Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 października 2021 napisz DONOS@

WIZYTA U KAPUCYNÓW

3 stycznia 2017r. klasa I b z nauczycielem religii p. Marią Michalską udała się do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. Celem wyjścia było poznanie historii, niemalże wiekowej,  ruchomej szopki – jedynej takiej w regionie.  Gdy przekroczono grube mury starego zakonu, zapanowała  poważna atmosfera. Naprzeciw gościom wyszedł ojciec Jan Bońkowski – zakonnik i kapelan Hospicjum Ducha Świętego w Łomży. Przybliżył on młodzieży historię klasztoru, a także barwnie opowiedział o tym, jak powstał  stary gród nad Narwią. Uczniowie dowiedzieli się, że klasztor przetrwał II wojnę światową, a namacalnym dowodem działań okupanta  jest pocisk w zewnętrznym murze kościoła. Uczniowie zostali zaprowadzeni do katakumb, w których dawniej chowani byli  zmarli zakonnicy. Następnie wszyscy udali się do ogrodu ojców kapucynów, z którego  podziwia się  piękną panoramę rzeki oraz pobliską miejscowość – Piątnicę. Tam był czas na wykonanie pamiątkowych zdjęć i krótką refleksję.  Kolejnym punktem programu było podziwianie miniatury betlejemskiej stajni. Na przybyłych  bożonarodzeniowa  szopka zrobiła  wrażenie, gdyż jest inna niż spotykane  w  parafialnych kościołach. Porusza się w niej blisko pięćdziesiąt postaci historycznych ważnych dla naszego kraju i regionu. Z uwagą  i w niezwykłym skupieniu wysłuchano barwnych opowieści o wybranych postaciach tak duchownych, jak i świeckich.
Wszystkim to wyjście bardzo się podobało. Wycieczka w swoim założeniu miała spełnić ważną rolę w rozbudzeniu zainteresowań  historią i sztuką sakralną, i tak też się stało.  Ten dzień z pewnością na długo pozostanie  w  pamięci uczniów.

 

Klaudia Brzeziak
Patryk Chełstowski

 

 

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 10 stycznia 2017 16:03
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:53:02

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę