Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

ZADANIA I PRACA PEDAGOGA W SZKOLE

Nadrzędnym zadaniem pedagoga szkolnego jest udzielanie pomocy uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji szkolnej, rodzinnej, dbanie o właściwy rozwój dzieci i młodzieży i w tym celu podejmowanie działań wychowawczych, opiekuńczych, profilaktycznych, zaradczych.


I. Zadania ogólnowychowawcze:
1.Kontrola obowiązku szkolnego uczniów.
2.Współpraca z nauczycielami, rodzicami, uczniami i instytucjami wspierającymi wychowanie dzieci i młodzieży,
2.Poznanie środowiska szkolnego i rodzinnego uczniów, rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń szkolnych dzieci i młodzieży, organizowanie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.


II.  Profilaktyka  wychowawcza:
1.Diagnoza zagrożeń, hamujących prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, podejmowanie działań zaradczych.
2.Prowadzenie zajęć z młodzieżą - realizacja wybranych zagadnień profilaktycznych, organizowanie imprez dotyczących profilaktyki uzależnień, agresji, innych zagadnień wychowawczych.


III. Indywidualna opieka pedagogiczna:
1.Pomoc uczniom w rozwiązywaniu konfliktów rówieśniczych.
2.Pomoc w trudnościach szkolnych - rozpoznawanie przyczyn niepowodzeń szkolnych, w razie konieczności kierowanie uczniów na specjalistyczne badania do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w celu profesjonalnej diagnozy przyczyn trudności szkolnych, 3.Przeciwdziałanie różnym formom niedostosowania społecznego młodzieży, terapia zachowań dysfunkcyjnych w stosunku do uczniów niedostosowanych społecznie, agresywnych, a także dla ofiar przemocy, obserwacje, konsultacje ze specjalistami w szczególnie trudnych przypadkach.


IV. Pomoc materialna:
1. Współpraca z MOPS i GOPS, dyrekcją, nauczycielami w celu udzielania pomocy uczniom, rodzicom, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej; organizowanie pomocy doraźnej w sytuacjach szczególnie trudnych.
2.Współpraca z Sądem Rodzinnym i Nieletnich oraz instytucjami powołanymi do pomocy rodzinie.

Drodzy uczniowie, warto wiedzieć, że …
Na bezpieczeństwo w szkole i klasie mają wpływ wszyscy jej członkowie. Ty,  w takim samym stopniu, jak twoi koledzy   i nauczyciele przyczyniasz się  do atmosfery placówki, w której się uczysz. Od twoich reakcji na pewne wydarzenia zależeć będzie poczucie bezpieczeństwa twoje i innych uczniów. Aby skuteczniej przyczyniać się  do budowania przyjaznej atmosfery    w miejscu, w którym spędzasz większość czasu, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami :
1. Dbaj o swoją sprawność fizyczną i psychiczną.
2. Pamiętaj - agresja budzi agresję.
3. Jeśli przynosisz do szkoły cenne przedmioty nie obnoś się z nimi przed kolegami.
4. Unikaj konfliktów z innymi uczniami.
5. Jeśli padłeś ofiarą przemocy na terenie szkoły, bądź ze strony jednego z jej uczniów powiadom o tym odpowiednie osoby.
6. Unikaj samotnych powrotów ze szkoły, zwłaszcza po zapadnięciu zmroku.
7. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
8. Jeśli jesteś świadkiem przestępstwa na terenie szkoły, bądź przestępstwa, którego dopuścił się uczeń szkoły, natychmiast powiadom o tym odpowiednią osobę.

Zdarza się, że w naszym otoczeniu są ludzie, którzy Ci dokuczają, lub sprawiają przykrość. Nie pozwól im na to ! W naszej szkole masz prawo czuć się bezpiecznie. Nigdy nie jesteś sam ! Są osoby, które zawsze są do Twojej dyspozycji :
- pedagog szkolny : p. Anna Pawelec, p. Ewa Szymańska
- wychowawcy,
- nauczyciele.

Pomoc znajdziesz również :
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111 ( połączenie bezpłatne ),
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12
- www.podlaska.policja.gov.pl,
- www. sieciaki.pl
- www.helpline.org.pl

Publiczne Gimnazjum nr 9
so, 18 stycznia 2014 16:15
Data ostatniej edycji: wt, 24 lutego 2015 12:44:27

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę