niedziela, 22 października 2017 napisz DONOS@

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

224 rocznicę uchwalenia konstytucji, pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, uczciliśmy w naszej szkole uroczystą akademią. W trakcie występów młodzież przypomniała społeczności szkolnej, że mocarstwa zaborcze potraktowały konstytucję jako groźny przejaw „zarazy rewolucyjnej”, ciągnącej się od Francji ogarniętej wielką rewolucją. Ustawę majową zaczęła również zwalczać opozycja magnacka w kraju, gdyż zawierała postanowienia ograniczające jej przywileje i wpływ na rządy w państwie.
27 kwietnia 1792 roku przedstawiciele opozycji magnackiej podpisali w Petersburgu akt konfederacji, który potem ogłosili w miasteczku targowica na Ukrainie pod fałszywą datą 14 maja. Akt ten unieważniał Konstytucję 3 Maja i całą działalność Sejmu Wielkiego oraz prosił cara o udzielenie zbrojnej pomocy w celu przywrócenia danej formy rządów w Rzeczpospolitej.
18 maja 1792 roku wojska rosyjskie przekroczyły granice Rzeczpospolitej. Pomimo stawienia oporu wrogim wojskom pod Zieleńcami i Dubienką  oraz początkowych sukcesach militarnych, król przystąpił do konfederacji targowickiej oraz nakazał zaprzestania działań wojennych.
Konsekwencją walki w obronie Konstytucji 3 Maja był II rozbiór Polski w 1793 roku, a następnie w 1795roku III rozbiór, który  zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata.
Pamięć o konstytucji nie zaginęła. Przeszła do historii jako próba ratowania kraju i dowód na patriotyzm Polaków, pragnących przeprowadzić reformy ustrojowe.

 

M. Zaremba

 

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 03 lipca 2015 10:52
Data ostatniej edycji: pt, 03 lipca 2015 11:00:40

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0