Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@
******************************************************************

WYSTAWA "KATYŃ 1940"

 

          24 lutego  2010r. w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy edukacyjnej „KATYŃ 1940” przez pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku - Pana Łukasza Lubicza – Łapińskiego, którą zorganizowała p. Maria Zaremba. Z tejże okazji zaprosiliśmy nauczycieli historii łomżyńskich gimnazjów wraz z delegacją młodzieży, aby wzięli udział w tej niecodziennej lekcji historii, którą warto poznać, gdyż ciągle mało jeszcze mówią na ten temat podręczniki szkolne. Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili nas również: Wójt Gminy Łomża – Pan Jacek Albin Nowakowski oraz Dyrektor ZESz – Pan Tomasz Tyszka.

          O Katyniu – zbrodni bez kary, uczniowie dowiedzieli się z wygłoszonej  przez pracownika IPN – u prelekcji oraz z 12 plansz, które przedstawiały informacje o obozach jenieckich w ZSRR, w których przetrzymywano przed wymordowaniem polskich oficerów, lekarzy, nauczycieli, leśników, prokuratorów, sędziów, policjantów – jednym słowem - inteligencję. Młodzież miała możliwość poznać losy tych ludzi i ich rodzin po wkroczeniu 17 IX 1939r. na teren Polski Armii Czerwonej, która twierdziła, że przychodzi, by chronić mniejszość białoruską i ukraińską przed agresją niemiecką. W rzeczywistości zostało to uzgodnione wcześniej ze stroną niemiecką w tajnym protokole do paktu Ribbentrop – Mołotow.

          Do dziś potomkowie ofiar katyńskich nie mogą doczekać się uznania tego mordu za ludobójstwo, dlatego między innymi naszym obowiązkiem jest przekazywać młodemu pokoleniu prawdę o wydarzeniach historycznych z czasów II wojny światowej, bo istnieje ona tak długo, jak długo żyje pamięć o niej.

                                                       Szkolny Organizator Wystawy: mgr Maria Zaremba

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 19 marca 2010 11:58
Data ostatniej edycji: pon, 02 stycznia 2012 21:15:35

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę