poniedziałek, 19 lutego 2018 napisz DONOS@
***************************************************************

ŚWIĘTO SZKOŁY W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 9 IM. RODZINY LUTOSŁAWSKICH W ŁOMŻY

"Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć”.
Pod takim hasłem społeczność Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży 29 października 2013r. w sposób niezwykle uroczysty świętowała 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego - członka Rodziny Lutosławskich. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Łomżyńskiej Katedrze, którą celebrował Ks. Bp Janusz Stepnowski. Po nabożeństwie zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie przeszli do budynku szkoły na główną część obchodów. Pani dyrektor Wiesława Masłowska powitała gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: Starostę Powiatu Łomżyńskiego p. Lecha Szabłowskiego, Wicestarostę Powiatu Łomżyńskiego p. Adama Sowę, Wójta Gminy Łomża p. Jacka Nowakowskiego, panią wizytator Danutę Radwańską, przewodniczącą Rady Gminy Łomża p. Barbarę Cychol, sekretarz Gminy Łomża p. Barbarę Sobczyńską-Wanke, dyrektora Muzeum Przyrody w Drozdowie p. Annę Archacką. Następnie podkreśliła rangę święta, przypominając, że Sejm uchwalił rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego. Wypowiedziała ważne słowa, stwierdzając, że młodzież gimnazjalna powinna czerpać aspiracje i wzorować się na przykładzie tego wybitnego artysty, który był niezwykle skromny, ale wyczulony na potrzeby innych. Przez wiele lat prowadził dyskretną działalność charytatywną, m.in. fundując stypendia dla młodych kompozytorów i wykonawców. Czując się obywatelem, któremu bliskie były sprawy społeczeństwa, w latach 80. Aktywnie angażował się w różne formy działalności ruchu „Solidarność”. Lutosławski cieszył się międzynarodową sławą, był zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach i do jury konkursów kompozytorskich, prowadził wykłady i kompozytorskie kursy. Otrzymywał zamówienia od czołowych orkiestr i instytucji. Za swoje dokonania został uhonorowany licznymi nagrodami, doktoratami honoris causa kilkunastu prestiżowych uczelni w Polsce, Europie i Ameryce. Był członkiem honorowym wielu akademii artystycznych i naukowych oraz stowarzyszeń muzycznych na całym świecie.
Podczas część artystycznej przygotowanej przez panie: M. Zaremba, M. Nasiadko i J. Czerwonko poświęconej wybitnemu kompozytorowi, mogliśmy wysłuchać pięknych wierszy, pieśni oraz koncertu utworów skomponowanych przez Lutosławskiego, a wspaniale zagranych na akordeonie i na trąbce przez uzdolnionych muzycznie uczniów naszej szkoły.
W tym szczególnym dniu odbyło się również uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. Gimnazjaliści, którzy zostali włączeni w poczet uczniów Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży na pewno zapamiętają ten dzień jako wyjątkowy ze względu na niezwykłą postać i wspaniałe osiągnięcia swego patrona, na wzór którego mogą kształtować swoje charaktery, osobowość, zdobywać wykształcenie.

W. Pezda
S. Kukowska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 20 grudnia 2013 21:04
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:39:46

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0