Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Z WIZYTĄ W … KLASZTORZE

4 października 2016r.  klasa I b wraz z opiekunami: wychowawcą klasy – p. M. Nasiadko
i nauczycielem religii – p. M. Michalską  poszła z niecodzienną wizytą do zakonu sióstr benedyktynek w Łomży. Nadrzędnym celem wyjścia było poznanie historii zakonu i roli, jaką tradycja benedyktyńska odegrała w kształtowaniu się naszej wiary, kultury i tożsamości. Na miejscu czekała na nas siostra Regina.  Krótko, ale barwnie opowiedziała o św. Benedykcie, jego bliźniaczej siostrze -  św. Scholastyce - założycielce zgromadzenia żeńskiego. Przybliżyła młodzieży historię klasztoru sióstr w Łomży. Uczniowie byli zaskoczeni, że to jeden z dziewięciu tego typu klasztorów w Polsce,  liczący ponad 400 lat, odbudowany po niemalże doszczętnym zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Po części wykładowej był czas na prywatną rozmowę. Uczniowie zalewali siostrę  pytaniami dotyczącymi bardzo różnych aspektów życia zakonnego. Wśród wielu pojawiło się takie: jak wygląda dzień z życia mniszki, czy zawsze chodzą one w habitach, dlaczego na palcu noszą obrączkę, czy mają TV oraz internet, czy pod noszonym zawsze welonem mają włosy i jakiej długości.  Były też bardziej poważne dotyczące powołania czy tęsknoty za życiem poza  bramą klasztoru. Uczniowie na wszystkie pytania otrzymywali odpowiedź, co zachęciło do gremialnego ich zadawania. Po powrocie dzielili się wrażeniami. Wszystkim wizyta bardzo się podobała. Niektóre komentarze uczniów warto przytoczyć: „Postawa siostry, stale uśmiechniętej, daje do myślenia” - D. Modzelewska; „Nigdy nie widziałam zakonnicy na żywo. Nie wiedziałam też, że w Łomży jest okno życia. Wzruszyłam się, że kiedy siostra powiedziała nam, że jedno ludzkie życie zostało w nim ocalone” - P. Pietraszewska; „Siostra Regina w dzieciństwie nie zawsze była grzeczna – zadziwiające :) ” - Ł. Składanek; „Niezwykłe jest to, jak można być szczęśliwym, mając tak niewiele” - P. Chełstowski. 
Wycieczka w swym założeniu miała też aspekt wychowawczy. I jak się okazało – pomysł na nią był trafiony. Potwierdzeniem tego była dobra atmosfera wśród młodzieży, która świetnie dostosowała się do charakteru wycieczki.

M. Nasiadko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 10 października 2016 09:54
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:55:12

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę