach. Dla wielu młodych ludzi mogą stanowić też punkt wyjścia do rozważań o wyborze własnej ścieżki kariery zawodowej. Najistotniejszym jest jednak to, że spotkania w Sądzie pozwoliły ,,oswoić” to miejsce, ujrzeć je w innym świetle i zrozumieć, że jest to obszar przyjazny, gdzie można poszukiwać ochrony prawnej. Po takich edukacyjnych doświadczeniach nasi uczniowie wiedzą, że w Sądzie mogą czuć się bezpiecznie i zawsze znajdą tam pomoc w rozwiązywaniu problemów natury prawnej.

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 19 listopada 2015 10:18
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:00:58

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę