Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@
****************************************************************

PODSUMOWANIE PROJEKTU "ENERGIA ELEKTRYCZNA - WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO", FESTYN "TRZYMAJ FORMĘ"

 

 

****************

W dniu 06 czerwca 2012r. w naszej szkole organizowany był, jak co roku, festyn „Trzymaj Formę!”. Już o godzinie 9:00 uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży, uczniowie klas VI ze szkół podstawowych i licznie zebrani zaproszeni goście, zebrali się na hali sportowej, by rozpocząć coroczną imprezę. Jednak zostali miło zaskoczeni przez organizatorów, którzy postanowili połączyć dwie wypadające w bliskich terminach imprezy. Tym razem obok pokazów teatralnych, wokalnych i rozgrywek sportowych, gwoździem programu było podsumowanie projektu.

 

"Energia elektryczna - wczoraj, dziś, jutro".

 

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania przybyłych gości przez panią dyrektor Wiesławę Masłowską. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Gminy Łomża oraz pracownicy Sanepidu.

Pierwszym punktem programu był pokaz pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem zademonstrowany przez ratowników medycznych z Polskiego Czerwonego Krzyża. Była to bardzo pouczająca lekcja, pokazująca jak należy się zachować w tak kryzysowej sytuacji.

W kolejnej osłonie członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego bardzo wylewnie przedstawili dotychczasowy harmonogram naszych działań i opisali wszystkie wyjazdy, jak również praktyczne zastosowanie wszelakich sprzętów w gospodarstwie domowym, typu: latarki zasilane ręcznie, poprzez działanie siłą na zamieszczoną w nich korbę, czy choćby świetlówki działające dzięki cytrynom i marchewkom. Dodatkowo członkowie naszego Koła bardzo szczegółowo wyjaśnili, na czym polega oszczędzanie wody i energii elektrycznej oraz jak można w prosty sposób obniżyć rachunki za światło i prąd w rodzinnych domach. Uczniowie naszego gimnazjum bardzo uważnie przysłuchiwali się sposobom oszczędzania, które przedstawione były na wystawie i każdy kto chciał się czegoś dodatkowo dowiedzieć, mógł zamienić kilka słów z osobami objaśniającymi na czym polega funkcja stand-by w urządzeniach elektrycznych i przekonywującymi wszystkich zebranych, że podłączona pod prąd ładowarka, pod którą w danej chwili nie ładuje się żadne urządzenie elektryczne, pobiera energię i stanowi zagrożenie, mogąc powodować spięcia, a nawet samozniszczenie sprzętu poprzez przegrzanie.

Wybrani członkowie Koła Ekologicznego przekazywali bardzo przydatną wiedzę na temat nowoczesnych sposobów zdobywania energii, jak choćby farmy wiatrowe. Gościliśmy na jednej z nich i byliśmy zachwyceni, mogąc dzielić się informacjami z innymi uczniami naszej szkoły, którzy chętnie przysłuchiwali się opowieściom o pracy jednego i większej ilości wiatraków, jak również kosztom, które ponosi się, chcąc zainstalować takie urządzenie na prywatnym terenie. Można było dowiedzieć się, w jaki sposób energia przekazywana jest z pojedynczych wiatraków do jednego źródła i jakie środki finansowe są  niezbędne do zakupienia danej ilości energii. Dodatkowo każda osoba, która zainteresowała się działaniem naturalnych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej, za poświęcony czas została obdarowana kalendarzykiem i zakładką do książki z informacjami o prądzie i użytkowaniu sprzętu RTV i AGD w taki sposób, by nie pożerał zbyt dużo energii elektrycznej.

Kilkoro z członków Koła Ekologicznego zachęcały do zmiany naszych dotychczasowych nawyków, jak choćby wyłączanie światła, gdy nikt nie przebywa w pomieszczeniu, nie pozostawiania wspomnianych wcześniej ładowarek do telefonu, czy laptopa w kontakcie po naładowaniu baterii. Osoby, które chciały dowiedzieć się czegoś więcej o oszczędzaniu prądu w naszych domach, również zostały obdarowane symbolicznymi gadżetami, by dzieliły się nabytą wiedzą ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Szerzenie takich informacji bardzo przyczynia się do oszczędzania energii elektrycznej, a przy tym także środków finansowych, czyli kwoty, którą comiesięcznie płacimy za użytkowanie również tego, co właściwie nie jest nam potrzebne.

Nasi koledzy byli skłonni streścić wszystkie zorganizowane wyjazdy, w których uczestniczyliśmy. Relacje z nich są zamieszczone w zakładce Aktualności na stronie internetowej naszego koła. Wycieczki miały na celu przybliżyć nam sposoby pozyskiwania energii w praktyce, jak choćby pracę w elektrowni. Dodatkowo podczas prezentacji członkowie naszego koła wspomnieli o licznych warsztatach, w których uczniowie naszego Koła brali udział, a dotyczyły one naturalnych sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Po ciekawej prezentacji naszych osiągnięć, zostały rozstrzygnięte konkursy, na które wcześniej wpłynęły prace. Po wybraniu przez komisję trzech najlepszych prac i wyróżnień ze wszystkich dziedzin (tj: esej, baner, prezentacja), przyznane zostały nagrody rzeczowe w formie odtwarzaczy MP3 i dodatkowych nagród książkowych za niższe miejsca. Nagrody zostały zakupione z pozyskanych funduszy na realizację wspomnianego, który został laureatem Konkursu Grantowego „Sieć dobrych pomysłów” zorganizowanego przez Fundację Nasza Ziemia we współpracy z inicjatywy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator S.A.

Baner, który wygrał w konkursie, dumnie powiewał przyczepiony do dachu hali sportowej i obwieszczał wszystkim zebranym, że warto brać udział w konkursach organizowanych przez nasze Koło, choćby ze względu na spełnienie marzeń i wyróżnienie się z tłumu dzięki swym umiejętnościom.

Na zakończenie prezentacji zrealizowanych działań przyszedł czas na gwóźdź programu, jakim okazał się Oszczędny Dom budowany na połowie hali sportowej wspólnymi siłami przez każdą z klas naszego gimnazjum. Wszystkie zespoły klasowe zostały dobrane parami i dostały do urządzenia jedno z sześciu pomieszczeń. Zasada była jedna – Dom ma wyglądać jak nasze mieszkania, czyli odwzorowywać rodzinne domy w stu procentach. Uczniowie tworzący wspólny projekt mieli nie lada zadanie, jednak wzięli sobie do serca wszelkie podpowiedzi i takim oto sposobem w tydzień poprzedzający uroczystość, zbudowali idealny dom ze wszelkimi sprzętami RTV i AGD, po którym od razu dało się poznać, że włożono w niego godziny ciężkiej pracy, która jednak się opłaciła. Z zadowoleniem oglądało się efekt własnego wysiłku, tym bardziej, że na początku nikt nie dawał wiary na dobre wypadnięcie tego pomysłu. Kto by pomyślał, że z całkowitej dezorganizacji powstanie tak wielki projekt, który odwzorowuje w każdym szczególe domy rodzinne. Dodatkowo przy każdym urządzeniu mogliśmy znaleźć karteczkę z wyliczeniem, ile zużywa ono prądu i w jakim czasie się to dzieje oraz jak korzystać z urządzenia by zużycie energii było jak najmniejsze.

Goście przybyli z innych szkół byli podekscytowani tym, co stworzyli nasi uczniowie. Klasy otrzymały ogrom gratulacji za trud i pracę. Również dyrekcja naszego gimnazjum była pod wrażeniem Oszczędnego Domu, który powstał z inicjatywy członków Szkolnego Koła Ekologicznego, nadzorujących pracę wszystkich klas.

 

Znaczna część uroczystości była przeznaczona na działania zaplanowane w ramach festynu „Trzymaj Formę”. Tutaj odbył się konkurs na plakat antynikotynowy oraz odbył się spektakl przestrzegający przed zażywaniem narkotyków. Uczniowie klasy IIa przygotowali stoisko ze zdrową żywnością, której można było skosztować po uroczystości. Lekkostrawne i smaczne przekąski w mgnieniu oka zostały zjedzone przez gości i uczniów, którzy chętnie próbowali owoców, warzyw i przetworów mlecznych w formie koreczków.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to najlepsze zakończenie festynu „Trzymaj formę!” organizowanego specjalnie, by pokazać ludziom, że ze zdrowiem nie trzeba wcale iść na bakier, bo wystarczy do diety wprowadzić regularne posiłki z licznymi owocami i warzywami, a utrzymanie wymarzonej tytułowej formy może okazać się nie tylko hasłem, ale również mottem na całe życie.

Uroczystość zakończyła się sportową rywalizacją uczniów szkół podstawowych, którzy przybyli do nas na festyn.

 

Pozdrawiamy i do zobaczenia za rok!

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 06 lipca 2012 12:59
Data ostatniej edycji: so, 13 października 2012 19:13:13

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę