Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@
******************************************************************

ŚWIĄTO SZKOŁY

 

******

 

       W dniu 20.03.2013 r. w naszej szkole obył się uroczysty apel z okazji rocznicy nadania imienia szkole. Apel poświecony został rodzinie Lutosławskich. Inscenizacja (scenariusz Beata Sobolewska) dotyczyła wybranych postaci tego wybitego rodu tj.: Franciszek, Stanisław, Kazimierz, Józef, Marian, Witold Lutosławski.  I tak dzięki młody artystom z klasy II a cala społeczność szkolna przeniosła się w czasy świetności dworu dolnego, w którym żyli potomkowie rodu Lutosławskich.

       Wykonawcy przypomnieli, że to dzięki Franciszkowi,  który jeździł po całej Europie, by zapoznać się z nowoczesna gospodarką , powstała mleczarnia gorzelnie, browar na wzór zagraniczny.

       W innej scenie zaprezentowali niektóre myśli Stanisława – filozofa  świadczące  jego „światłym umyśle”, które odwołują się do pięknych humanistycznych idei:

        „Najwyższa mądrość może być tylko zdobyta przy najwyższej moralnej doskonałości”, „Lepiej stać się złym, niż pozornie dobrym”, „Kto kocha swój naród, nie pragnie krzywdy żadnego innego narodu”.

       Kolejną scenę poświęcono postaci księdza Kazimierza, który stworzył pierwsze zastępy harcerzy  wzorowane na skautingu gen. Roberta Badena Powella i zaprojektował krzyż harcerski. Ciekawa i jak najbardziej aktualna jest symbolika tego krzyża: „koło”- to symbol doskonałości, „gwiazda” w  środku  oznacza myśl – „ad astra” ( do gwiazd), „czuwaj” nawiązuje do  gotowości ducha czyli pracy nad sobą.

       W inscenizacji zaakcentowano też  tak ważny dla rodziny Lutosławskich patriotyzm i zdolność do poniesienia ofiary przejawiający się w działalności antyrosyjskiej Józefa i Mariana skazanych na śmierć. Całość uzupełniała piękna muzyka podkreślająca dramatyzm sytuacji, nad którą czuwała p. Justyna Czerwonko.

        Wspominano też o Witoldzie Lutosławskim- polskim kompozytorze cenionym  na całym świecie, który tak pięknie pisał o swojej misji tworzenia:

        „Nie pragnę znajdywać, natomiast pragnę odnajdywać tych, którzy w najgłębszych warstwach duszy czują tak samo jak ja” .

        Na zakończenie Natalia Złotowska wyrecytowała fragment wiersza J. Twardowskiego – „Wszystko co dawne” . Skupienie i cisza z jaka cała społeczność szkolna oglądała spektakl oraz gromkie brawa na zakończenie wynagrodziły młodym artystom  cały trud przygotowań i potwierdził wysoki poziom całej uroczystości.

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 29 kwietnia 2013 10:42
Data ostatniej edycji: pon, 01 lipca 2013 12:16:42

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę