Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 22 czerwca 2024 napisz DONOS@

****************** ROK SZKOLNY 2018/2019 ****************

Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 31 sierpnia 2016 11:42
Data ostatniej edycji: pon, 10 września 2018 08:39:58

Rekolekcje 2019

W tym roku czas Szkolnych Rekolekcji Wielkopostnych za nami. Tegoroczne rozważania dla uczniów naszej Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży prowadził ks. Waldemar Górski, który jest nam dobrze znany ponieważ uczył w wcześniejszych latach w naszej społeczności.
Pierwszego dnia zastanawialiśmy się razem z Nim nad tym, po co są i czemu służą rekolekcje. Drugi dzień poświęcony był myśli - Jak mądrze wybierać w życiu?  Ksiądz Rekolekcjonista  bardzo szybko zdobył sympatię uczniów naszej Szkoły, treści które prezentował były ciekawe, poparte przykładami z życia.  Był to czas refleksji nad własnym życiem, słuchaniem Słowa Bożego oraz czas śpiewu i radości. W snuciu refleksji towarzyszyła Ks. Waldemarowi młodzież z parafii św. Andrzeja Boboli z Łomży i SP z Podgórza. Razem się modliliśmy, śpiewaliśmy, po prostu byliśmy ze sobą, tworząc niepowtarzalną atmosferę i wspólnotę serc. Na zakończenie rekolekcji, młodzież naszej szkoły podziękowała naszym gościom, a także złożyliśmy sobie nawzajem życzenia wielkanocne.

 

Opr. Ks. Andrzej Popielski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 16 kwietnia 2019 08:24
Data ostatniej edycji: wt, 16 kwietnia 2019 08:29:47

Konkurs plastyczno – fotograficzny „Zawód Przyszłości”

Nasz szkoła kolejny rok uczestniczy w projekcie  „Dobry zawód – fajne życie – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim”. Głównym celem Projektu jest popularyzacja kształcenia zawodowego, zarówno wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, jak i ich rodziców, którzy odgrywają kluczową rolę w planowaniu ścieżki edukacji swoich dzieci. Zadaniem Projektu jest ukazanie walorów i możliwości, ale głównie korzyści, jakie mogą osiągnąć młodzi ludzie, wybierając dalszą edukację prowadzącą do uzyskania uprawnień do pracy w określonym zawodzie i na konkretnym stanowisku.
W ramach projektu został zorganizowany konkurs plastyczno – fotograficzny „Zawód Przyszłości”. Konkurs realizowany był w dwóch etapach:


• I etap –  subregionalny – komisja konkursowa wybrała najlepsze prace w dwóch kategoriach PLAKAT / ZDJĘCIE z każdego  subregionu (białostockiego, bielskiego, łomżyńskiego oraz suwalskiego), które przeszły do kolejnego etapu. Wśród uczniów naszej szkoły to Patrycja Pietraszewska i Sebastian Kania zakwalifikowali się do kolejnego etapu.


• II etap – wojewódzki – komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców I, II i III miejsca w kategorii PLAKAT oraz I,II,III miejsca w kategorii ZDJĘCIE oraz wyróżniła dodatkowo najlepsze prace do 10 miejsca. Zdjęcie wykonane przez uczennicę klasy III B - Patrycję Pietraszewską zostało najlepiej ocenione spośród uczniów naszego gimnazjum. Uczennica za wyróżnienie otrzymała 100 zł., bon do EMPIK-u owartości 100 zł., pendrive oraz gadżety: smycz, worek, długopis, ołówek, linijkę.


Nie było przegranych, ponieważ wszyscy uczestnicy konkursu, Jakub Pietraszewski, Klaudia Krupińska, Klaudia Brzeziak, Patrycja Dziedzicka, Aleksandra Lutostańska, otrzymali bony podarunkowe do EMPIK-u o wartości 100zł. oraz gadżety promujące kształcenie zawodowe. Rozstrzygnięcie konkursu i przekazanie nagród nastąpiło 31.12.2018r.

 

Małgorzata Chodnicka

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 25 lutego 2019 14:29
Data ostatniej edycji: pon, 25 lutego 2019 14:33:17

Jasełka Bożonarodzeniowe 2018

Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. 20 grudnia uczniowie Publicznego Gimnazjum im Rodziny Lutosławskich w Łomży obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe pt. „Wśród nocnej ciszy ”. W role wcielili się uczniowie wszystkich klas trzecich, którzy budowali postaci sceniczne, doskonale operując głosem i mimiką. Wyobraźnię widzów pobudziła także ciekawa scenografia i atrakcyjne kostiumy. Przedstawienie wzbogacił taniec naszych koleżanek oraz muzyka towarzysząca akcji, która nie tylko wzmagała napięcie, ale także kształtowała nastrój.

Uroku inscenizacji dodały kolędy i pastorałki w wykonaniu solistek i chóru, które napełniły wszystkich świąteczną radością. Na koniec do wspólnego kolędowania włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz goście. Spektakl okazał się niezwykle wzruszający, a gromkie brawa świadczyły o uznaniu publiczności dla młodych aktorów. Po występie głos zabrała dyrektor szkoły Pani mgr Wiesława Masłowska oraz  w imieniu Pana wójta Piotra Kłysa wystąpiła Pani sekretarz Dorota Pazik , która złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Dzień wcześniej odbyły się w salach lekcyjnych uroczyste spotkania opłatkowe uczniów z wychowawcami. Koordynatorami przedsięwzięcia byli: Małgorzata Chodnicka , ks. Andrzej Popielski. Podczas przedstawienia zdjęcia wykonywała Pani Magdalena Rakowska- Grochowska , a nagrywaniem całego spotkania kolędowego zajmował się Piotr Drozdowski.

 

Opracowały : Amelia Zaorska, Milena Wierzbowska. J

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 16 stycznia 2019 11:55
Data ostatniej edycji: śr, 16 stycznia 2019 12:05:31


Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

 

W bieżącym roku  obchodzimy wyjątkowe Święto Narodowe-100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym, w naszej szkole podjęliśmy szereg działań upamiętniających to wydarzenie. Między innymi odbyły się konkursy: recytatorski i plastyczny pt. „Wolna Polska
w moich oczach”. Zadbaliśmy również o patriotyczną dekorację szkoły i przygotowaliśmy artystyczno – historyczną lekcję  w formie akademii, upamiętniającej 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
W tym celu wykonaliśmy prezentację multimedialną przybliżającą tematykę tego wyjątkowego święta. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała hymn narodowy ”Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie młodzież w swoim wystąpieniu przypomniała zgromadzonym, jak wyglądały drogi Polski do wolności. Akademia spotkała się z gorącym aplauzem wszystkich słuchaczy. W końcowej części akademii głos zabrała Pani Dyrektor- Wiesława Masłowska, która między innymi powiedziała:

„ Dziś, z perspektywy 100 lat patrzymy na tę historyczną datę z patriotyczną refleksją nad przebytą drogą. Dylematów, których nie oszczędziła nam polska historia i nie szczędzi nam współczesność nikt za nas nie rozwiąże. To nasz obowiązek i obowiązek młodego pokolenia, by wolność tak ciężko wywalczoną przez innych, pielęgnować i strzec”.

Na temat święta wypowiedziała się również Pani Maria Zaremba -nauczycielka historii:
”W XXI wiek Polska wkroczyła wolna i niepodległa. Ale nie zawsze tak było. Jak uczy historia, wiele razy nasz kraj upadał, aby znów się odrodzić. Zawsze pamiętać będziemy o tych, którzy poświęcili życie, aby Polska była wolna. Dziś w Święto Niepodległości, młodzież pokazała nasze drogi do wolności”.

„To wyjątkowe święto. Marzenia Polaków o wolnej ojczyźnie  wciąż są aktualne. Jestem dumna i wdzięczna swoim przodkom, dzięki którym mogę dziś żyć i uczyć się w wolnym
i niepodległym kraju”- powiedziała prowadząca uroczystą akademię uczennica klasy III B- Aleksandra Jastrzębska.

Na uroczystości gościł Dyrektor ZESz Gminy Łomża- Pan Tomasz Tyszka, który przypomniał młodzieży o jednym z symboli narodowych – biało -czerwonej fladze. Prosił, aby w dniu święta narodowego ozdabiała nasze domy.

Na koniec uroczystości nagrodzono najlepszych uczestników konkursu plastycznego” Wolna Polska w moich oczach”, który przeprowadziła Pani Małgorzata Chodnicka.

 

„Serca nam biją, łzy radością płyną,

Polska powstaje z wiekowej niedoli.

Lud zjednoczony tę matkę jedyną, wita

I upaść nie pozwoli”.

 

M. Zaremba, M. Chodnicka

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 09 listopada 2018 12:32
Data ostatniej edycji: pt, 09 listopada 2018 13:15:50

Dzień Nauczyciela 2018

12 października 2018 świętowaliśmy w naszym gimnazjum Dzień Nauczyciela. Z  tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Uczestniczyli w niej nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście, wśród których był p. Tomasz Tyszka- Dyrektor Zarządu Ekonomicznego Szkół Gminy Łomża.
Młodzież, pod kierunkiem p. M. Chodnickiej  i p. W. Pezdy, przygotowała program artystyczny, w którym  dyrekcji, nauczycielom  i pracownikom szkoły  przekazała wyrazy szacunku i  wdzięczności za  wykonywaną pracę. Po części artystycznej głos zabrała Pani  Dyrektor - W. Masłowska. Podziękowała wszystkim pracownikom za sumienność i rzetelność
w wykonywaniu swoich obowiązków, za trud włożony w edukację i wychowanie młodzieży. Wręczyła nagrody Dyrektora tym,   którzy w sposób szczególny wyróżnili się w ubiegłym roku szkolnym.
Głos zabrał również p. Tomasz Tyszka, który w imieniu własnym i p. Wójta Gminy Łomża złożył pracownikom szkoły serdeczne życzenia i wręczył nagrody Wójta.
Do życzeń dołączyła się p. Beata Chełstowska - Przewodnicząca Rady Rodziców i życzyła pracownikom szkoły cierpliwości, wytrwałości, sukcesów w życiu zawodowym  i prywatnym.
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole miał bardzo uroczysty charakter. Nasi uczniowie oprócz serdecznych życzeń zdrowia i cierpliwości, sukcesów w pracy i odporności na niepowodzenia, pomyślności w życiu osobistym i satysfakcji z własnych dokonań, podarowali nauczycielom czekoladki i symboliczny kwiatek.

W. Pezda

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 22 października 2018 10:48
Data ostatniej edycji: pon, 22 października 2018 11:46:43

Sprzątanie Świata

 

Akcja "Sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja, pod nazwą "Sprzątanie świata - Polska", odbywa się co roku we wrześniu, począwszy od 1994. Krajowym patronem
i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy wolontariacko młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, pracownicy firm (wolontariaty pracownicze) oraz niezrzeszeni młodzi i dorośli.

Nasza szkoła niezmiennie i w tym roku szkolnym uczestniczyła w akcji „Sprzątanie świata”. W czwartek, 26.  września, klasa 3b pod opieką Pań: Małgorzaty Chodnickiej i Anny Sakowskiej, porządkowała teren lasu  jednaczewskiego. Pomimo mroźnej, wilgotnej pogody i dokuczliwego wiatru, z uśmiechem
na twarzy wróciliśmy do szkoły ciesząc się, że daliśmy radę.

p. M. Chodnicka

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 15 października 2018 14:54
Data ostatniej edycji: pon, 15 października 2018 15:00:15

Nakręcone PG9

 

We wrześniu zbieraliśmy nakrętki dla Kacpra (mieszkańca Łomży) na obóz, dzięki któremu chłopiec będzie mógł rozwijać mowę. 8 października uczniowie naszej szkoły: Jakub Pietraszewski, Marcin Mioduszewski, Dawid Kaszuba, pani Małgorzata Chodnicka oraz strażacy PSP- Łomża pomagali
w załadunku nakrętek do ciężarówek. Udało się!!! Kacper w towarzystwie mamy niedługo wyrusza
na zajęcia terapeutyczne. Są jednak inni, którzy czekają na pomoc. Nie bądź obojętny – weź udział
w akcji!!!

Co tydzień w środę kl. III b odbiera nakrętki zebrane przez całą społeczność gimnazjum. Za udział
w akcji uczniowie otrzymują punkty dodatnie, które mogą pozytywnie wpłynąć na ocenę z zachowania. Na koniec roku szkolnego wyłonieni i nagrodzeni zostaną uczniowie i klasy, które zebrały najwięcej.

Zachęcamy do udziału w akcji!!!

 

p. M. Chodnicka

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 12 października 2018 14:25
Data ostatniej edycji: pt, 12 października 2018 14:27:06

Pupile WETY

 

11. raz Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży obchodził święto szkoły połączone z festynem nazwanym "Pupile WETY", którego celem jest organizacja pomocy zwierzętom - tym dużym, jak i małym. Dzięki tej uroczystości, oprócz pierwotnego celu, realizowane są też inne
- wychowanie dzieci i młodzieży w szacunku do słabszych istot, jakim w dzisiejszym świecie są zależne od ludzi zwierzęta. W tym roku szkolnym uczniowie klasy 3 A pod opieką ks. Andrzeja Popielskiego
i p. Małgorzaty Chodnickiej, którym los zwierząt nie jest obojętny, mieli przyjemność uczestniczyć
w festynie. Podczas tegorocznych uroczystości jak zwykle działo się bardzo dużo.  Największą atrakcją dla naszych uczniów było niewątpliwie „Małe ZOO” a w nim: krocionóg, legwan, jaszczurki, węże oraz pająki (nawet te jadowite ;) Uczniowie wykazali się ogromną odwagą biorąc zwierzęta na ręce.

 

p. Małgorzata Chodnicka

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 04 października 2018 12:36
Data ostatniej edycji: cz, 04 października 2018 12:39:49

Ogłoszenie wyników wyborów do Samorządu Uczniowskiego 2018/2019

 

3 października 2018 roku w naszej szkole odbyły się wybory, w wyniku których wyłoniono skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019.

W głosowaniu wzięło udział 67 uczniów. Oddano 67 głosów ważnych. Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że rywalizacja była bardzo wyrównana, a różnice pomiędzy poszczególnymi miejscami – bardzo niewielkie. Społeczność uczniowska zadecydowała, iż:

 

Przewodniczącą SU została Aleksandra Jastrzębska, uczennica klasy 3B,

Wiceprzewodniczącym SU został Patryk Chełstowski, uczeń klasy 3B,

Sekretarzem SU została Patrycja Pietraszewska, uczennica klasy 3B.

 

Ponadto w skład Samorządu jako jego członkowie weszli: Szeligowski Paweł – uczeń klasy 3 A,
Brzeziak Klaudia – uczennica klasy 3 B oraz Lutostańska Aleksandra – uczennica klasy 3 A.

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest pani Małgorzata Chodnicka.

 

SKŁAD KOMISJI WYBORCZEJ:

Jakub Pietraszewski, klasa 3a

Klaudia Brzeziak, klasa 3b

Cezary Sowul, klasa 3 c

Aleksandra Trawińska, klasa 3 d

 

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie członków Komisji Wyborczej, kandydatów do Samorządu Uczniowskiego jak i wszystkich uczniów biorących udział w głosowaniu.

 

p. Małgorzata Chodnicka

 

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 03 października 2018 14:53
Data ostatniej edycji: śr, 03 października 2018 14:57:36

„Dywizjon 303” - filmowa lekcja historii

 

21 września 2018r. około siedemdziesięcioosobowa grupa młodzieży naszego gimnazjum uczestniczyła w seansie filmowym pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Denić. Film opowiada historię takich pilotów jak: Witold Urbanowicz, Jan Zumbach, Witold Łokuciewski, Mirosław Ferić, Josef František, Ludwik Paszkiewicz, Zdzisław Henneberg, Jan Daszewski, Leopold Pamuła, Stanisław Karubin, Tadeusz Andruszków czy Kazimierz Wünsche.

Akcja filmu przenosi nas do czasów II wojny światowej. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani
i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Pomimo, że wchodzą do bitwy w ostatniej fazie i walczą 43 dni, ogółem strącają 126 niemieckich samolotów. Ginie pięciu z nich.

Winston Churchill stwierdza: "Never in the field of human conflict was so much owed by so many
to so few" (nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym).

'Piloci Dywizjonu 303 byli wybitnymi fachowcami w swojej dziedzinie. Ukończyli jedną z najlepszych szkół lotniczych na świecie – Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. We wrześniu 1939 roku, dysponując znacznie słabszymi maszynami, potrafili strącać niemieckie samoloty', Marek Fiedler, syn Arkadego Fiedlera, autora powieści 'Dywizjon 303'.

Z pewnością  filmowa lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

M. Chodnicka

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 03 października 2018 14:48
Data ostatniej edycji: śr, 03 października 2018 14:49:26

Rajd edukacyjny

19 września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli  w rajdzie edukacyjnym, którego gospodarzami było Nadleśnictwo w Nowogrodzie. Tym razem pracownicy tejże instytucji, wykorzystując istniejącą infrastrukturę edukacyjną, przeprowadzili młodzież naszej placówki po ścieżkach edukacyjnych,  przekazali gimnazjalistom wiedzę na temat zrównoważonej gospodarki leśnej. Opowiedzieli  o działaniach  przyczyniających  się do zachowania trwałości lasu, o walce z zaśmiecaniem  środowiska naturalnego. Niewątpliwie ciekawym tematem dla uczniów były informacje na temat żywotności lasu i zdrowotnym działaniu  leśnych roślin.
Uwieńczeniem edukacyjnej wędrówki było ognisko przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa, przy którym można było upiec kiełbaski, porozmawiać o pracy leśnika.
Zajęcia na terenie Nadleśnictwa  pozwoliły młodzieży poszerzyć wiedzę przyrodniczo- leśną i napawać się świeżym powietrzem.

W.Pezda

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 03 października 2018 08:28
Data ostatniej edycji: cz, 04 października 2018 12:46:32

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 

3 września o godz.9.00 w hali sportowej odbyła się uroczystość inaugurująca  rok szkolny 2018/2019, która zamyka pewien etap edukacji. Z dniem 1 września 2019r.  po gimnazjum pozostaną tylko wspomnienia.

Ostatnie  rozpoczęcie roku szkolnego,  w którym uczestniczyli nauczyciele, rodzice

i uczniowie, rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie gimnazjaliści w montażu słowno- muzycznym przybliżyli zebranym wydarzenia z września 1939r., kiedy polskie dzieci zamiast dzwonka usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb, złożyli hołd wszystkim, którzy walczyli o niepodległość kraju. Uczniowie zapewnili , że pamięć tamtych  lat jest wciąż żywa, ten czas bowiem przyniósł ludziom śmierć, głód, upokorzenia, niewolę oraz niewyobrażalne cierpienia i zniszczenie dorobku wielu pokoleń.

Po  montażu słowno- muzycznym   prowadzący przekazali głos Pani Dyrektor – W.  Masłowskiej, która w swoim przemówieniu życzyła młodzieży, aby  ostatni rok w tej szkole był nie tylko źródłem ciężkiej pracy, ale również przyjemnością i zabawą.

Uroczystość inauguracyjna zakończyła się pierwszym  dzwonkiem i rozejściem się do klas celem spotkania z wychowawcami.

W.Pezda

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 10 września 2018 08:36
Data ostatniej edycji: pon, 10 września 2018 08:38:45

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

Za nami kolejny rok szkolny.  W naszym gimnazjum punktualnie o godz.9.00 odbyła się uroczysta akademia związana z jego zakończeniem. Zaszczycił ją swoją obecnością dyr. Zarządu Ekonomicznego Szkół Gminy Łomża, pan Tomasz Tyszka.

Tegoroczna wydarzenie miało wyjątkowy charakter. Oprócz tradycyjnych nagród i wyróżnień za wyniki w nauce i sporcie, były liczne pożegnania. Uczniowie klas drugich żegnali swoje starsze koleżanki i kolegów. Zostali  pożegnani też nauczyciele  kończący pracę w placówce, bowiem po wakacjach po raz ostatni dzwonek oznajmi nowy rok szkolny. W szkole zostanie ostatni rocznik uczniów i zdecydowanie mniejsza liczba pedagogów. Gimnazjaliści  wraz z nauczycielami będą musieli odnaleźć się w nowych realiach. Zgodnie z reformą edukacyjną placówka przestanie funkcjonować.

Pani dyr. Wiesława Masłowska, zwracając się do zebranych, skierowała wiele ciepłych słów. Uczniom przypomniała, że przez  przez 10 miesięcy pracuje się na wyniki końcoworoczne i wielu uczniów może naprawdę z nich się cieszyć. Wszystkim życzyła radości, aby każdy mógł pójść na zasłużony wypoczynek i regenerować siły, by we wrześniu rozpocząć pracę z entuzjazmem i zapałem.

 

Życzymy słonecznych i radosnych wakacji :)

M. Nasiadko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 03 lipca 2018 11:06
Data ostatniej edycji: wt, 03 lipca 2018 12:21:17

Uroczyste pożegnanie uczniów klas III

Trzy lata w gimnazjum minęły bardzo szybko i 21 czerwca uczniowie klas trzecich zebrali się w hali, żeby zakończyć kolejny etap w życiu  i z bagażem doświadczeń wkroczyć w nowy , zapewne trudniejszy i bardziej odpowiedzialny.

Część oficjalną gimnazjaliści rozpoczęli  tradycyjnym polonezem, po którym pani dyrektor powitała wszystkich zebranych--rodziców, uczniów, zaproszonych gości  i pracowników szkoły. Uroczystości towarzyszył wójt Gminy Łomża- p. Piotr Kłys

i p. Tomasz Tyszka-dyrektor Zarządu Ekonomicznego Szkól Gminy Łomża.

Spotkanie miało wyjątkowy charakter. Ze szkołą żegnał się przedostatni rocznik, dlatego też chwile poważne przeplatały się ze smutkiem, emocjami, których doznawali uczniowie i niektórzy nauczyciele odchodzący z placówki w związku z wygaszaniem gimnazjum.

Tego dnia uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i przyrzekli wśród świata i ludzi być świadkami miłości i dobra. Uzdolnieni  gimnazjaliści odebrali srebrne tarcze,  nagrody i stypendia za wysokie wyniki w nauce i czołowe miejsca zdobyte w konkursach  i zawodach sportowych. Uroczystość owocowała w przemówienia dyrekcji, uczniów, rodziców i zaproszonych gości. Można było posłuchać  występu utalentowanych muzycznie, wokalnie i aktorsko kolegów i koleżanek.

Uczniom opuszczającym mury gimnazjum  życzymy, aby  ich chwile odmierzał zegar szczęścia, a Gimnazjum nr 9 w   Łomży pozostało na długo w ich pamięci.

 

Opr. W.Pezda

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 29 czerwca 2018 09:57
Data ostatniej edycji: pt, 29 czerwca 2018 10:15:55

V Międzyszkolny Quiz Zawodoznawczy w ŁCRE

17.05.2018r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w V Międzyszkolnym Quizie Zawodoznawczym dla szkół gimnazjalnych, który odbył się w siedzibie Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży. Konkurs skierowany do uczniów klas II gimnazjum miał na celu rozpowszechnienie tematyki edukacyjno-zawodowej, zapoznanie uczniów ze ścieżkami edukacyjnymi oraz uświadomienie im konieczności zaplanowania własnej przyszłości. Rywalizacja była niezwykle wyrównana, a poziom wiedzy prezentowany przez uczestników bardzo wysoki. Udział w quizie był przede wszystkim świetną zabawą oraz ciekawym doświadczeniem. Publiczne Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich zajęło 4 miejsce, gratulujemy !

 

Ewa Szymańska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 18 maja 2018 11:07
Data ostatniej edycji: pt, 18 maja 2018 11:09:47

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 14 maja 2018 17:51
Data ostatniej edycji: śr, 16 maja 2018 13:44:35


Misterium wielkopostne - spektakl 2018

28 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali spektakl teatralny pt. Daj mi tylko 24. Nawiązuje on do życia człowieka uzależnionego, który stracil wszystko ale... KTOŚ czuwał nad Nim. Zapraszamy do fotorelacji.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 29 marca 2018 09:48
Data ostatniej edycji: cz, 29 marca 2018 09:54:02

Rekolekcje wielkopostne 2018

 

W dniach 19 - 21 marca 2018 r. społeczność naszego Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich przeżywała wyjątkowe rekolekcje wielkopostne. Przewodnikiem duchowym był o. Ireneusz Wybraniak z grupą ewangelizatorów z Warszawy.


MAMY NADZIEJĘ ŻE TEN CZAS WYDA OWOCE W DALSZYM NASZYM ŻYCIU.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 29 marca 2018 09:31
Data ostatniej edycji: cz, 29 marca 2018 09:43:46

Lubella inspiruje i edukuje - warsztaty

 

26 lutego 2018 roku zapewne na zawsze zapadnie w pamięci uczniów klasy IIIA
i społeczności naszego gimnazjum. Tego dnia w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne Lubella prowadzone przez mistrza kuchni Michała „Magla” Myszkiewicza.
A wszystko za sprawą wygranego konkursu „Lubella edukuje i inspiruje”, do którego uczniowie klasy IIIA przystąpili pod opieką Pani Magdaleny Rakowskiej – Grochowskiej. Zadaniem było zrealizowanie trzech scenariuszy lekcji, z czego ostatni wymagał przygotowania potrawy na bazie makaronu i wykonania dwóch zdjęć. To właśnie zdjęcie uczniów podczas gotowania i gotowej potrawy zadecydowało, że to właśnie klasa IIIA wygrała.

Lubella przygotowała sześć stanowisk do pracy. Każda z grup przygotowywała inną potrawę. W menu pojawiły się przystawki, sałatki, danie główne i desery. Michał Myszkiewicz nadzorował i doradzał uczniom w trakcie gotowania. Te kilka godzin spędzone w „kuchni” pozwoliło uczniom zgłębić tajniki gotowania, ale przed wszystkim była to świetna zabawa. Uczniowie mieli oczywiście możliwość skosztowania przygotowanych przez siebie dań, które smakowały wybornie. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał upominek
w postaci zestawu makaronów, kasz i płatków oczywiście marki Lubella. Cieszy fakt, że młodzież gimnazjalna nie boi się wyzwań i potrafi sprostać nawet najtrudniejszym zadaniom.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 09 marca 2018 12:31
Data ostatniej edycji: pt, 09 marca 2018 12:33:30

Konkursy organizowane z okazji 45-lecia Gminy Łomża

Publiczne Gimnazjum nr 9 w Łomży oraz Gmina Łomża w ramach obchodzonego w 2018 roku 45-lecia powstania gminy organizują konkursy skierowane do uczniów przedszkoli, szkół podtawowaych oraz gimnazjów.

 

1. Widok z mojej miejścowości - konkurs plastyczny

2. Moja miejscowość - miejsce dla mnie ważne - konkurs literacki

3. Najciekawsze miejsca w mojej gminie Łomża - konkurs plastyczny

4. Moja gmina - miejsce w którym żyję - konkurs fotograficzny

 

Wszystkie prace można przesyłać do 06.04.2018r. Więcej informacji oraz regulaminy w załącznikach.

Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 23 stycznia 2018 10:00
Data ostatniej edycji: wt, 23 stycznia 2018 10:28:47

Plan zajęć - rok szkolny 2017/2018

zmiana od 05.02.2018r.

Załączniki

Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 01 września 2017 08:57
Data ostatniej edycji: pt, 02 lutego 2018 10:55:46

Rozkład autobusów w roku szkolnym 2017/2018

Godziny przyjazdu autobusów do poszczególnych miejscowości w dni nauki szkolnej.

Bacze Suche - 6:45
Modzele Wypychy - 7:05
Modzele Skudosze -7:10
Wygoda - 7:15
Podgórze - 7:20
Przyjazd do Gimnazjum (Łomża) - 7:35

Koty - 6:50
Lutostań - 6:54
Gać - 7:00
Milewo - 7:03
Puchały - 7:05
Wyrzyki - 7:08
Siemień Rowy - 7:17
Przyjazd do Gimnazjum - 7:33

Odjazd autobusów o godzinie 15:25


 

Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 31 sierpnia 2017 14:54
Data ostatniej edycji: pon, 11 września 2017 11:44:07

Warsztaty questingowe 2017

 

W związku z rewitalizacją w Gminie Łomża w dniach 22 - 23 listopada naszej szkole odbyły się warsztaty questingowe pt. „Wyprawy odkrywców w Gminie Łomża”. Uczestniczyli w nich uczniowie dwóch klas gimnazjalnych -  II a i II d. Podczas warsztatów młodzież poznała teorię Wypraw Odkrywców( questów – edukacyjnych gier terenowych). Pod czujnym okiem trenera opracowała temat i trasę gry w miejscowościach objętych rewitalizacją ( Pniewo, Wygoda, Mikołajki, Chojny Młode). Uczniowie wykonali ilustracje i mapy do każdego odcinka gry. Na podstawie tych prac oraz w oparciu o możliwości topograficzne obszaru powstała gra w postaci broszury PDF dostępna dla mieszkańców gminy i turystów.

M. Zaremba

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 06 lutego 2018 10:22
Data ostatniej edycji: wt, 06 lutego 2018 10:26:39

Audycja muzyczna „Muzyka filmowa i musicalowa”

 

17 stycznia 2018 r. w naszej szkole po raz kolejny odbyła się audycja muzyczna. Koncert dotyczył bardzo szerokiego tematu jakim jest muzyka filmowa i musicalowa. Aby podkreślić nastrój w filmie można użyć wszelkich dostępnych środków stylistycznych, w związku z tym nie ma reguł, które ograniczają twórcę. W zależności od tematyki filmu kompozytorzy wykorzystują stylistykę muzyki klasycznej, muzykę etniczną, jazz, rock, reggae, hip-hop, itd.

Natomiast musical jest to spektakl muzyczny, w którym piosenki i taniec są ze sobą zintegrowane, tworząc opowieść pełną prawdziwych emocji. Od opery różni się przede wszystkim tym, że wykorzystywane są tu popularne style muzyczne. W programie można było usłyszeć m.in. utwory z takich produkcji jak: „Piraci z Karaibów”, „Misja”, „Skrzypek na dachu”.

 


Przemoc rówieśnicza - warsztaty

W dniach 29.11.2017r. i 06.12.2017r. uczniowie klas III e, III a, III c, III d uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych zorganizowanych przez Biuro Interwencji Kryzysowej dotyczące  przemocy rówieśniczej. Zajęcia były prowadzone w ciekawy i interesujący sposób. Na początku młodzież zapoznała się z definicją agresji.  Następnie prowadzące w szczegółowy sposób przedstawiły rodzaje agresji. Szczególną uwagę zwróciły na problem „cyberprzemocy”. Kolejnym punktem programu była praca w grupach. Uczniowie otrzymali zadania do rozwiązania dotyczące przemocy rówieśniczej np.: sytuacją, w której ktoś bez pozwolenia umieścił kompromitujące zdjęcia lub nalał wody do butów. Młodzież miała znaleźć sposób na pozytywne rozwiązania tych trudnych zdarzeń. Zajęcia te były bardzo przydatne uczniom, którzy mogą w codziennym życiu spotkać się z podobnymi przypadkami. Ważne, że podczas zajęć, młodzież mogła rozwijać w sobie empatię i nauczyć się w jaki sposób reagować na krzywdę ludzką.

 

Beata Sobolewska

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 11 stycznia 2018 08:54
Data ostatniej edycji: cz, 11 stycznia 2018 09:01:16

Jasełka 2017

W dniu 21.12.2017 został przedstawiony w naszej szkole spektakl z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Przedstawienie rozpoczęła Pęska Paulina ucz. kl. III b recytacją wiersza K. Chojeckiej „ Ten nastrój”, która wytworzyła prawdziwie świąteczną atmosferę. Następnie na scenie pojawił Lucyfer ( w roli Mateusz Jankowski III b) i jego podopieczne diabły ( Włostowski  Łukasz  kl. II a, Składanek Łukasz  kl. II b), diabeł szpieg- Agnieszka Szymańska z kl. III b -  oraz urocza diabełka, która swoim strojem wywołała salwy śmiechu  (w tej roli - Parzych Piotrek III a. W kolejnej odsłonie widzowie mogli podziwiać  anioła - w tej roli wystąpiła świetna Ewelina Ferenc z kl. III a. Duży aplauz publiczności wywołało pojawianie się dzieci– Zuzanny Starczewskiej kl. III b Dawida Serwatko kl. III b, którzy bezbłędnie odegrali swoje role. Na uwagę zasługuje kreacja aktorska ucz. Martyny Trochimowicz  kl. III b.  w roli policjanta.

W następnych scenach pojawili się kolejno: wójt, który zapewniał o pomocy finansowej, murarz, który zaofiarował się naprawić stajenkę i lekarz, który przyniósł  dzieciątku witaminy. Ciekawie zaprezentowały się dzieci z prośbami o przedłużenie ferii i wycofanie dwójek i jedynek. W  roli Marii i Józefa wystąpili Daniszewski Damian kl. III a i Katarzyna Tomaszczyk kl. III a, którzy znakomicie oddali charakter postaci. Przedstawienie uświetnił występ Pęskiej Pauliny kl. III b, która pięknie  zaśpiewała kolędy a szczególnie ekspresyjnie - „Cichą Noc”. Myślę, że młodzież była  zadowolona ze swoich występów.  Cieszy fakt, że teatr zyskał kilku nowych, chętnych do pracy wykonawców.

 

 

Beata Sobolewska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 09 stycznia 2018 09:44
Data ostatniej edycji: wt, 09 stycznia 2018 09:47:44

Przedświąteczna Zbiórka Żywności 2017

 

Dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia po raz kolejny ruszyła w naszej szkole przedświąteczna zbiórka żywności.  Uczniowie przynosili produkty o przedłużonej  ważności do spożycia. Rekomendowanymi  produktami były: cukier, mąka, olej, ryż, konserwy, makaron, płatki śniadaniowe i  słodycze. Nie brakło  środków higienicznych, czystości czy zabawek. Do zbiórki przyłączyło się nie tylko wielu uczniów, ale też nauczycieli.

Dzięki ofiarności naszej młodzieży sześć pokaźnych paczek trafiło do potrzebujących rodzin, które nie kryły wzruszenia z powodu tak wielkiego daru serca. Opiekunami akcji byli: p. M. Nasiadko i ks. A. Popielski, który w przeddzień świąt  stanął  z paczką w drzwiach rodzin naszych uczniów.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do tego szlachetnego celu, serdecznie dziękujemy.

 

M. Nasiadko

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 09 stycznia 2018 09:23
Data ostatniej edycji: wt, 09 stycznia 2018 09:26:38

Akcja "Góra Grosza" 2017 / 2018

 

W dniach 27.11.2017r. – 2.01.2018r. Publiczne Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży wzięło udział w wydarzeniu pt. „Góra Grosza”. Opiekunami byli Pani Małgorzata Nasiadko oraz ks. Andrzej Popielski. Grosze zbierały Katarzyna Tomaszczyk, Aleksandra Sienkiewicz i Weronika Włostowska. Wszyscy uczniowie włączyli się do akcji, a niektórzy przynieśli nawet całe torebeczki drobnych monet. Zebrana kwota to 18206 gr.

 

ks. Andrzej Popielski

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 08 stycznia 2018 10:59
Data ostatniej edycji: wt, 09 stycznia 2018 09:33:28

Sprzątanie świata 2017

 

 

W czwartkowy poranek 19 października 2017 roku, wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję „Sprzątanie świata".

Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Tego dnia ma lekcjach wychowania fizycznego uczniowie wraz z nauczycielami: Izabelą Cywińska i Krzysztofem Rychterem udali się w teren Grobli Jednaczewskiej.

Dzieci i młodzież „uzbrojona” w rękawiczki zbierała śmieci do specjalnie przeznaczonych do tego worków.  Uczniowie klasy III B i II B aktywnie włączyły się w akcję porządkowania wydzielonych terenów. Zebrała łącznie około 20 worków, które zostały przekazane Nadleśnictwu Łomżyńskiemu.

 

Izabela Cywińska, Krzysztof Rychter

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 08 stycznia 2018 10:19
Data ostatniej edycji: pon, 08 stycznia 2018 10:26:47

Spektakl ,,Houston, mamy problem"

Houston, mamy problem to spektakl, który odbył się 20 listopada w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży. Brali w nim udział wszyscy uczniowie naszego gimnazjum. Spektakl opowiadał o perypetiach Szymona, który zmagał się z trudnymi emocjami, pierwszymi porywami serca i usiłował  porozumieć się z otoczeniem. Nużyło go życie domowe i szkolne. Próby nawiązania poważnej rozmowy z rówieśnikami nie przynosiły pozytywnych efektów. Każde pytanie kierowane do nich spotykało się z ironiczną reakcją, a  kontakty z rodzicami i  nauczycielami rozbijały się o barierę strachu przed szczerością.

W przedstawieniu wypowiadanych było wiele kwestii bliskich dzisiejszym nastolatkom- pierwsza miłość, odrzucenie. Spektakl ukazał nam, że powinniśmy akceptować siebie takimi , jakimi jesteśmy. Nie ważne, w jakiej sytuacji się znajdziemy, zawsze znajdzie się ktoś, kto nas doceni, pocieszy, wesprze, zaakceptuje.

Aktorzy w czasie przedstawienia  wskazali, jak przełamać dystans między nauczycielem

i uczniem i zapewnili, że z własnym rodzicem też można się dogadać, tylko obie strony muszą tego chcieć.

W.Pezda

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 05 stycznia 2018 11:40
Data ostatniej edycji: wt, 09 stycznia 2018 09:50:08

,,W krzywym zwierciadle, czyli od komedii do groteski"

2 października 2017 roku  klasy 3a, 3c oraz nieliczne osoby z klas 3d i 3e udały się do Centrum Katolickiego w Łomży na spektakl pt. ,,W krzywym zwierciadle, czyli od komedii do groteski". Został on przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Na scenie wystąpiło pięciu aktorów, którzy wcielali się w różne role. Widowisko charakteryzowało się tym, że łączyło w sobie komedię, tragedię, groteskę i absurd.  Nawiązano w nim do klasyki, a m.in. do Zemsty, Kartoteki, Romea i Julii, Opowieści wigilijnej i Świętoszka.

Głównym bohaterem był niespełniony, zdesperowany pisarz, którego sytuacja życiowa zmusiła do przyjęcia zlecenia wbrew swoim wewnętrznym przekonaniom. Mężczyzna  szukał odpowiedzi na pytania dotyczące roli artysty w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie. Potrzebował wielu argumentów, aby zmienić swoje dotychczasowe idee. Mimo przeszkód, stworzył scenariusz, który podbił serca producentów.

Przedstawieniu towarzyszyły głośne dźwięki muzyki współczesnej i starodawnej. Gra świateł podkreślała nastrój i  emocje  bohaterów    Spektakl stanowił próbę odszukania sensu istnienia i ponadczasowych wartości, a prosty przekaz ułatwił uczniom zrozumienie zaistniałej sytuacji.

Katarzyna Keniksman

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 05 stycznia 2018 11:22
Data ostatniej edycji: cz, 11 stycznia 2018 08:50:41

Edukacja leśna gimnazjalistów

28 i 29 września uczniowie  klas drugich i trzecich pod opieką nauczycieli  udali się do Nadleśnictwa Nowogród celem uczestniczenia w edukacji na temat funkcjonowania ekosystemu leśnego.

Podczas  spaceru po malowniczym  lesie uczestnicy pozyskiwali wiedzę  od pracowników  na temat zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Nowogród, powierzchni gruntów, hodowli i użytkowania lasu, ochronie przyrody. Gimnazjaliści odczytywali tablice o tematyce przyrodniczo-leśnej, uczyli się  odróżniania tropów zwierząt leśnych oraz poznawania  gatunków drzew po kształcie i fakturze liścia. Usłyszeli także wiele ciekawostek i przydatnych informacji na temat grzybów i ich rozważnego zbierania. Po długim spacerze można było upiec kiełbaskę przy ognisku  przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa lub po prostu odpocząć w cieniu drzew na drewnianych ławkach ustawionych blisko rzeki i napawać się niesamowitymi widokami.

Prelekcja na świeżym powietrzu była zdecydowanie jedną z ciekawszych i przyjemniejszych form przyswajania wiedzy.

 

W. Pezda

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 05 stycznia 2018 11:13
Data ostatniej edycji: wt, 09 stycznia 2018 09:50:27

Wycieczka do teatru w Warszawie

3 listopada 2017r. uczniowie klasy II b naszego gimnazjum wraz wychowawcą  p. M. Nasiadko i opiekunem p. B. Sobolewską  byli na wycieczce w Warszawie.

Pierwszym punktem programu było Muzeum  POLIN, w którym młodzież odbyła podróż po kilkusetletniej  historii polskich Żydów. Miejsce to wywarło na przybyłych ogromne wrażenie, gdyż jest jednym z najbardziej nowoczesnych obiektów muzealnych w Polsce i stanowi centrum edukacji i kultury.  Uczniowie uświadomili sobie , że byli w strefie pamięci, na terenie, gdzie usytuowane było największe getto w Europie.

Kolejnym punktem programu była Niewidzialna Wystawa. Zwiedzono  dwie jej części: widzialną i niewidzialną. Pierwsza z nich przypominała tradycyjną wystawę. Uczniowie zobaczyli 
i wypróbowali  działanie wielu przedmiotów co dzień wykorzystywanych  przez osoby niewidome /np.: mówiący zegarek, przyrządy do oddzielania żółtka od białka, pomiaru nalanego wrzątku itd./. Następnie przewodnicy, osoby niewidzące, wprowadzili  młodzież w świat ciemności. Uczniowie mieli możliwość poznać, jak poruszać  się w świecie, gdy wzrok zawodzi. Wizyta w tym miejscu pomogła  zrozumieć, co czują  i z czym muszą borykać się osoby niewidome.

Musical „Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza był ostatnim punktem wycieczki. Uczniowie  w młodych ludziach występujących na deskach teatru Buffo mogli odnaleźć siebie, własne marzenia i pragnienia. Przedstawienie skłoniło wielu do refleksji nad tym, do czego w życiu dążymy, a co powinno być ważne.

Młodzież oczarował klimat tego legendarnego spektaklu. „Widowisko przepełnione muzyką, śpiewem i tańcem”, „Super”, „Warto było obejrzeć to przedstawienie”, „Niesamowite lasery, super trójwymiarowe efekty świetlne” - to podsłuchane „na gorąco” opinie uczniów po spektaklu.

 

M. Nasiadko

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 05 stycznia 2018 10:18
Data ostatniej edycji: wt, 09 stycznia 2018 09:48:42

Audycja muzyczna „Różowe lata 70-te”

4 października 2017 r. w naszej szkole odbyła się audycja muzyczna pt. „Różowe lata 70”. To kontynuacja cyklu „Muzyczne dekady” rozpoczętego w ubiegłym sezonie artystycznym. Lata 70-te XX wieku to niezaprzeczalna era disco, odblaskowe i nietuzinkowe połączenia kolorów, buty na platformach i muzyka , która była równie barwna jak jej odbiorcy i wykonawcy. Styl disco opanował wówczas niemal cały świat, ogromną popularność zyskała też muzyka elektroniczna. Jest to też okres ciągłego prężnego rozwoju rocka, hard rocka, pojawia się również styl hip-hopowy.

Wykonawcy tamtych czasów, o których nie wolno zapomnieć to m.in.: ABBA, Bee Gees, The Rolling Stones, Pink Floyd, Perfect, Bajm.

 

Justyna Czerwonko

 

 


 

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 05 stycznia 2018 09:45
Data ostatniej edycji: wt, 09 stycznia 2018 09:49:29

Szlakiem Niepodległej

25 listopada 2017r. siedem dziewcząt z klas trzecich naszego gimnazjum wraz z nauczycielem historii -  p. M. Zaremba wzięło udział w wycieczce do Warszawy zorganizowanej przez  Bibliotekę Publiczną Gminy Łomża
w Podgórzu dla uczestników projektu ”W drodze do niepodległości”
z wieloletniego programu NIEPODLEGŁA.

Głównym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego, ale odwiedzono również inne miejsca pamięci narodowej związane
z bohaterami niepodległościowymi. Były to między innymi: Brama Straceń
w Cytadeli Warszawskiej - jedno z najważniejszych świadectw walk i cierpień narodu polskiego w epoce zaborów, Pomnik Mikołaja  Kopernika – związany
z akcją usunięcia niemieckojęzycznej tablicy przez Alka Dawidowskiego – bohatera „Kamieni na szaniec”, Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Małego Powstańca oraz Pomnik Powstańców Warszawskich. Ponadto nasze uczennice miały okazję oddać hołd bohaterom niepodległościowym przy ich grobach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Wycieczka w ramach projektu „W drodze do niepodległości” była dla jej uczestników świetną okazją do uzupełnienia swej wiedzy historycznej na temat walki polskich bohaterów o niepodległość ojczyzny oraz umożliwiła im zobaczenie miejsc opisanych w podręcznikach historii.

 

M. Zaremba

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 04 stycznia 2018 11:07
Data ostatniej edycji: wt, 09 stycznia 2018 09:49:14

Święto Niepodległości 2017

 

15 listopada br. w hali sportowej odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości .Młodzież z klas drugich i trzecich pod kierunkiem p. Marii Zaremba oraz p. Justyny Czerwonko przygotowała montaż słowno - muzyczny o tym , jakie były nasze drogi do wolności i niepodległości.

W XXI wiek Polska wkroczyła wolna. Jednak nie zawsze tak było. Jak uczy historia, wiele razy nasz kraj upadał, aby znów się odrodzić. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego.”Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. Najpierw powstania: listopadowe, krakowskie i styczniowe,  poszukiwanie sojuszników we Francji, Wielkiej Brytanii, wreszcie próby dogadania się z zaborcami i uzyskania choć częściowej autonomii. Zaborcy  próbowali nas wynarodowić - narzucić swoją kulturę , język , obyczaje, religię . Mimo tych działań, naród polski zachował jedność i tożsamość.

11 listopada 1918 roku spełnił się sen o wolnej ojczyźnie. Polska znów pojawiła się na mapie Europy. Naczelnikiem państwa został Józef Piłsudski. Polacy jednak mieli jeszcze dużo do zrobienia - musieli walczyć o określenie granic, tworzyli rząd i ramy ustrojowe , przeprowadzali reformy. Odbudowywali zniszczenia wojenne, polską gospodarkę, pisali własną konstytucję.

Dziś z perspektywy 99 lat patrzymy na tę historyczną datę z patriotyczną refleksją nad przebytą drogą. Dylematów, których nie oszczędziła nam polska historia i nie szczędzi nam współczesność, nikt za nas i bez nas nie rozwiąże. To nasz obowiązek i odpowiedzialność naszego pokolenia, by wolność, tak ciężko wywalczoną przez innych, pielęgnować i strzec. Ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej. Przecież to im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej i możliwość pielęgnowania polskich tradycji.

M. Zaremba

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 05 grudnia 2017 08:33
Data ostatniej edycji: wt, 05 grudnia 2017 08:36:42

Dzień Nauczyciela 2017

14 października  br.  w hali  szkolnej odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Zorganizowali ją uczniowie kl. II b pod kierunkiem p. M. Nasiadko i p. J. Czerwonko. Uroczystość swoją obecnością zaszczyciła sekretarz gminy Łomża p. Dorota Pazik.

Adresatami spotkania byli  nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Skupione grono pedagogów z rozrzewnieniem wysłuchało koncertu życzeń  będącego podziękowaniem nauczycielom za ich codzienną pracę.  Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor  - W. Masłowska. Zwracając się do zebranych, wyraziła słowa uznania dla wysiłku wszystkich pracowników, podziękowała za wychowanie młodego pokolenia. Z radością i dumą wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym.

Tego dnia tradycyjnie nie zabrakło  serdecznych słów, kwiatów i czekoladek. Uczniowie
w ten sposób gorąco podziękowali nauczycielom za ich trud, zaangażowanie i poświęcenie, za okazywaną przyjaźń i za serce. Życzyli wszystkim  zebranym dużo zdrowia i cierpliwości, sukcesów w pracy i odporności na niepowodzenia, a także pomyślności w życiu osobistym. Do ciepłych słów dołączyła sekretarz gminy p. D. Pazik, która przekazała  życzenia  wytrwałości w dalszej pracy i jak największej satysfakcji z kształtowania osobowości wychowanków, a poza tym dużo drobnych, codziennych radości.


 

 

M. Nasiadko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 03 listopada 2017 11:14
Data ostatniej edycji: wt, 14 listopada 2017 10:40:49

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

4 września 2017r. uczniowie naszego gimnazjum rozpoczęli kolejny rok szkolny. Punktualnie o godz. 9.00  w hali sportowej  zgromadzili się uczniowie i nauczyciele, by uczestniczyć w uroczystym apelu. Na inauguracji  oprócz społeczności szkolnej obecni byli rodzice i zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrali uczniowie. W montażu słowno- muzycznym przypomnieli  wydarzenia września 1939r.  i  zapewnili, że nigdy nie zapomną o tych, którzy wiele lat temu oddali  swe życie za ojczyznę, bronili jej honoru, wpisali się w karty  historii Polski wielkością i sławą.

Następnie przekazali głos Pani Dyrektor – W.  Masłowskiej, która życzyła młodzieży sukcesów edukacyjnych.

Następnie głos zabrał dyr. ZESz gm. Łomża.  Pan  T. Tyszka również życzył młodzieży wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy, a także tego, by nauka była  nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim źródłem przyjemności i satysfakcji.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego zgromadzonym obwieścił  pierwszy dzwonek, po którym uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach.

M. Nasiadko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 02 listopada 2017 10:56
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:08:12

WYCIECZKA DO "OLSZYNKI”

 

Dnia 19 czerwca klasa 3A razem z klasą 3C pod opieką p. Michała Leszaka oraz p. Sylwii Kukowskiej wzięła udział w wycieczce do Kompleksu Agroturystycznego "Olszynka” w Olszynach . Pierwszym punktem programu była gra w paintball. Na wstępie uczniów / żołnierzy dokładnie poinformowano o zasadach panujących na "polu bitwy". Zostali oni podzieleni na 2 drużyny / armie, z których jedna musiała chronić jeden z samochodów przed przeciwną drużyną. Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że zabawa była świetna. W drugiej części imprezy  młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach integracyjnych zakończonych wspólnym ogniskiem.

M. Leszak

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 30 czerwca 2017 13:12
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:11:21

GIMNAZJALIŚCI W KAZIMIERZU N/WISŁĄ

1 czerwca 2017r. czterdziestopięcioosobowa grupa gimnazjalistów, uczniów kl. Ib, IIb i IIa, pod opieką wychowawców p. M. Nasiadko, p. W. Radomskiej i p. W. Pezda, wyruszyła na dwudniową wycieczkę po Lubelszczyźnie. Pierwszym miejscem, w którym zatrzymano się na dłużej, były Puławy. Tam spotkano  przewodnika, który w barwny sposób opowiedział o rodzinie Czartoryskich – dawnych właścicielach majątku. Kolejnym punktem programu był Kazimierz, miasteczko położone w malowniczej dolinie nad Wisłą.  Piękną Starówkę, średniowieczną basztę i Górę Trzech Krzyży zwiedzono z przewodnikiem, który opowiedzianymi anegdotami i licznymi ciekawostkami skupił uwagę słuchaczy i rozbudził w nich miłość do zwiedzanych miejsc. Po wytężonym dniu grupa pełna niezapomnianych wrażeń udała się na obiadokolację i zasłużony odpoczynek do schroniska Pod wianuszkami. Następnego dnia zwarci i żądni kolejnych przygód uczniowie wyruszyli w dalszą podróż, do Lublina. Tu z przewodnikiem zwiedzono wizytówkę miasta - Starówkę i Zamek Królewski. Spacer po Starym Mieście  uznano za wyjątkowy i magiczny za sprawą piękna odrestaurowanych kamienic i wąskich uliczek, rzadko spotykanych w krajobrazie polskich miast.  Z tarasu widokowego wysokiej i potężnej baszty, najstarszej budowli na Lubelszczyźnie, podziwiano panoramę miasta. Ostatnim punktem programu była Kozłówka, siedziba rodu Zamoyskich. To najpiękniejszy i najbogatszy pałac magnacki w Polsce, w którym zachowano autentyczny wystrój przełomu XIX i XX wieku. Wokół zespołu pałacowego  rozciągają się  ogrody, w których  czas spędzony cieszy zmysły widokiem i zapachem kwiatów. Uczniowie po dwóch dniach pełnych dobrych  wrażeń   cali, zdrowi, a przede wszystkim zadowoleni  wrócili do domu.

 

M. Nasiadko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 19 lipca 2017 08:53
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:10:48

UROCZYSTE POŻEGNANIE UCZNIÓW KLAS III W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 9 IM. RODZINY LUTOSŁAWSKICH W ŁOMŻY

Tak niedawno żeśmy się spotkali
A już pożegnania nadszedł czas
Tyle żeśmy z sobą przebywali,
A dziś już wspomnienia łączą nas…
Tymi słowami prowadzący  Mateusz i Agnieszka rozpoczęli  21 czerwca 2017 roku uroczystość pożegnania uczniów klas III Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży w r. szk. 2016/ 2017.
Wszyscy uczestnicy tego spotkania: zaproszeni  goście, dyrekcja, rada pedagogiczna, rodzice i uczniowie doświadczyli  wielu emocji zarówno smutku, żalu,  uniesienia, ale też radości. Chwile poważne, jak ślubowanie absolwentów na sztandar szkoły, przeplatały się z podniosłymi,  gdy młodzież tańczyła tradycyjnego  poloneza na rozpoczęcie uroczystości, czy to z radosnymi, w których uzdolnieni trzecioklasiści odbierali nagrody i stypendia za wysokie wyniki w nauce i czołowe miejsca zdobyte w różnych konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych.  Łzy smutku  przeplatały się z głośnym śmiechem podczas występu pożegnalnego absolwentów oraz podczas przemówień młodzieży dyrekcji i  zaproszonych gości.  Zdecydowanie była to poruszająca uroczystość uświetniona piosenkami, podziękowaniami, miłymi słowami żegnających się i żegnanych.  Szkoda, że tak  szybko płynie czas… i rozstaliśmy się już z kolejnym rocznikiem gimnazjalistów. Życzymy im sukcesów w nowych szkołach i w życiu!

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 30 czerwca 2017 13:27
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:51:00

WYCIECZKA DO NADLEŚNICTWA W NOWOGRODZIE

24 maja Uczniowie  klas IIIA, IIIE i IIIB pod opieką p. E. Marszał, p. E. Szymańskiej i M. Leszaka, w ramach lekcji biologii udali się do Nadleśnictwa w Nowogrodzie, aby poznać bliżej otaczające nas lasy. Mogliśmy tam zobaczyć m.in bardzo wysoko zaawansowany sposób monitorowania lasu, który chroni przed szybkim rozprzestrzenianiem się ognia. Następnie udaliśmy się na spacer po lesie z przedstawicielami Nadleśnictwa, którzy bardzo bacznie zwracali naszą uwagę na otaczające nas drzewa, krzewy i krzewinki. Mieliśmy okazję poznać tajniki pracy bartnika. Na naszej drodze napotkaliśmy jeden z okopów, do którego każdy mógł wejść. Ostatnie chwile w Nowogrodzie spędziliśmy przy wspólnym ognisku.

 

M. Leszak

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 30 czerwca 2017 13:03
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:11:54

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

10 maja br. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, poświęcona 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Celem jej było kształtowanie wśród uczniów poczucia przynależności narodowej. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Gimnazjaliści pod kierunkiem pań: Marii Zaremba, Justyny Czerwonko i Elżbiety Marszał przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich, dzięki prezentacji multimedialnej w minione wieki. Słowem i pieśnią, młodzież  przybliżyła  wydarzenia związane z uchwaleniem pierwszej Ustawy Rządowej.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
Dzięki tej akademii, data 3 Maja 1791 roku  pozostanie dla gimnazjalistów datą znaczącą. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy! I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliła Rosja, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej zarówno politycy jak  i ludzie nauki.

Maria Zaremba

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 30 czerwca 2017 12:49
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:51:12

WYCIECZKA DO GDAŃSKA

Po długich przygotowaniach udało nam się zorganizować klasową wycieczkę do Gdańska. Wyjechaliśmy razem z klasą IIC i IA  w dniach 25-26 kwietnia. Nasz harmonogram był bardzo napięty. Po drodze do trójmiasta zwiedziliśmy  zamek  krzyżacki w Malborku, gdzie mogliśmy poznać warunki, w których mieszkali rycerze oraz  poznać ich obyczaje.  Następnym punktem wycieczki był Gdańsk, w którym odwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Miejsce wywarło na nas ogromne wrażenie. Dokładnie odzwierciedlało klimat, jaki panował w tych tragicznych wojennych  czasach.  Później udaliśmy się również na spacer po tym pięknym mieście Gdańsku razem z Panem przewodnikiem. Oddaliśmy cześć bohaterom, którzy swoją odważną postawą bronili Westerplatte. Obowiązkowym punktem wycieczki było molo w Sopocie. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, nie traciliśmy wspaniałego humoru. Na koniec zajechaliśmy do Oceanarium w Gdyni, gdzie mogliśmy „ stanąć oko w oko" z morskimi stworzeniami. Zadowoleni i pełni entuzjazmu wróciliśmy do domu. Szkoda, że ta wycieczka trwała tylko dwa dni!

Alicja Kowalewska –kl. 3a.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 30 czerwca 2017 12:46
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:14:48

LAUREACI KONKURSU LITERACKO- PLASTYCZNO-FOTOGRAFICZNEGO

Pod koniec kwietnia br. odbyło się uroczyste podsumowanie  VI edycji powiatowego konkursu literacko – plastyczno- fotograficznego pt. „Moja Biblioteka”.  Adresatami konkursu byli uczniowie  gimnazjów  i  szkół  ponadgimnazjalnych,  i to oni  licznie  odpowiedzieli na  zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, a także sekcji bibliotekarskiej przy ZNP w Łomży. Niekwestionowanym zwycięzcą części literackiej okazała się uczennica klasy drugiej Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży – Aleksandra Jastrzębska, zdobywając I miejsce. Ola napisała czterostronicowe opowiadanie z dialogiem. Przekonała nim, że  łatwo i sprawnie posługuje się piórem, i ma nietuzinkową wyobraźnię. W części plastycznej  również możemy pochwalić się sukcesem, gdyż II miejsce zajęła Agnieszka Szymańska, uczennica klasy drugiej, a wyróżnienie Gabriela Kukowska, uczennica klasy trzeciej.  W części fotograficznej  zajęliśmy zaszczytne drugie miejsce, które zdobyła uczennica klasy trzeciej,  Aleksandra Radgowska. Laureatki otrzymały nagrody, a ich opiekunowie: p. M. Nasiadko, p. J. Czerwonko i p. M. Rakowska- Grochowska dyplomy za przygotowanie i opiekę nad uczennicami.  Z radością przekazujemy tę informację, gdyż  poziom prac był wysoki, a  na każdą z części  wpłynęło ich bardzo dużo. Nasze uczennice rywalizowały z młodzieżą  ze szkół średnich, co podnosi rangę zwycięstwa.  Laureatkom raz jeszcze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

M. Nasiadko

Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 28 kwietnia 2017 12:45
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:51:35

PALMY WIELKANOCNE

7 kwietnia 2017r. uczniowie kl. I b z  wraz z wychowawcą  p. M. Nasiadko uczestniczyli w warsztatach robienia palm wielkanocnych. Na spotkanie z ludową artystką p. Teresą Grodzką umówieni byli w Centrum Aktywności Artystycznej i Kulturalnej - Domku Pastora -  w Łomży. Zajęcia okazały się bardzo ciekawe. Były czasem uśmiechu, zabawy, okazywania sobie wyrozumiałości i wzajemnej pomocy, a więc też wspaniałą okazją do integracji zespołu. Krepina - materiał mający właściwości wielokrotnego odkształcania - okazał się łaskawy i dla chłopców, którzy świetnie modelowali z niego krokusy i żonkile. Każdy uczestnik spotkania wyszedł nie tylko z własnoręcznie wykonaną palmą, ale też dowiedział się, jak stara jest tradycja jej robienia. Uczniowie przypomnieli sobie, że palma w tradycji Kościoła symbolizuje mękę, ale też triumf i zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej.  Miła atmosfera  spotkania wprowadziła wszystkich  w przedświąteczny nastrój.

M. Nasiadko

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 10 kwietnia 2017 09:53
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:51:44

ZNAM ZIEMIĘ ŁOMŻYŃSKĄ

5 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży odbyła się czwarta edycja powiatowego konkursu recytatorskiego pt. „Znam Ziemię Łomżyńską”. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawują:  poseł na Sejm RP  p. B. Krynicka, prezydent Łomży p. M. Chrzanowski, starosta Powiatu Łomżyńskiego p. E. Parzych. Atrakcyjne nagrody fundowane są  dzięki  sponsorom, wśród których jest Wójt Gminy Łomża, p. P. Kłys. Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o Łomży i jej okolicach, a przede wszystkim rozwijanie uzdolnień twórczych i krasomówczych. Młodzież jak zwykle nie zawiodła. Uczestnicy tego wydarzenia deklamowali wiersze, legendy, elementy prozy, które przybliżały naszą małą ojczyznę. Królowały teksty  m.in. H. Gały, I. Krzepkowskiej- Bułat, ks. J. Sikory czy R. Sinoffa. W tym roku o laur zwycięstwa rywalizowało aż 37 uczestników gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Publiczne Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży reprezentowała  Paulina Pęska,  uczennica p. M. Nasiadko.  Dziewczynka zachwyciła jury pięknym tekstem anonimowego autora pt. „Legenda o Jaśku z Łomżycy i królowej Bonie”. W tekst wpleciony miała fragment starej pieśni mazowieckiej, której wykonanie wzbudził ogólny podziw.  Nasza uczennica  zajęła III miejsce, czego jej serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

M. Nasiadko

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 20 kwietnia 2017 09:03
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:52:23

NIE PRZECHODŹ OBOJĘTNIE - POMÓŻMY!!!

 

Krystian Krajewski to uczeń pierwszej klasy Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży. Jego beztroskie dzieciństwo przerwała choroba, ostra białaczka limfoblastyczna T komórkowa. Chłopczyk jest leczony na oddziale onkologicznym  Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego im. L. Zamenhofa  Białymstoku. Rodzinie pomaga Fundacja Pomóż Im, organizując akcję Łomża piecze ciasto dla Krystiana. Chłopcu również możemy  pomóc,   przekazując 1% podatku na konto  KRS 0000 288 520 z dopiskiem Krystian Krajewski.

 

 

 

 


ETAP REGIONALNY OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ŚW. FAUSTYNIE

8 lutego br. odbył się etap Regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o św. Faustynie w Magdalence pod Warszawą. W etapie Regionalnym brali udział uczniowie z siedmiu diecezji. Naszą Szkołę reprezentowały nasze koleżanki Zuzanna Starczewska, Paulina Pęska i Patrycja Szabłowska przygotowane przez nauczyciela religii P. Marię Michalską. Łącznie Konkurs tego etapu pisało 145 uczniów gimnazjum i 118 uczniów szkół ponad gimnazjalnych. Niektóre zadania były bardzo trudne, a odpowiedź na nie wymagała dobrej znajomości wielu książek i materiałów źródłowych. Finał Konkursu będzie miał miejsce 7 kwietnia w Łagiewnikach, gdzie jest sanktuarium św. Faustyny. Wierzymy, że nasze koleżanki i tam zaznaczą swoją obecność, za co mocno trzymamy kciuki.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 06 marca 2017 08:59
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:22:54

"ZERWANY KŁOS"

 

plakat.jpeg

22 lutego 2017r. ponad stuosobowa grupa młodzieży naszego gimnazjum uczestniczyła w seansie filmowym pt. „Zerwany Kłos” w reżyserii młodego, ale bardzo obiecującego twórcy Witolda Ludwiga. Dzieło jest filmową biografią szesnastoletniej dziewczyny, Karoliny Kózkówny, którą w 1987r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił błogosławioną. Akcja filmu przenosi nas do czasów I wojny światowej.  Główna bohaterka ginie z rąk carskiego oprawcy, gdy broni dziewczęcej czystości i godności. Z pewnością  widownię zgromadzoną w kinie  do głębi może poruszyć  przedwczesna i niezawiniona śmierć umiłowanej córki pana Kózki. Dzieło każe pochylić się nad ponadczasowym problemem, jakim jest ludzkie  cierpienie. Bardzo czytelny jest przekaz filmu, że miłość powinna i może  zwyciężyć nienawiść. Obraz trafia do odbiorcy, który dzięki wierze może odmienić własne życie.

M. Nasiadko

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 01 marca 2017 09:12
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:23:46

W MUZEUM DIECEZJALNYM W ŁOMŻY

14 lutego  uczniowie klas I a i I b wraz z wychowawcami p. M. Zaremba,  p. M. Nasiadko i nauczycielem religii p. M. Michalską byli w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Celem wyjścia było poznanie nowej wystawy pt. „Idźcie i głoście Ewangelię”. Młodzież przed główną salą muzealną powitał ks. T. Grabowski, dyr. muzeum. Ks. Tomasz przybliżył przybyłym  proces tworzenia ikon, świętych obrazów prawosławia. Przekazał informację, że eksponaty są dziełem uczestników warsztatów ikonopisania zorganizowanych przez ojców jezuitów. Wśród klasycznych tematów, znanych ze sztuki prawosławnej, wyeksponowane zostały współczesne obrazy przeniesione na język ikony, np. ikona Matki Bożej Częstochowskiej czy wizerunek Jezusa znanego z obrazu „Jezu, ufam Tobie”. Zainteresowaniem cieszyły się ikony „Trójca Święta” czy „Święta Rodzina”. Młodzież ze skupieniem oglądała  dzieła należące do Veraikon,  a szczególnie dopytywała o złocenia zwłaszcza złotem płatkowym. 
Wizyta w muzeum z pewnością należy do udanych. Nikt nie wyszedł rozczarowany czy znudzony, wręcz przeciwnie bogatszy o wiedzę i przeżycia duchowe.

M. Nasiadko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 01 marca 2017 09:08
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:24:22

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

 

14 lutego 2017r. młodzież gimnazjum spotkała się z p. Moniką Bańkowską - młodszym aspirantem Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna  osób nieletnich. Młodzież została poinformowana  o konsekwencjach karnych, jakie ponoszą osoby nieletnie, które dopuszczą się czynów zabronionych takich jak: kradzież, rozbój czy pobicie. Zaakcentowała również, że odpowiedzialność karna rozszerzona jest na osoby, które podżegają /nakłaniają/, są pomocnikami lub biernymi obserwatorami czynów zabronionych. Pani aspirant w prelekcji podkreśliła, że w świetle KK  młody człowiek ponosi odpowiedzialność karną za znieważenie, naruszenie nietykalności czy dokonanie czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego. Na zakończenie spotkania przypomniała  młodzieży o obowiązku systematycznego uczęszczania do szkoły.

Wierzymy, że spotkanie przyczyni się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych, niebezpiecznych i karalnych, a także poprawi zachowanie młodzieży w szkole i poza nią.

 

 

M.Nasiadko

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 01 marca 2017 09:07
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:24:38

OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O ŚW. SIOSTRZE FAUSTYNIE

 

Uczniowie naszego Gimnazjum pod opieką P. Marii Michalskiej nauczyciela religii biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o św. Siostrze Faustynie. Do etapu rejonowego zakwalifikowały się trzy uczennice z kl. II B - Zuzanna Starczewska, Paulina Pęska i Patrycja Szabłowska. Gratulujemy i życzymy zakwalifikowania się do Finału Ogólnopolskiego.

 

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 07 lutego 2017 11:29
Data ostatniej edycji: wt, 07 lutego 2017 11:32:32

WIZYTA U KAPUCYNÓW

3 stycznia 2017r. klasa I b z nauczycielem religii p. Marią Michalską udała się do parafii pw. Matki Bożej Bolesnej Braci Mniejszych Kapucynów w Łomży. Celem wyjścia było poznanie historii, niemalże wiekowej,  ruchomej szopki – jedynej takiej w regionie.  Gdy przekroczono grube mury starego zakonu, zapanowała  poważna atmosfera. Naprzeciw gościom wyszedł ojciec Jan Bońkowski – zakonnik i kapelan Hospicjum Ducha Świętego w Łomży. Przybliżył on młodzieży historię klasztoru, a także barwnie opowiedział o tym, jak powstał  stary gród nad Narwią. Uczniowie dowiedzieli się, że klasztor przetrwał II wojnę światową, a namacalnym dowodem działań okupanta  jest pocisk w zewnętrznym murze kościoła. Uczniowie zostali zaprowadzeni do katakumb, w których dawniej chowani byli  zmarli zakonnicy. Następnie wszyscy udali się do ogrodu ojców kapucynów, z którego  podziwia się  piękną panoramę rzeki oraz pobliską miejscowość – Piątnicę. Tam był czas na wykonanie pamiątkowych zdjęć i krótką refleksję.  Kolejnym punktem programu było podziwianie miniatury betlejemskiej stajni. Na przybyłych  bożonarodzeniowa  szopka zrobiła  wrażenie, gdyż jest inna niż spotykane  w  parafialnych kościołach. Porusza się w niej blisko pięćdziesiąt postaci historycznych ważnych dla naszego kraju i regionu. Z uwagą  i w niezwykłym skupieniu wysłuchano barwnych opowieści o wybranych postaciach tak duchownych, jak i świeckich.
Wszystkim to wyjście bardzo się podobało. Wycieczka w swoim założeniu miała spełnić ważną rolę w rozbudzeniu zainteresowań  historią i sztuką sakralną, i tak też się stało.  Ten dzień z pewnością na długo pozostanie  w  pamięci uczniów.

 

Klaudia Brzeziak
Patryk Chełstowski

 

 

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 10 stycznia 2017 16:03
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:53:02

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE

W dniu 21 grudnia 2016 społeczność naszej Szkoły uczestniczyła w Jasełkach Bożonarodzeniowych pod tytułem „Przyjdź Jezu przyjdź do naszych dni” przygotowanych przez uczniów klas: IIIB, IIIA, IIID, IIA, IIB, IIC, IID i IB pod opieką P. Marii Michalskiej nauczyciela religii. Głównym przesłaniem treści Jasełek było przypomnienie problemu wielu milionów ludzi, którzy jako uchodźcy są dziś zmuszani do opuszczania swoich domów z powodu konfliktów zbrojnych. Puste miejsce przy stole w wigilijny wieczór nabiera w naszych czasach realnej treści bowiem do naszych drzwi też może dziś zapukać Maryja z Józefem, która w osobie człowieka potrzebującego będzie szukała ciepłego miejsca i posiłku. Uczniowie z zaangażowaniem wcielili się w postacie biblijne. Jasełka były dobrym przygotowaniem do owocnego przeżycia czasu Bożego Narodzenia.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 13 stycznia 2017 12:39
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:25:23

AKADEMIA Z OKAZJI 98 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2016 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczniowie z klas I-III pod kierunkiem p. B. Barwikowskiej, p J. Czerwonko, p. W. Pezdy  wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających 11 listopada 1918r. Młodzież  poprzez recytację wierszy i prozy,  śpiew i grę pieśni patriotycznych, przypomniała losy naszej ojczyzny, które wzbudziły w  wielu z nas refleksje nad przebytą drogą. Wspominała naszych dziadów i pradziadów, walczących o wolność  i niepodległość. Gimnazjaliści złożyli kwiaty, zapalili znicze na symbolicznym grobie, oddając w ten sposób hołd poległym za ojczyznę. Uwieńczeniem uroczystości były słowa skierowane do wszystkich ,, Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za to, by wolność,  tak ciężko wywalczoną przez innych, pielęgnować i strzec”.
Uczniowie w wielkim skupieniu i z zainteresowaniem wysłuchali tej szczególnej, ale jakże wymownej lekcji historii i patriotyzmu.


W. Pezda

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 23 listopada 2016 15:55
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:25:44

HOLY WINS - ŚWIĘTY ZWYCIĘŻA

W dniu 28 października  b.r. w naszym Gimnazjum  po raz drugi miało miejsce niezwykłe wydarzenie: Dzień Wszystkich Świętych  pod tytułem "Holy Wins - święty zwycięża”. W tym dniu uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w konkursie klasowym, który polegał na tym, aby każdy uczeń przyszedł ubrany na biało lub przebrany za swojego wybranego patrona. Dodatkowym kryterium były informacje przyniesione o swoich wybranych  patronach. Na szóstej godzinie lekcyjnej odbył się uroczysty apel szkolny podsumowujący to wydarzenie. Młodzież wysłuchała fragmentu nagrania z rozpoczęcia XXXII Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Schola Szkolna pod batutą P. Marii Michalskiej wykonała krótki koncert nawiązujący do radości świętych obcowania w życiu chrześcijanina. Podsumowano też konkurs. Miejsce I zajęła klasa I B z wychowawcą P. Małgorzatą Nasiadko, miejsce II zajęła klasa III B z Wychowawcą P. Magdaleną Rakowską-Grochowską, a miejsce III zajęła klasa II B z Wychowawcą P. Wiolettą Radomską. Zwycięzcom gratulujemy!

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 09 listopada 2016 23:46
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:26:30

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

19 października 2016r. gościliśmy w szkole panią psycholog, przedstawicielkę Ośrodka Psychoprofilaktyki „ Nowa Perspektywa” z Krakowa, która przeprowadziła zajęcia profilaktyczne dla wszystkich uczniów gimnazjum na temat uzależnień od środków psychoaktywnych. Szkolenie było prowadzone metodą warsztatową, dzięki czemu uczniowie mogli wykazać się aktywnością podczas zajęć, a także zaprezentować efekty swojej pracy na forum grupy. Gimnazjaliści z zainteresowaniem słuchali prowadzącej, wykazywali duże zainteresowanie tematyką, dyskutowali w zakresie poruszanych zagadnień oraz z uwagą oglądali fragmenty kampanii społecznych na rzecz walki z uzależnieniami. Ogromne poruszenie wśród uczniów wywołały zdjęcia, które przedstawiały osoby uzależnione od narkotyków i dopalaczy. Warsztaty wzbudziły wiele refleksji i emocji, na pewno pozostaną w pamięci uczestników.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 24 października 2016 11:52
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:26:53

WIZYTA W NIEZWYKŁYM DOMU

18 października 2016r. uczniowie kl. I b wraz z wychowawcą  p. M. Nasiadko udali się z wizytą do Domu Pomocy Społecznej w Łomży przy ul. Polowej 39.  Termin spotkania został wcześniej ustalony z dyrekcją placówki, a zasadność wyjścia i sam cel wizyty przedyskutowany na pierwszym spotkaniu z rodzicami uczniów. Młodzież na godzinie wychowawczej dowiedziała się, że miejsce, które odwiedzi, jest prawdziwym domem dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością /w tym intelektualną różnego stopnia/. Każdy mógł podjąć decyzję, czy jest gotowy na takie spotkanie, czy nie. Wszyscy bez wahania zadeklarowali, że wychodzą z niecodzienną wizytą.  Po przybyciu na miejsce zaproszono nas do sali gimnastycznej. Tam odbyło się pierwsze spotkanie z podopiecznymi domu. Niekłamana radość pensjonariuszek pozwoliła szybko pokonać niepewność i delikatny lęk uczniów. Gimnazjaliści dowiedzieli się, że wiele mieszkanek tego domu przebywa w nim od dziecka, a zdecydowana większość została pozostawiona w nim przez najbliższych, z którymi nie mają  kontaktu nawet z racji świąt czy ważnych wydarzeń rodzinnych. To po części tłumaczy zachowanie podopiecznych, które mają potrzebę kontaktu, bliskości, dotyku dłoni, przytulenia się do każdego, kto je odwiedza.  Mieszkanki domu  przygotowały występ, w który włączyły swoich gości. Gromkie brawa i gratulacje były nagrodą za ich niestrudzony śpiew i grę na instrumentach.
Niestety, czas zaplanowany na wizytę szybko minął i trzeba było wracać do szkoły. Rozstanie było  smutne. I jedni, i drudzy życzyli sobie spotkania wkrótce. Panie animatorki przekazały słowa wdzięczności za dar radosnego spotkania, a młodzież ze wzruszeniem podziękowała za lekcję pokory, za lekcję życia.  Wychowawca wraz z uczniami zostali zaproszeni na XV Przegląd Piosenki Religijnej Domów Pomocy Społecznej, który odbędzie się w listopadzie.
Najważniejszy cel wyjścia został osiągnięty. Z pewnością ta grupa uczniów będzie bardziej wrażliwa na los drugiego człowieka. Młodzież powinna  mieć świadomość tego, że od niej zależy przyszły świat, który można zmieniać, czyniąc  dobro na rzecz ludzi potrzebujących, zwłaszcza  tych, którzy nie potrafią  zadbać o siebie, chorych i niepełnosprawnych.  Na grudzień ustalono też termin kolejnej wizyty, podczas której zostaną przekazane drobne upominki i wystawiona  krótka część artystyczna.

M. Nasiadko

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 24 października 2016 11:38
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:27:06

DZIEŃ NAUCZYCIELA I ŚLUBOWANIE W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 9 IM. RODZINY LUTOSŁAWSKICH W ŁOMŻY

13  października 2016 roku w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży odbyła się  akademia z okazji  Dnia Nauczyciela, którą połączono z uroczystym ślubowaniem uczniów klas pierwszych.  Wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy w łomżyńskiej katedrze mszą świętą, którą celebrował ks. dziekan  Marian Mieczkowski. Ciepłe słowo do dziatwy skierował  nasz katecheta, ks.  Paweł Szabłowski. Następnie w hali  sportowej  młodzież na sztandar szkoły przyrzekała godnie ją reprezentować,  dobro drugiego  człowieka mieć  zawsze na względzie, brać wzór z patrona  szkoły oraz pielęgnować szkolne i narodowe tradycje. Później wszyscy wysłuchali montażu słowno – muzycznego, który wystawili uczniowie pod opieką pań: M. Zaremba i J. Czerwonko. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Łomża – pan Piotr Kłys oraz rodzice uczniów z przewodniczącą Rady Rodziców, panią Małgorzatą Rokuszewską.
Dyrektor gimnazjum - pani Wiesława Masłowska w swoim przemówieniu wyraziła radość, że uczniowie i rodzice okazują zadowolenie z wyboru naszej szkoły, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi każdego ucznia i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Życzyła nauczycielom, z okazji ich święta,  radości  płynącej z wykonywania pięknego, ale trudnego zawodu.
Były piękne słowa, podziękowania i nagrody dla wyróżniających się pedagogów. W tym roku Nagrody Dyrektora Szkoły  otrzymali: p. A. Pawelec,  p. R. Jemielity, p. M. Chmielewska, p. D. Karwowska, p. M. Rong, p. E. Marszał, p. M. Michalska, p. W. Radomska.  Do gorących życzeń dla uczniów i podziękowań dla nauczycieli dołączył p. P. Kłys – Wójt Gminy, który również wręczył Nagrodę Wójta pani dyr. W. Masłowskiej, p. B. Sobolewskiej i p. M. Leszakowi.
Na koniec wszyscy  udali się na słodki poczęstunek,a uczniowie klas pierwszych na dyskotekę prowadzoną przez DJ.  To był niezapomniany dzień, który  na trwałe wpisał się w pamięć społeczności szkolnej.

M. Nasiadko

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 21 października 2016 08:28
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:27:59

Z WIZYTĄ W … KLASZTORZE

4 października 2016r.  klasa I b wraz z opiekunami: wychowawcą klasy – p. M. Nasiadko
i nauczycielem religii – p. M. Michalską  poszła z niecodzienną wizytą do zakonu sióstr benedyktynek w Łomży. Nadrzędnym celem wyjścia było poznanie historii zakonu i roli, jaką tradycja benedyktyńska odegrała w kształtowaniu się naszej wiary, kultury i tożsamości. Na miejscu czekała na nas siostra Regina.  Krótko, ale barwnie opowiedziała o św. Benedykcie, jego bliźniaczej siostrze -  św. Scholastyce - założycielce zgromadzenia żeńskiego. Przybliżyła młodzieży historię klasztoru sióstr w Łomży. Uczniowie byli zaskoczeni, że to jeden z dziewięciu tego typu klasztorów w Polsce,  liczący ponad 400 lat, odbudowany po niemalże doszczętnym zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Po części wykładowej był czas na prywatną rozmowę. Uczniowie zalewali siostrę  pytaniami dotyczącymi bardzo różnych aspektów życia zakonnego. Wśród wielu pojawiło się takie: jak wygląda dzień z życia mniszki, czy zawsze chodzą one w habitach, dlaczego na palcu noszą obrączkę, czy mają TV oraz internet, czy pod noszonym zawsze welonem mają włosy i jakiej długości.  Były też bardziej poważne dotyczące powołania czy tęsknoty za życiem poza  bramą klasztoru. Uczniowie na wszystkie pytania otrzymywali odpowiedź, co zachęciło do gremialnego ich zadawania. Po powrocie dzielili się wrażeniami. Wszystkim wizyta bardzo się podobała. Niektóre komentarze uczniów warto przytoczyć: „Postawa siostry, stale uśmiechniętej, daje do myślenia” - D. Modzelewska; „Nigdy nie widziałam zakonnicy na żywo. Nie wiedziałam też, że w Łomży jest okno życia. Wzruszyłam się, że kiedy siostra powiedziała nam, że jedno ludzkie życie zostało w nim ocalone” - P. Pietraszewska; „Siostra Regina w dzieciństwie nie zawsze była grzeczna – zadziwiające :) ” - Ł. Składanek; „Niezwykłe jest to, jak można być szczęśliwym, mając tak niewiele” - P. Chełstowski. 
Wycieczka w swym założeniu miała też aspekt wychowawczy. I jak się okazało – pomysł na nią był trafiony. Potwierdzeniem tego była dobra atmosfera wśród młodzieży, która świetnie dostosowała się do charakteru wycieczki.

M. Nasiadko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 10 października 2016 09:54
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:55:12

II EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

24. września 2016 roku w Galerii Veneda w Łomży odbył się II Europejski Dzień Języków Obcych. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Nauczycieli Języka Niemieckiego Koło Łomża nauczycielki języka niemieckiego oraz nauczycieli innych języków obcych. W trakcie imprezy wszyscy mogli brać udział w konkursach, quizach i zabawach. Na uczestników czekały liczne nagrody i upominki. Uczniowie szkół z Łomży oraz pobliskich miejscowości zaprezentowali swoje umiejętności językowe w piosenkach i krótkich przedstawieniach. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy IIIB Klaudia Polakowska, śpiewając piosenkę w języku angielskim Adele - Someone like you. Szczegółowy reportaż oraz więcej zdjęć można zobaczyć tutaj:

http://www.narew.info/wiadomosci/12218,ii-europejski-dzien-jezykow-obcych-w-venedzie-es-w

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 12 października 2016 14:33
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:37:50

RAJD PIESZY

 

W piątek 23 września br. młodzież naszego gimnazjum klasy III a i wszystkich klas pierwszych wraz z wychowawcami uczestniczyła w rajdzie pieszym. Był to jubileuszowy XXV rajd pieszy „Poznajemy Kurpiowszczyznę”. W tym roku wybraliśmy najdłuższy, bo liczący niemalże 15 km,  odcinek. Wymarsz na trasę rozpoczęliśmy o godz.9.00 w okolicach miejscowości Charubin. Następnie wędrowaliśmy pięknymi ścieżkami wiodącymi przez las. Po drodze mijaliśmy rezerwaty leśne „Łokieć” i „Tabory”. Naszymi przewodnikami byli leśnicy, którzy zwracali uwagę na pięknie zachowane drzewostany. Dłużej zatrzymaliśmy się przy mogile narodowych powstańców z 1864r.. Nieopodal jej rośnie sosna, na której wykonywano wyroki śmierci na bohaterach styczniowych.
Po skończonym marszu udaliśmy się do Morgownik, na pole biwakowe Pod Wiatą. Tam czekało już na nas ognisko, na którym mogliśmy upiec kiełbaski. Był to zasłużony czas na odpoczynek, regenerację sił, podziwianie meandrów  Pisy i  pięknego, jesiennego już krajobrazu wokół. Pogoda na szczęście wytrwała do ostatniej chwili. Na zakończenie odbyło się uroczyste podsumowanie rajdu. Prezes PTTK oddział w Łomży p. J. Żukowski wręczył naszej  młodzieży Puchar, a opiekunom p. M. Nasiadko i p. M. Leszakowi dyplomy będące podziękowaniem za rokroczną, wieloletnią już współpracę – organizowanie spływów kajakowych i pieszych rajdów. Tym miłym akcentem zakończyliśmy dzień pełen trudów. Do szkoły wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń. Zachęceni dobrą zabawą oraz możliwością integracji postanowiliśmy po raz kolejny wyruszyć na rajd w następnym roku. Nie bez znaczenia na tę deklarację młodzieży miało to, że rajd to czas  prawdziwej laby od nauki w systemie klasowo - lekcyjnym.

M. Nasiadko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 30 września 2016 08:33
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:55:25

"SPRZĄTANIE ŚWIATA"

Jak co roku, nasza szkoła wzięła aktywny udział w akcji sprzątania świata. W czwartek, 22.  września, klasa 2a pod opieką Pań: Izabeli Cywińskiej i Ewy Szymańskiej, porządkowała teren lasu  jednaczewskiego. Po owocnej pracy, uczniowie zrelaksowali się przy ognisku przygotowanym przez Nadleśnictwo Łomża.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 29 września 2016 14:03
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:55:31

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE Z BIOLOGII

W środę, 21 września klasa 3a z wychowawcą - biologiem p. Michałem Leszak, uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych poświęconych roślinom, które zorganizowało Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. W czasie zajęć uczniowie zdobyli praktyczną wiedzę o dzikich roślinach  jadalnych oraz w jaki sposób włączać je do codziennej kuchni, czy tez jakie właściwości lecznicze ukryte są w pospolitych chwastach. Młodzież miała okazję spróbować jak smakuje zupa z pokrzyw, czy też liście babki lancetowatej.


M. Leszak

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 03 października 2016 14:53
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:55:37

****************** ROK SZKOLNY 2015/2016 ****************

Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 29 stycznia 2015 12:20
Data ostatniej edycji: śr, 31 sierpnia 2016 11:47:28

BEZPIECZNE WAKACJE!

Nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje 2016!”. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa młodzieży w czasie wolnym. Nasi uczniowie przystąpili również do konkursu „Moje bezpieczne wakacje 2016” – (Nie) znane atrakcje mojego regionu.


 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 03 czerwca 2016 09:57
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:56:43

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

 

24 czerwca 2016r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2015/2016. Punktualnie o godzinie 9.00 młodzież gimnazjum zebrała się na boisku szkolnym, by po raz ostatni wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Kilka piosenek wykonanych tuż przed uroczystością, stanowiło preludium przed tym,  co nastąpiło później. A później... krótki montaż słowno – muzyczny wprowadził zebranych w radosny klimat wakacji, choć żar lejący się z nieba stale przypominał o tym, że „lato, lato czeka, razem z latem czeka rzeka, razem z rzeką czeka las, a tam ciągle nie ma nas”.
Następnie głos zabrała dyrektor szkoły, p. Wiesława Masłowska, która podsumowała owoce całorocznej pracy. Krótko przedstawiła wyniki egzaminu gimnazjalnego, pogratulowała też  uczniom, którzy osiągnęli najwyższe lokaty, są chlubą  dla rodziców i szkoły. Najlepsi odebrali z rąk dyrekcji świadectwa z czerwonym paskiem i nagrody książkowe. Pani dyrektor odczytała też dwa listy. Jeden z nich od pani Jadwigi Szczypiń – Podlaskiego Kuratora Oświaty, drugi od pana Piotra Kłysa – Wójta Gminy Łomża, który życzył  wszystkim m.in. tego, aby upragniony czas odpoczynku od codziennych zmagań  był  radosny, pełen niespodzianek i miłych chwil. Do gorących życzeń i podziękowań dołączyła też przewodnicząca Rady Rodziców - p. Małgorzata Rokuszewska.
Dla uczniów klas trzecich był to szczególny dzień, gdyż budynek szkoły opuścili jako absolwenci PG9 w Łomży. Wielu swoje świadectwo odbierało z łezką w oku, z wielkim rozrzewnieniem, że „ta  przygoda”  jest już zakończona, że należy szukać nowych dróg na splątanych ścieżkach życia. Byli też tacy, którzy z wielkim uśmiechem na twarzy i jeszcze większą ulgą w sercu westchnęli -  to już... Nie ulega  jednak wątpliwości, że wszyscy opuścili mury szkoły bardziej dojrzali, gdyż  bogatsi  o trzy lata doświadczeń i... starsi.  Ostatni dzwonek wezwał brać szkolną do klas na spotkanie z wychowawcami. Absolwentom życzymy dostania się do szkół ponadgimnazjalnych pierwszego wyboru i powodzenia, a uczniom klas pierwszych i drugich mówimy – do zobaczenia po wakacjach. Wszystkim, którzy udają się na zasłużony odpoczynek,  miłego leniuchowania,  wielu serdecznych i przyjaznych ludzi spotkanych na wakacyjnych wojażach.

M. Nasiadko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 29 sierpnia 2016 09:37
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:56:50

POŻEGNANIE KLAS TRZECICH GIMNAZJALNYCH

22 czerwca 2016r. w Publicznym Gimnazjum nr 9 w Łomży  pożegnano kolejny rocznik absolwentów. Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili nas: Pani Wizytator z Kuratorium Oświaty w Białymstoku Oddział w Łomży – Danuta Radwańska, Sekretarz Gminy Łomża – Pani Dorota Pazik, Dyrektor Zarządu Ekonomicznego Szkół Gminy Łomża- Pan Tomasz Tyszka oraz rodzice uczniów. Przed „Gimbalem” kadra pedagogiczna zrobiła jeszcze z trzecioklasistami ostatnie wspólne  pamiątkowe zdjęcie.  Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym  polskim tańcem – polonezem. Zwyczaj ten jest kontynuowany w naszej szkole od kilku lat, a Pani dyrektor- Wiesława Masłowska w swoim wystąpieniu  przypomniała zgromadzonym na uroczystości , jak ważną rolę odgrywał ten taniec w kulturze naszego narodu. Po nim nastąpiła oficjalna część uroczystości, czyli przekazanie sztandaru szkoły młodszym uczniom , ślubowanie trzecioklasistów , pożegnanie absolwentów przez przedstawiciela klas drugich , pożegnanie społeczności szkolnej przez trzecioklasistkę, podziękowania dla wszystkich pracowników szkoły – wręczenie symbolicznego kwiatka oraz najważniejszy moment uroczystości – zebranie plonów swej pracy. Najlepszym za wysokie wyniki w nauce, na egzaminie gimnazjalnym, w sporcie , stuprocentową frekwencję oraz wysokie lokaty w konkursach - wręczono nagrody i dyplomy, a rodzicom tych uczniów - listy gratulacyjne. Uczniom, którzy zdobyli średnią ocen 5,0 i wyżej oraz wysokie wyniki w sporcie przyznano stypendium  Wójta Gminy Łomża.   Następnie odbyła się część artystyczna, w której trzecioklasiści podziękowali słowami wierszy i piosenek dyrekcji ,swoim wychowawcom,  nauczycielom i mistrzom oraz wszystkim pracownikom szkoły,  którzy pomogli im zdobywać wiedzę , czuwali nad ich bezpieczeństwem i dbali o to , aby w szkole czuli się jak w swoim drugim domu. Po wystąpieniu młodzieży, gości i nauczycieli zaproszono na skromny poczęstunek do sali konferencyjnej, natomiast trzecioklasiści wraz ze swymi rodzicami i wychowawcami udali się na poczęstunek do klas. Po nim młodzież  przeszła do auli, gdzie odbył się dla nich ostatni w tej szkole bal. Około godziny 20.00 pełni wrażeń i niecodziennych  przeżyć, pod okiem rodziców, młodzież wróciła do domu.


Maria Zaremba

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 04 sierpnia 2016 17:00
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:56:57

KONKURSY

Tradycyjnie już od kilku lat uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży z sukcesem uczestniczą w ogólnopolskich konkursach historycznych. W roku szkolnym 2015/2016 w XXI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531- 1683. Od Obertyna do Wiednia. . Rzeczpospolita Obojga Narodów” wzięło udział 3 uczniów. Dwóch zakwalifikowało się do etapu rejonowego , a jeden z nich – Sebastian Włostowski z klasy III c został finalistą etapu wojewódzkiego, który odbył się w Białymstoku. Uczniowi przysługuje prawo do uzyskania dodatkowych punktów w zakresie rekrutacji. Podczas uroczystości pożegnania trzecioklasistów sukcesu,  uczniowi i nauczycielowi historii- Marii Zaremba,   pogratulowała Pani Wizytator – Danuta Radwańska oraz Dyrektor szkoły – Pani Wiesława Masłowska, która wręczyła Sebastianowi „Srebrną tarczę”.
W maju  2016r. odbył się powiatowy konkurs na krótkometrażowy film komórkowy pod hasłem „Chleb i Ojczyzna”, którego organizatorami byli: Muzeum Przyrody w Drozdowie, Podlaski Regionalny Fundusz Filmowy oraz Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją”. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Podlaski Kurator Oświaty, Dyrektor Oddziału IPN Białystok, Starosta Powiatu Łomżyńskiego oraz Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej. W konkursie wzięły udział dwie trzyosobowe grupy naszych uczniów. I miejsce w konkursie zdobyli trzecioklasiści: Adam Baczewski, Karolina Dorobis oraz Anna Gołaś , zaś uczennice z klasy I : Justyna Chojnowska, Magdalena Chojnowska oraz Alicja Jarnutowska, zdobyły wyróżnienie. Szkolnymi opiekunkami konkursu były: Maria Zaremba oraz Magdalena Rakowska – Grochowska.

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 04 sierpnia 2016 16:41
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:57:11

ZBIÓRKA MAKULATURY ZAKOŃCZONA!

Nasza szkoła już po raz trzeci uczestniczyła w zbiórce makulatury na rzecz rodzinnych domów dziecka. Organizatorem akcji jest Fundacja Przyjazny Świat Dziecka. W roku szkolny 2015 / 2016 zebraliśmy  268 kg. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy zaangażowali się w zbiórkę. Koordynatorem akcji w szkole była p. Ewa Szymańska.

 

 


WYCIECZKA DO DROZDOWA KLAS PIERWSZYCH

Koniec roku szkolnego, piękna słoneczna pogoda, to doskonały czas na podróże, dlatego 21 czerwca uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Muzeum Przyrody w Drozdowie. Nasze gimnazjum jest bardzo mocno związane z tym miejscem, gdyż nosi imię Rodziny Lutosławskich, która tu mieszkała. Nie mogliśmy więc zacząć inaczej, jak od wysłuchania krótkiej, ale jakże ciekawej prelekcji na temat członków tej zacnej rodziny i ich osiągnięć w dziedzinie kultury, nauki i świata polityki.
Z sali wykładowej przeszliśmy do zwiedzania muzeum. Na pierwszej ekspozycji „Salon dworski" obejrzeliśmy pamiątki pozostałe po patronach naszej szkoły: portrety, zdjęcia, książki i inne drobiazgi. Wystrój salonu przypomniał nam szlachecką historię Drozdowa. W kolejnych komnatach podziwialiśmy: trofea łowieckie (największą popularnością cieszył się niedźwiedź brunatny oraz skóry wilka i dzika), szatę roślinną Kotliny Biebrzańskiej, bataliony (najbardziej charakterystyczne ptaki Biebrzy), inne ptaki i ssaki tej kotliny oraz wystawę akwarystyczną prezentującą podwodny świat pięciu kontynentów. Uczniowie podziwiali ryby zamieszkujące wody Azji, Ameryki Południowej, Australii, Afryki i Europy. Najdłużej zatrzymaliśmy się przy piraniach.
Na zakończenie obejrzeliśmy wystawę „Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi”. W tym miejscu zobaczyliśmy panoramę narwiańskiej doliny, zdjęcia siedlisk, gabloty z modelami roślin występującymi w okolicach rzeki Narwi. Zwiedziliśmy również chatkę zielarki, gdzie można było poczuć klimat przeszłości i zapachy ziół.
Pobyt w Muzeum Przyrody w Drozdowie zakończyliśmy wspólnym grillowaniem kiełbasek i posiłkiem. Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zadowoleni, że mogli ten dzień spędzić poza murami szkoły, ciesząc się swoim towarzystwem.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 23 czerwca 2016 08:25
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:57:31

"MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA"

6 czerwca 2016 r. w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży odbył się konkurs pt.: "Mistrz Pięknego Czytania", w którym wzięło udział 15 uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych  ze szkół podstawowych (SP 2, SP 4, SP 7, SP 9, SP 10 w Łomży  i SP w Konarzycach). Spotkaniu przyświecały słowa Kartezjusza „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”. Celem konkursu było propagowanie wśród uczniów kultury czytelniczej, popularyzacja książek, wdrażanie do staranności przekazu językowego, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu .Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Etap I- organizowany przez szkolne zespoły nauczycieli, wyłonił szkolnych mistrzów i wicemistrzów pięknego czytania (2 osoby).
Etap II -finał odbył się w sali konferencyjnej  Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich . Komisja złożona z pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Łomży – p. Elwiry Kamińskiej (przewodniczącej), Małgorzaty Wasilewskiej i Grażyny Wysockiej oceniając brała pod uwagę: wyrazistość, płynność, bezbłędność, tempo czytania, intonację, interpretację i wrażenie ogólne. Poziom, jaki reprezentowali młodzi uczestnicy, był bardzo wysoki. W wielu przypadkach różnice dotyczyły zaledwie ½ punktu. Po długiej naradzie komisja wytypowała następujących  zwycięzców:
I miejsce – Oskar Żebrowski -SP nr 4 w Łomży
II miejsce – Julia Frąckiewicz -SP nr 10 w Łomży
III miejsce – Maciej Mieczkowski -SP nr 4 w Łomży
Atmosfera konkursu sprzyjała zdrowej  i życzliwej rywalizacji. W oczekiwaniu na werdykt,  wszyscy udali się na słodki poczęstunek, podczas którego można było nawiązać nowe znajomości, wymienić doświadczenia. Najważniejsze było to, że mimo zaciętej walki, silnych emocji, tremy, nikt nie czuł się przegrany. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i zapewnili o chęci uczestnictwa w następnych edycjach konkursu. Serdecznie zapraszamy, a zwycięzcom gratulujemy!

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 07 czerwca 2016 15:08
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:57:42

PIERWSZOKLASIŚCI W WARSZAWIE

25 maja 2016 r. klasy pierwsze pod opieką wychowawców pojechały na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem zwiedzania stolicy było Warszawskie ZOO – miejsce unikalne, niezwykłe i piękne. W czasie spaceru uczniowie zobaczyli liczne zwierzęta, z którymi nie mają okazji obcować, na co dzień. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwierzęta zamieszkujące w naturalnych warunkach kontynent Afryki oraz koło podbiegunowe. Bardzo ciekawe okazały się egzotyczne ptaki, bezkręgowce oraz mieszkańcy oceanów. Na dłużej uczniowie zatrzymali się przy wybiegu Afrykańskim, gdzie podziwiali pawiany płaszczowe. Uczniowie odwiedzili również pawilon dla małp człekokształtnych. W tej przepięknej rezydencji zobaczyli goryle. Równie ciekawe okazało się Herpetarium, w którym znajdują się przedstawiciele 50 gatunków żółwi, węży, krokodyli i jaszczurek. Wizyta w ZOO zakończyła się przy basenie, w którym kąpieli zażywały hipopotamy.
Kolejnym punktem wizyty było kino 6D. Choć seans, według wielu, trwał zbyt krótko, to był nie lada przeżyciem. „Machina czasu” przeniosła uczniów do krainy dinozaurów. Efekty specjalne sprawiły, że wszyscy mieli dreszcze na całym ciele. Po seansie uczniowie zjedli obiad oraz kupili pamiątki i prezenty dla mam z okazji ich święta.
Ostatnim punktem pobytu w stolicy było Planetarium – Niebo Kopernika. W wygodnych fotelach uczniowie obejrzeli film „Trzeci wymiar życia 3D”. W czasie seansu dowiedzieli się, z czego zbudowane są organizmy żywe, a następnie poszukiwali z prowadzącym oznak życia w kosmosie. Jak się później okazało, może ono istnieć na jednym z księżycy Jowisza – Europie. Wędrówką wśród gwiazd, planet i satelitów uczniowie zakończyli pobyt w Warszawie.
Bardzo zmęczeni, ale zadowoleni, szczęśliwie wrócili do domu.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 06 czerwca 2016 13:52
Data ostatniej edycji: wt, 28 czerwca 2016 09:52:34

PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ

30 maja 2016r. w naszej szkole odbył się niezwykły koncert Gabriela Fleszara - autora  znanej  piosenki pt. „Kroplą deszczu”; muzyka i aktora, a także psychoterapeuty.  Młodzieży ten niezwykły gość  bardziej znany jest jako uczestnik popularnego programu „The Voice of Poland”. Spotkanie z nim  miało wymiar profilaktyczny. Muzyk na podstawie własnych doświadczeń i zwierzeń przestrzegał słuchaczy przed uzależnieniem. Przekaz miał  bardzo wiarygodny charakter, gdyż dotyczył doświadczeń samego artysty lub ludzi z jego bliskiego otoczenia -  aktorów, muzyków, którzy zmagają się  z uzależnieniem od nikotyny, alkoholu, narkotyków czy dopalaczy. W wielu przywołanych  przypadkach  niezłomna walka z nałogiem  okazała się nadaremną, doprowadziła w najlepszym razie uzależnionego do kalectwa fizycznego bądź psychicznego.
Muzyk przekonywał, że wszelkie używki i uzależnienia prowadzą donikąd, że są tanią imitacją szczęścia. Pięknie mówił o wielkim darze -  ŻYCIU, które jest kruche i ulotne, i niestety docenia je dopiero ten, kto otrze się o śmierć.  Koncert, w którym uczestniczyło blisko 300 uczniów gimnazjum, zorganizowała i sfinansowała Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Gminie Łomża. Z pewnością takie spotkanie jest  dobrą lekcją życia. Na większości wywarło niesamowite wrażenia i skłoniło do głębszej refleksji nt. własnego życia i dokonywanych  wyborów.

M. Nasiadko

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 01 czerwca 2016 14:01
Data ostatniej edycji: śr, 01 czerwca 2016 14:03:21

ZAJĘCIA PRZYRODNICZE NA TERENIE NADLEŚNICTWA NOWOGRÓD

25.05.2016 r. uczniowie klas III C i III E pod opieką p. M. Leszaka, p. W. Radomskiej, p. M. Zaremba i p .J. Rogowskiej uczestniczyli w zajęciach przyrodniczych  na terenie Nadleśnictwa Nowogród w ramach realizacji innowacji pedagogicznej -  „Znam środowisko ,w którym żyję”  .
Uczniowie podzieleni na dwa zespoły mieli okazję rozpoznać na ścieżce edukacyjnej różne systemy korzeniowe drzew, dowiedzieć się, jakie gatunki roślin występują w pobliżu naszych miejscowości oraz w jaki sposób rośliny mogą wpływać na zdrowie człowieka.
Część zajęć uczniowie odbyli w sali edukacyjnej, gdzie mogli rozpoznawać odgłosy poszczególnych mieszkańców lasu oraz poznać gatunki zwierząt, grzybów i roślin występujących w Nadleśnictwie Nowogród. 
Lekcje przyrodnicze  dla uczniów kl .III C i III E poprowadzili pracownicy Nadleśnictwa  Nowogród –Panowie: Piotr Cieloszczyk i Dariusz Kreciewski.
Po skończonych  zajęciach  w wyznaczonym miejscu, pracownicy Nadleśnictwa rozpalili ognisko i wszyscy uczestnicy wycieczki mogli upiec  kiełbaski.
W dobrych humorach wszyscy wrócili do Łomży.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 01 czerwca 2016 13:48
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:57:57

FINAŁ POWIATOWY LUDOWYCH ZESPOŁÓW SPORTOWYCH W INDYWIDUALNYM TENISIE STOŁOWYM

16.04.2016 roku w hali sportowej w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży odbył się finał powiatowy Ludowych Zespołów Sportowych w indywidualnym tenisie stołowym. W turnieju uczestniczyły gimnazja z terenu powiatu łomżyńskiego oraz Miasta Łomży. Dziewczęta z  Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży zajęły następujące miejsca: I miejsce -  Aleksandra  Andrzejczyk, II miejsce - Wiktoria  Łuba oraz III miejsce - Zuzanna Starczewska. Natomiast chłopcy z naszego gimnazjum zaprezentowali się następująco: II miejsce Karol Ceran, III miejsce Cezary Cieślik.  Opiekunem był Andrzej Rogiński

 

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 06 kwietnia 2016 23:00
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:58:03

ŚWIĘTO SZKOŁY

W dniu 13 kwietnia 2016 roku  w Publicznym Gimnazjum nr 9 w Łomży odbyła się uroczysta akademia z okazji 14 rocznicy nadania szkole imienia Rodziny Lutosławskich. 
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Montaż  słowno-muzyczny na temat Rodziny Lutosławskich  przedstawili uczniowie z klas Ia, Ib, IIa, IIb, IIc, IId oraz IIIa przygotowani przez p. S. Kukowską, p. W. Radomską, p. J. Czerwonko oraz p. M. Grzymałę. Uczniowie gimnazjum dowiedzieli się, jak wiele nasza mała ojczyzna zawdzięcza członkom rodziny Lutosławskich z pobliskiego Drozdowa, którzy swoją pracą przyczynili się do rozwoju tej miejscowości jak i okolicznych wsi. Braci Lutosławskich działających w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego łączyło ogromne umiłowanie kraju. Byli wielkimi patriotami oraz ludźmi o wielu talentach. Młodzież naszego gimnazjum bierze przykład z Patrona Szkoły i rozwija swoje zainteresowania oraz różnorodne talenty, czego dowodem była przedstawiona podczas uroczystości prezentacja multimedialna ukazującą osiągnięcia uczniów zarówno w dziedzinach artystycznych, naukowych, jak i sportowych. Pani dyrektor Wiesława Masłowska, kończąc uroczystość,  podkreśliła, że Święto Szkoły jest wyjątkowym wydarzeniem dla całej społeczności szkolnej, gdyż  uświadamia, jak ważną rolę w życiu młodego człowieka odgrywa szkoła, która nie tylko edukuje, ale i wychowuje, integruje, uczy patriotyzmu, poszanowania wyższych wartości i wspiera rozwój młodego człowieka.

Opr. W. Radomska
S. Kukowska

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 06 maja 2016 14:35
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:58:10

Festyn ,,Trzymaj formę” w Gimnazjum nr 9 w Łomży

W Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży już po raz piąty odbył się festyn „Trzymaj Formę”. W przygotowanie tego przedsięwzięcia zaangażowani byli pracownicy szkoły, uczniowie i rodzice. Program wpisał się w tradycję placówki, a jego celem jest promowanie zdrowego stylu życia, żywienia, a także kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Łomża p. Piotr Kłys, rodzice, uczniowie ze szkół podstawowych z Gminy  Łomża i miasta  Łomża wraz ze swoimi opiekunami.
Festyn rozpoczęła p. dyrektor W. Masłowska od przywitania wszystkich i przekazania informacji na temat roli zdrowego stylu życia w rozwoju każdego z nas. Mówiła  także o nawykach żywieniowych, które sprzyjają zdrowemu stylowi życia i są kluczem do poprawy jego jakości.  Kolejno można było wysłuchać prelekcji p. E. Dmochowskiej-dietetyka Natur- House, która przedstawiła tajemnice idealnego żywienia. Na festynie wystąpiła ze swoją grupą taneczną  D. Iwanowicz ze Studia Tańca BK STEP  i  P. Raciborska – absolwentka Gimnazjum nr 9- w tańcu Dżajf.
Na uroczystości zaprezentowali się chłopcy z Bokserskiego Klubu Sportowego –Tiger, a trener p. M. Fabiszewski zachęcał uczniów do aktywności fizycznej i wzięcia udziału w treningach. Grupa ratownicza ,,Nadzieja” przeprowadziła pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie Zespołu  Szkół Weterynaryjnych  zdradzili tajemnice  carvingu i pokazali, jak można tworzyć  owocowe i warzywne dekoracje.
Na scenie zaprezentował się szkolny  teatr ,,Iskierka” w sztuce  dotyczącej problemu uzależnienia od mass mediów, a szczególnie od Internetu i telewizji.
Pani K. Sobocińska z Nadleśnictwa  Łomża zachęcała do uprawiania sportu, zaprezentowała karty ćwiczeń dla biegaczy i zapraszała do udziału w konkursach. W trakcie imprezy  odbyło się kilka sportowych konkurencji - hokejowy slalom, skoki w workach, wyścig z przeszkodami, prowadzenie piłki nożnej. W rywalizacji  wzięli  udział  uczniowie ze szkół  podstawowych  z Gminy Łomża: SP Konarzyce, Kupiski, Podgórze, Wygoda, Czaplice, Pniewo, Puchały i ze SP nr 2 w  Łomży. W czterech konkurencjach sprawnościowych najlepszymi drużynami okazały się: I miejsce- SP Kupiski, II miejsce- SP Pniewo, III miejsce- SP Konarzyce. Zawodnicy zostali nagrodzeni  pucharami i dyplomami. Na festynie wręczono dyplomy uczennicom, które wzięły udział w konkursie plastycznym na plakat ,, Życie wolne od nikotyny”. I miejsce zajęła A. Gołaś, II-  K. Skrzeczkowska i D. Żelechowska.
Oprócz występów, pokazów i rywalizacji sportowych można było podziwiać stoiska przygotowane przez uczniów, pod kierunkiem wychowawców. Gimnazjaliści w różnorodny sposób promowali zdrowe żywienie. Stoły przyciągały wyglądem, kolorystyką, zachęcały do  odwiedzenia i degustacji. Bardzo szybko znikały ze stołów zdrowe sałatki, soki, desery, koktajle. Ogromnym powodzeniem cieszył się nabiał z OSM w Piątnicy i pieczywo z piekarni ,, Sulima”, Zawady Przedmieście i z Jeziorka.
Festyn ,, Trzymaj formę” był  dobrą formą promocji Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży, a także uświadomił wielu osobom, że poprzez zdrowe odżywianie, właściwą dietę oraz aktywność fizyczną można bardzo długo cieszyć się wspaniałą formą i zdrowiem.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 08 kwietnia 2016 15:03
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:58:17

SMACZNIE I ZDROWO

Dzięki pani dyrektor Wiesławie Masłowskiej, która zgłosiła szkołę do udziału w programie Jabłka dla szkół , po raz kolejny  społeczność Publicznego Gimnazjum nr9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży  mogła delektować się tym polskim, smacznym owocem. Celem programu jest zmiana nawyków żywieniowych młodych ludzi poprzez zwiększenie udziału owoców w codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Agencja Rynku Rolnego, koordynator tego programu, dostarczyła 4 kwietnia do naszej placówki aż dwie  tony  jabłek. Każdy uczeń mógł zjeść dowolną ich liczbę na przerwie i wziąć do domu. Akcja „jabłko” spowodowała, że u nas już zapachniało sadem. Owoce w szkole  świetnie wpisują się też w „rewolucyjną” zmianę w Piramidzie Żywienia  Anno Domini 2016, u której podstaw leżą owoce i warzywa  zalecane do spożywania jak najczęściej i w jak największych ilościach. Tak więc u nas skrzyń ubywa – na zdrowie!!! :)


M. Nasiadko

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 06 kwietnia 2016 08:38
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:58:23

EGZOTYCZNE ZWIERZĘTA W PG 9

W dniach 8-9 marca w naszej szkole gościliśmy p. Jarosława Rejmera, który jest niezwykłym hodowcą i miłośnikiem zwierząt egzotycznych, towarzyszyła mu p. Barbara Czuber. Przybyli do nas z Torunia z częścią swojej ogromnej kolekcji zwierząt. Uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać z bliska m.in. pajęczaki, skorupiaki, gady, owady i inne zwierzęta - okazy wyjątkowo rzadkie. Wszystkie zwierzęta przebywały w terrariach, z których niechętnie chciały wychodzić. Oprócz doznań wizualnych dowiedzieliśmy się również, w jakim środowisku żyją i czym się żywią te organizmy. Większość tych gatunków pochodziła z Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Okazy, które widzieliśmy, żyją w naturalnym środowisku, ale niektórym grozi wyginięcie.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani żywą lekcją biologii. Na pewno wiedza zdobyta podczas tego spotkania  na trwałe wpisze się w naszą pamięć. Większość uczniów zainteresowała się kameleonami, które zmieniają kolor oraz straszykami - tańczącymi owadami. Była nawet możliwość zakupu zwierzątka.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 06 kwietnia 2016 22:44
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:58:30

LEKCJA INFORMATYKI O OCHRONIE DANYCH OSOBOWYCH

23 marca 2016 r. w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży  odbyła się specjalna lekcja informatyki o ochronie danych osobowych pod tytułem „Twoje dane to ty – jak chronić to co najcenniejsze”.  Autorami scenariusza tych zajęć były: p. Anna Eliza Pawelec i p. Magdalena Rakowska-Grochowska. Celem przeprowadzenia lekcji było przede wszystkim zapoznanie uczniów z  najważniejszymi pojęciami związanymi z ochroną danych osobowych i uświadomienie ich o zagrożeniach i sposobach ochrony danych w sieci. Gimnazjaliści pracowali w grupach nad zadaniami, których rozwiązania nauczyciel przedstawiał za pomocą ciekawych prezentacji multimedialnych i krótkich filmów nakręconych przez uczniów PG9. Wszystkim lekcja bardzo się spodobała i okazała się bardzo pomocna w życiu codziennym uczniów.

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 04 kwietnia 2016 23:43
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:58:37

FINAŁ POWIATOWY W INDYWIDUALNYM BADMINTONIE

W dniu 6.03.2016 roku w hali sportowej w Publicznym Gimnazjum w Nowogrodzie odbył się finał powiatowy w indywidualnym badmintonie. W turnieju uczestniczyło siedem gimnazjów z terenu powiatu łomżyńskiego. Dziewczęta z  Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży zajęły następujące lokaty: VII miejsce - Wioleta Witczak, VIII miejsce - Dominika Smekta, IX miejsce – Klaudia Polakowska, XIII miejsce Nikola Trzcińska. W punktacji drużynowej dziewczęta  zajęły II miejsce. Natomiast chłopcy z naszego gimnazjum zajęli następujące miejsca: Adrian Krajewski – IV miejsce, Jakub Kowalczyk – VII miejsce, Mateusz Jankowski – IX miejsce oraz Dominik Krajewski – XIII miejsce. W punktacji drużynowej chłopcy zajęli miejsce III. Opiekunem był Andrzej Rogiński.

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 07 marca 2016 18:53
Data ostatniej edycji: wt, 08 marca 2016 22:00:31

DNI OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH

Komitet Ministrów Rady Europy ustanowił 28 stycznia Dniem Ochrony Danych Osobowych. Obchodzony jest on w rocznicę sporządzenia Konwencji 108 Rady Europy z 1981r.. Jest  to  najstarszy akt  prawny o zasięgu międzynarodowym, który reguluje  zagadnienia  związane
z ochroną danych osobowych. 
W związku z przystąpieniem naszej szkoły do programu GIODO w dniach 1.03 – 3.03.2016r.  obchodziliśmy w naszej  szkole Dni  Ochrony  Danych  Osobowych.  Już dużo wcześniej w placówce odbyło się szereg lekcji, na których uczniowie dowiedzieli się nt. działalności GIODO, ochrony danych osobowych, ale przede wszystkim prywatności w Internecie, czy cyfrowej tożsamości. Wiedza zdobyta na zajęciach z pewnością przeciwdziała niefrasobliwości młodych ludzi, którzy często udostępniają swoje dane czy naruszają  prywatność osób postronnych.  Nie ulega wątpliwości, że kształtowanie umiejętności w zakresie prawidłowego funkcjonowania człowieka w świecie, zwłaszcza w środowisku cyfrowym, w świecie mediów jest jednym z ważniejszych wyzwań, które stoją przed szkołą i domem rodzinnym młodego człowieka.  Dlatego oficjalne obchody ochrony danych osobowych połączyliśmy z działaniami na rzecz bezpieczeństwa i prywatności w sieci. W ramach obchodów przeprowadziliśmy szeroko zakrojoną akcję informacyjną. Młodzież wykonała gazetkę ścienną, którą wyeksponowano w centralnym miejscu w szkole. Na godzinie wychowawczej uczniowie przeprowadzili quiz wśród młodzieży nt. ochrony danych osobowych. Wyłoniono też po jednej osobie do międzyklasowego konkursu wiedzy na ww. temat. Obędzie on się w marcu br.
Wszystkie działania zrealizowano w celu podniesienia poziomu wiedzy i wykształcenia pozytywnych nawyków dotyczących ochrony danych osobowych, a przede wszystkim  w trosce o bezpieczeństwo młodzieży w świecie realnym i cyberprzestrzeni.


M. Nasiadko

 

 

 

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 08 marca 2016 22:00
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:59:40

FINAŁ KONKURSU NA ULOTKĘ PROMUJĄCĄ PROGRAM „TWOJE DANE – TWOJA SPRAWA”

12 lutego 2016 roku został rozstrzygnięty konkurs na ulotkę promującą program „Twoje dane - Twoja sprawa”. Celem konkursu było propagowanie wiedzy o ochronie danych osobowych i uwrażliwienie uczniów na ochronę swojej prywatności. Trzynastu uczniów naszego gimnazjum nadesłało swoje prace, spośród których komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze. Pierwsze miejsce zajęła uczennica Katarzyna Tomaszczyk z klasy IA, drugie miejsce: Krystian Maziarczuk z klasy IIA, trzecie miejsce: Karol Jankowski z klasy IIIE. Koordynatorem konkursu był pan Marek Grzymała, nauczyciel informatyki. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w przyszłych konkursach.

 

 

Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 29 lutego 2016 14:31
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 09:59:45

UCZNIOWIE PG NR 9 W ŁOMŻY FERIE ZIMOWE SPĘDZILI W KARKONOSZACH

 

W dniach 30.01 - 05.02.2016r.  dwudziestoosobowa grupa młodzieży naszego gimnazjum pod opieką pań: A. Pawelec i M. Nasiadko była na zimowisku w Ośrodku Wczasów Dziecięcych „MARGO”w Bukowcu. Głównym celem wyjazdu było aktywne spędzenie ferii zimowych, poznanie walorów przyrodniczych Karkonoszy, a także integracja młodzieży. Wrażeń nie brakowało. Wycieczka z przewodnikiem po romantycznej ścieżce w Bukowcu, zwiedzanie Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska czy zajęcia plastyczne i muzyczno-ruchowe z instruktorkami – to tylko niektóre z atrakcji. Na zimowisku odbyły się też wycieczki jednodniowe do Karpacza i Szklarskiej Poręby. W Karpaczu uczniowie zwiedzali Świątynię Wang, Muzeum Klocków Lego. Podziwiali też krajobraz na zaporze Łomnica nad Jeziorem Łomnickim. Wszystkim, bez wyjątku, spodobał się też „Dziki Wodospad”, a niezapomnianych wrażeń dostarczyło wejście na skocznię „Orlinek”, z której niegdyś skakał sam Adam Małysz. Karpacz zapewnił młodzieży jeszcze jedną atrakcję – niezliczone rzeźby Ducha Gór i przydrożne, magiczne kamienie z napisami, odkrywane na każdym kroku. Niezapomnianą okazała się również wyprawa do Szklarskiej Poręby z przewodnikiem. Pan Piotr Norko oczarował wszystkich opowieściami o Karkonoskim Parku Narodowym. Uczniowie byli pod wrażeniem niezwykle pięknego, naturalnego wodospadu „Szklarka” i zaciekawieni grobem Liczyrzepy – Ducha Gór. Ci bardziej odważni chcieli wejść na ruchomy kamień „Chybotek”, najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m, wsparty tylko w dwóch miejscach. Zwiedziliśmy także Leśną Hutę – hutę szkła, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak od podstaw tworzy się szklane figurki oraz odbyliśmy wycieczkę do Sztolni Kowarskiej, gdzie dawniej wydobywano uran. W ośrodku MARGO również nie brakowało atrakcji – dyskoteki, ognisko z kiełbaskami, gry i zabawy integracyjne: Mam Talent, Karaoke itd. Trzeba przyznać, że na zimowisku w Bukowcu nie było czasu na nudę. Różnorodne atrakcje, jednodniowe wycieczki i pomysłowi uczniowie – to wszystko sprawiło, że wszyscy wrócili z ferii zadowoleni. Zdaniem gimnazjalistów Bukowiec to przepiękna, romantyczna miejscowość, którą należy koniecznie odwiedzić.

Opiekunowie grupy:
A. Pawelec
M. Nasiadko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 12 lutego 2016 12:28
Data ostatniej edycji: pt, 12 lutego 2016 13:18:48

SPOTKANIE Z POEZJĄ

Dnia 22.01.2016 klasa IID wraz z wychowawczynią Iwoną Kulką wzięła udział w spotkaniu z poezją łomżyńskiego poety Jana Kulki, które odbyło się w czytelni Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży przy ul. 3 Maja 6A. Celem spotkania było łączenie pokoleń, ponieważ wiersze odczytali zarówno seniorzy jak i młodzież gimnazjalna. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IIIA - Ania Gosk i Wioletta Witczak, które odczytały wiersze z tomiku "Nie ma wyjścia z labiryntu". Urozmaiceniem wydarzenia był występ muzyczny uczennic Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Organizatorom spotkania dziękujemy za mile spędzony czas i okazję do poznania twórczości Jana Kulki.

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 22 stycznia 2016 14:19
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:00:16

REALIZACJA PROJEKTU GIODO NA LEKCJACH JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W dniach 11-15 stycznia 2016 w klasach III i IIa naszego gimnazjum zostały przeprowadzony cykl lekcji języka angielskiego na temat cyber-przemocy oraz uzależnień od Internetu. Uczniowie zapoznali się ze słownictwem związanym z przestępstwami w sieci np. hacker, virus, password, spam, phishing, firewall. Na lekcji zostały omówione największe zagrożenia związane z cyber-przemocą. Uczniowie podzielili się własnym doświadczeniem na temat wirusów i spamu. Uczniowie dowiedzieli się również w jaki sposób wybierać hasła do skrzynek mailowych i kont na portalach społecznościowych. Uczniowie na podstawie tekstu „Trapped in the net” uświadomili sobie jakie są rodzaje uzależnień od Internetu i jak pomóc osobom uzależnionym.

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 07 marca 2016 18:47
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:00:23

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE 2015

W dniu 18 grudnia społeczność naszej Szkoły uczestniczyła w Jasełkach Bożonarodzeniowych przygotowanych przez uczniów klasy IIIA, IC, IIC pod kierunkiem Księdza Waldemara. Uczniowie w sposób radosny  wprowadzili nas w klimat świąt Bożego Narodzenia przypominając o najważniejszych przesłaniach tego wydarzenia, które niosą nadzieję, miłość i pokój. Apel Bożonarodzeniowy był częścią naszego przeżywania Wigilii Szkolnej i Wigilii Klasowych, które uczniowie przezywali razem ze swoimi Wychowawcami.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 28 grudnia 2015 20:56
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:00:30

OGÓLNOPOLSKI KONKURS HISTORYCZNY

W roku szkolnym 2015/2016  odbył się Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia. Rzeczpospolita Obojga Narodów”. Wzięło w nim udział 4 uczniów Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży. Da etapu rejonowego, który odbył się 15 grudnia w Katolickim Gimnazjum w Łomży, zakwalifikowało się  dwóch uczniów – Maziarczuk Krystian z klasy II i Włostowski Sebastian z klasy III. Tym razem  do etapu trzeciego – wojewódzkiego przeszedł  ucz. Sebastian Włostowski. Serdecznie gratulujemy merytorycznej wiedzy i trzymamy kciuki  za powodzenie na kolejnym szczeblu kwalifikacji.

Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 14 stycznia 2016 11:56
Data ostatniej edycji: cz, 14 stycznia 2016 12:00:03

FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY EKOLOGICZNEJ

26 listopada 2015 r. uczniowie: Alicja Kowalewska i Damian Kupidłowski wzięli udział w finale Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Ekologicznej, który odbył się w Białowieskim Parku Narodowym. Uczniowie mieli tez okazję obejrzeć ekspozycję przyrodniczą na terenie BPN.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 02 grudnia 2015 10:55
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:00:41

ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE

W ramach zajęć profilaktyczno- wychowawczych w dniu 25.11.2015 r uczniowie klas pierwszych i trzecich gimnazjum uczestniczyli w pogadance na temat odpowiedzialności  karnej   nieletnich prowadzonej przez st. asp. Radosław Gumkowski WP KMP Łomży. 
Podczas spotkania policjant wyjaśnił, kim jest osoba nieletnia, jaka jest różnica pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem oraz uświadomił młodzieży konsekwencje prawne, wynikające z popełnienia tych czynów. Ponadto uczniowie zostali poinformowani o procedurach postępowania z nieletnimi. Zagadnienia podejmowane podczas spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Świadczą o tym liczne zapytania kierowane do funkcjonariusza policji. Zajęcia profilaktyczne w dużym stopniu przyczyniają się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród młodzieży szkolnej.  Pogadanka na temat odpowiedzialności za swoje czyny może stanowić  impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka.

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 02 grudnia 2015 10:30
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:00:46

"SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ"

Dnia 18.11.2015 roku w Publicznym Gimnazjum nr 9 w Łomży odbyła się w ramach programu WF z klasą ogólnoszkolna debata „Sportowy Okrągły Stół”. W debacie wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas (po jednej osobie z klasy wytypowanej spośród uczniów danej klasy), przedstawiciele samorządu uczniowskiego wraz z opiekunem panią Małgorzatą Nasiadko, nauczyciele wychowania fizycznego oraz pani dyrektor Wiesława Masłowska.

Do debaty przygotowywaliśmy się kilka tygodni. Na lekcjach wychowawczych oraz na lekcjach wychowania fizycznego uczniowie zostali zapoznani z celami debaty. Następnie wraz z wychowawcami i nauczycielami wychowania fizycznego dyskutowali na temat udoskonalania lekcji wychowania fizycznego, po czym opracowali pomysły służące poprawie tych lekcji.

Sportowy Okrągły stół prowadził koordynator programu pan Andrzej Rogiński, sekretarzem była pani Izabela Cywińska. Uroczystego otwarcia debaty dokonała pani dyrektor Wiesława Masłowska. Następnie pani dyrektor przypomniała wszystkim zgromadzonym, iż celem debaty jest udoskonalenie zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole.

Następnie wywiązała się dyskusja na temat lekcji wychowania fizycznego w naszej szkole. Uczniowie z każdej klasy wypowiadali się co jest dobrego na lekcjach, a co chcieliby zmienić. Po czym przedstawiciele każdej z klas przedstawili swoje pomysły na udoskonalenie lekcji wychowania fizycznego oraz zajęć pozalekcyjnych. Na podstawie wniosków z dyskusji opracowano następujące postulaty:

1. Więcej zabaw ruchowych i muzyka na lekcjach

2. Więcej gier zespołowych na lekcjach

3. Krótsza i intensywniejsza rozgrzewka na lekcjach

4. Więcej turniejów międzyklasowych

5. Wyjścia na basen i lodowisko

6. Muzyka na lekcjach

 

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 20 listopada 2015 09:01
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:00:52

UCZNIOWIE PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 9 IM. RODZINY LUTOSŁAWSKICH ODWIEDZILI SĄD REJONOWY W ŁOMŻY

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzili Sąd Rejonowy przy ul. Polowej 1 w Łomży, by z bliska przyjrzeć się pracy sędziów. Podczas wizyty młodzież mogła być obserwatorem rozprawy sądowej, zwiedzać pomieszczenia dla zatrzymanych, Biuro Obsługi Interesanta, a także zapoznać się z procedurą przesłuchań małoletnich w Przyjaznym Pokoju Przesłuchań. Wizyty w sądzie były połączone z prelekcją sędziów na temat ważnych kwestii związanych z uczestnictwem młodych ludzi w postępowaniu sądowym. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sprawy karne, ale również spotkania z innymi pracownikami Sądu. Opowiadali oni o czynnościach podejmowanych w sądzie, ale przede wszystkim odpowiadali na pytania młodzieży, która bardzo chętnie czynnie uczestniczyła w spotkaniach. Takie spotkania to dla młodych ludzi doświadczenie, z którego zapamiętali czym jest wokanda, jakiego koloru jest żabot przy todze sędziego. Dowiedzieli się, że w polskim systemie prawnym nie ma ławy przysięgłych, a na sali rozpraw oczekiwane jest zachowanie przynależne tak szczególnemu miejscu. Taka wizyta pozwoliła uświadomić młodzieży, że warto przestrzegać porządku prawnego, gdyż niektóre z pozoru błahe zachowania mogą okazać się brzemiennymi w skutkach. Dla wielu młodych ludzi mogą stanowić też punkt wyjścia do rozważań o wyborze własnej ścieżki kariery zawodowej. Najistotniejszym jest jednak to, że spotkania w Sądzie pozwoliły ,,oswoić” to miejsce, ujrzeć je w innym świetle i zrozumieć, że jest to obszar przyjazny, gdzie można poszukiwać ochrony prawnej. Po takich edukacyjnych doświadczeniach nasi uczniowie wiedzą, że w Sądzie mogą czuć się bezpiecznie i zawsze znajdą tam pomoc w rozwiązywaniu problemów natury prawnej.

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 19 listopada 2015 10:18
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:00:58

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 r. to szczególna data dla Polaków.  Po 123 latach zaborów  i kilku krwawo stłumionych próbach wywalczenia wolności, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego dziś 11 listopada to symbol miłości ojczyzny ,walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.
Z okazji tej ważnej rocznicy, w Publicznym Gimnazjum nr 9 w Łomży  12 listopada 2015r. odbyła się uroczysta akademia . W prezentacji multimedialnej i montażu słowno – muzycznym pt. „MOJEJ OJCZYŻNIE” , przygotowanym pod kierunkiem p. M. Zaremba, p. E. Marszał i p. J. Czerwonko , uczniowie  klas : I a, I b i II a przypomnieli drogę Polaków do wolności. Slajdy, strofy wierszy i pieśni patriotycznych przypomniały słuchaczom , że niepodległość została  okupiona krwią i cierpieniem setek tysięcy Polaków- bohaterów.
Wymownym akcentem była końcowa część uroczystości, w której jedna z uczennic słowami wiersza przypomniała , że wszyscy jesteśmy żołnierzami Polski i stróżami jej granic.

„ I taka będzie, jaką ją stworzymy,
Wysiłkiem woli,  pracą rąk i dusz.
Biedna  i słaba , albo też potężna w blasku zórz.”

 

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 14 stycznia 2016 12:09
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:01:04

"SFOTOGRAFUJ NASZĄ SIEĆ SZEROKOPASMOWĄ"

W czwartek 05.11.2015 r. rozstrzygnięty został konkurs „Sfotografuj Naszą Sieć Szerokopasmową”, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Aby wziąć udział w konkursie, szkoły musiały nadesłać w terminie do 30. września, zgłoszenia wraz ze zdjęciami węzła dystrybucyjnego (szafy telekomunikacyjnej) budowanej w ramach Projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej” znajdującego się w gminie, w której znajduje się szkoła. Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział: Dariusz Nowacki, Krystian Maziarczuk i Damian Jankowski. Wygrali dla siebie i dla całej klasy IIA atrakcyjne nagrody, w tym m.in. : piłki, plecaki, pen – drivy.

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 09 listopada 2015 14:45
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:02:05

GIODO

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do VI edycji programu organizowanego przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) oraz Gliwicki Ośrodek Metodyczny pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka  „Twoje dane – twoja sprawa”.


https://lh3.googleusercontent.com/-9KIDrjrVFZU/UoUyOxbSzxI/AAAAAAAAAvw/n34qu5oSfG8/s128/Logo-programu.jpg

 

Program jest skierowany do nauczycieli i uczniów, którzy chcą podnieść poziom wiedzy i kształtować pozytywne nawyki w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych. Będzie  realizowany przez cały rok szkolny 2015/2016 poprzez organizację działań uświadamiających uczniom, rodzicom i nauczycielom znaczenie ochrony danych osobowych we współczesnym świecie oraz kształtujących pozytywne, świadome i odpowiedzialne postawy.

 

Bliższe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej GIODO http://www.giodo.gov.pl/giododzieciom

 

 

 

Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 09 listopada 2015 09:27
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:02:12

LEKCJA MUZEALNA

W dniu 04 listopada uczniowie naszej Szkoły z klasy II D wraz z nauczycielem religii P. Marią Michalską i Wychowawcą klasy P. Iwoną Kulką byli na lekcji muzealnej w Muzeum Diecezjalnym w Łomży. Celem lekcji było zwiedzanie Wystawy pt. "90- lecie Diecezji Łomżyńskiej". Na Wystawę składa się 18 plansz, na których została zobrazowana 90 - letnia historia diecezji. Każda plansza obejmuje odpowiednie dziesięciolecie z zarysem najważniejszych wydarzeń. Dodatkowo ekspozycja została wzbogacona o artefakty w postaci dokumentów, a także szereg przedmiotów przechowywanych w muzealnym magazynie, które po raz pierwszy są pokazywane dla zwiedzających. Był to ciekawy sposób przedstawiania historii diecezji a także kontakt z rzeczywistymi obiektami dokumentującymi poszczególne wydarzenia, który przyczyni się do pogłębienia wiedzy o naszej małej, lokalnej Ojczyźnie.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 05 listopada 2015 09:13
Data ostatniej edycji: pt, 03 listopada 2017 10:02:19

PRZYJĘCIE SYMBOLI ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

Nasze  Gimnazjum w wyjątkowej, ewangelizacyjnej atmosferze przyjęło symbole Światowych Dni Młodzieży. Dziękujemy Dyrekcji, Wychowawcom i katechetom. Wszyscy byli zbudowani postawą gimnazjalistów, którzy z przejęciem i otwarciem uczestniczyli w spotkaniu. To spotkanie było też okazją do podsumowania I Edycji Konkursu Szkolnego "Holy wins- święty wygrywa" z okazji zbliżającej się radosnej Uroczystości Wszystkich Świętych. Wśród klas pierwszych najlepszym przygotowaniem do Konkursu wyróżniła się klasa I B, wśród klas II najlepsza była klasa II A, a wśród klas III  ex aequo  zwyciężyły klasy III A i III B.  Gratulujemy!

link do fotogalerii

Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 29 października 2015 09:18
Data ostatniej edycji: pt, 30 października 2015 09:11:26

SZKOLNY HOLY WINS

W dniu 28 października prosimy uczniów o przyjście do szkoły ubranych na biało (najlepiej góra-dół albo przynajmniej góra, mogą być ewentualnie jasne dżinsy). Drugim elementem konkursu jest przygotowanie przez jak największą liczbę uczniów danej klasy 4-5 zdań o wybranym świętym (-ej) lub błogosławionym (-ej) (jak się nazywał, kiedy żył, czym się zajmował, może zginął śmiercią męczeńską, jego ważne słowa – jakiś cytat). Dodatkowe punkty można zdobyć przebierając się za konkretnego świętego lub robiąc pracę plastyczną o jakimś świętym. Te osoby otrzymają także imienne dyplomy.


Klasy w konkursie zdobywają nagrody!

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 29 października 2015 09:00
Data ostatniej edycji: cz, 29 października 2015 09:15:01

AKCJA PROFILAKTYCZNA - „DOPALACZE KRADNĄ ŻYCIE”

 

Nie tylko z prelekcją, i nie tylko dla młodzieży,  na temat  NIE TAKI ZE MNIE  MOCARZ… gościła w piątek 16 października 2015r. w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży pani Anna  Stolarczuk -  pedagog z Krakowa. Reprezentowała ona  pracownię  „Meritum”, która organizuje szkolenia, warsztaty i sympozja dla wszystkich osób, którym zależy na walce z niebezpiecznymi substancjami. Głównymi odbiorcami spotkań są jednak młodzi ludzie, którzy  uświadamiają  sobie, do czego prowadzą „złe praktyki”. Pracująca  na co dzień  z młodzieżą uzależnioną od narkotyków i dopalaczy pani trener  opowiedziała o swojej pracy, przykrych i nieodwracalnych  konsekwencjach młodzieńczych eksperymentów. Obaliła funkcjonujący wśród młodych mit, że „dopalacze nie szkodzą”,  „że wystarczy mieć trochę silnej woli i trochę rozumu w głowie i da się je zażywać bezpiecznie”. Uważnie wysłuchała też głosu naszej młodzieży nt. jej wiedzy o dopalaczach i zajmowanego stanowiska w sprawie narkotyków i  wszelkich środków uzależniających.  Wszyscy uczniowie naszego gimnazjum, pracując w małych grupach, zostali zapoznani ze skutkami zażywania dopalaczy i zniszczeniami, jakie w organizmie one powodują.  Dowiedzieli się, co jest w ich składzie i poznali mechanizmy uzależnienia. Ważnym elementem warsztatów było wykształcenie umiejętności skutecznego odmawiania zażywania dopalaczy.  Bardzo obrazowa i niezwykle przekonująca była dla młodzieży  prezentacja multimedialna, która skłoniła do autorefleksji i z pewnością wzmocniła zachowania asertywne.  Pani trener, kończąc spotkanie, życzyła wszystkim tylko  dobrych wyborów; a młodzież, wychodząc z warsztatów, nie kryła swojego zadowolenia. Pani Ania Stolarczuk po południu spotkała się  z nauczycielami gimnazjum, a w listopadzie na zebraniu ogólnoszkolnym poprowadzi szkolenie dla rodziców. Warsztaty z trenerem z zewnątrz  sfinansowane zostały z funduszy alkoholowych Urzędu Gminy Łomża i wpisały się w ogólnopolską akcję walki z dopalaczami.

M. Nasiadko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 26 października 2015 09:01
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:48:22

TEATRALNE DOZNANIA

Bogdan Suchodolski powiedział, że ,,Dzięki teatralnej edukacji człowiek staje się pełniejszy, bardziej wrażliwy na sytuacje i losy ludzkie…”, dlatego więc uczniowie naszej szkoły obejrzeli sztukę ,,Skąpiec” wystawioną przez Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku. Przedstawienie ukazywało Harpagona i jego relacje z najbliższymi. Tytułowego skąpca, jakże innego niż ojcowie współczesnych rodzin, nie obchodziło szczęście najbliższych, liczyły się tylko pieniądze i to one nadawały sens jego życiu. Sztuka pełna nieoczekiwanych zwrotów wydarzeń, dynamiki i ekspresji zainteresowała uczniów naszej szkoły i myślę, że będzie ważnym czynnikiem w kształtowaniu postaw moralnych i wrażliwości estetycznej młodzieży.


W. Pezda

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 01 października 2015 09:35
Data ostatniej edycji: cz, 22 października 2015 09:45:58

I EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

 

Dnia 26.09.2015 w Galerii Veneda odbył się festyn językowy - I Europejski Dzień Języków Obcych. Imprezę przygotowało Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Koło Łomża we współpracy z nauczycielami z wielu łomżyńskich i okolicznych szkół. Wszystkie dzieci mogły wziąć udział w wielu konkursach i zabawach, obejrzeć przedstawienia oraz posłuchać piosenek w języku polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim lub hiszpańskim. Dużym zainteresowaniem cieszył się też słodki stół, na którym nie zabrakło precli i żelków. Europejski Dzień Języków obchodzony jest niezmiennie od 14 lat 26 września w wielu krajach europejskich. Celem przedsięwzięcia było uświadomienie dzieciom i ich rodzicom potrzeby uczenia się języków obcych, a w szczególności języka niemieckiego. Naszą szkołę reprezentowali: uczniowie klasy IIIE - Adam Baczewski i Ania Gołaś, przedstawiając rymowane wyliczanki w języku niemieckim oraz absolwentki naszej szkoły – Natalia Ceran i Magda Pietraszewska, śpiewając piosenkę Valerie Amy Winehouse. Dziękujemy za udane występy i już dziś zapraszamy do wspólnej zabawy z językami obcymi w następnym roku.

Nad przygotowaniem festynu pracowały: Iwona Kulka – nauczycielka języka niemieckiego i Magdalena Rakowska-Grochowska – nauczycielka języka angielskiego.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 01 października 2015 09:31
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:48:03

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

Dnia 25. września uczniowie klasy 2e wzięli udział w akcji sprzątania świata. Klasa pod nadzorem pracowników Nadleśnictwa Łomża porządkowała teren leśny  w okolicy Jednaczewa. Na zakończenie uczniowie odpoczęli przy ognisku, po czym powrócili do szkoły.

Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 15 października 2015 16:10
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:47:52

PIESZY RAJD PO KURPIOSZCZYŹNIE

 

18. września 2015r. uczniowie klas pierwszych Publicznego Gimnazjum nr 9 wyruszyli na rajd pieszy "Poznajemy Kurpiowszczyznę". Młodzież pod opieką wychowawców pokonała 12 kilometrów malowniczej trasy przez Puszczę Kurpiowską. Uczestnicy rajdu mogli usłyszeć po drodze wiele ciekawostek od przewodników PTTK w Łomży. Po drodze odwiedziliśmy mogiłę powstańców 1863 roku. Przy mogile rośnie sosna, która liczy 200 lat, jedna z dwóch, na której pozbawiono życia powstańców. Na końcu trasy czekały na nas autokary, które zawiozły nas na pole biwakowe pod wiatą nad Pisą, gdzie przygotowane było już ognisko z pieczeniem kiełbasek. Była to świetna wyprawa, której celem była integracja zespołów klas pierwszych.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 21 września 2015 09:02
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:47:41

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

 

1 września 2015r. uczniowie naszego gimnazjum rozpoczęli kolejny rok szkolny. Punktualnie o godz.9.00  na boisku przed budynkiem szkoły zgromadzili się uczniowie
i nauczyciele, by uczestniczyć w uroczystym apelu. Na inauguracji  oprócz społeczności szkolnej obecni byli licznie przybyli rodzice i zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrali uczniowie. W montażu słowno-muzycznym przypomnieli oni krwawe chwile września 1939r. i zapewnili, że nigdy nie zapomną o tych, którzy 76 lat temu oddali  swe życie za ojczyznę, bronili jej honoru, wpisali się w karty  historii Polski wielkością i sławą.

Przedstawiciele Samorządu Szkolnego wierszem i piosenką powitali w uczniowskiej gromadzie nowe koleżanki i kolegów, a następnie przekazali głos Pani Dyrektor – W.  Masłowskiej. Pani Dyrektor serdeczne słowa skierowała przede wszystkim do uczniów klas pierwszych. Wszystkim życzyła radości, a także  sukcesów na miarę własnych możliwości i oczekiwań tak rodziców jak i nauczycieli. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że nowy rok szkolny to czas kolejnych doświadczeń, pogłębiania zainteresowań, zdobywania wiedzy i odkrywania w sobie nowych pasji.

Następnie głos zabrał dyr. ZESz gm. Łomża.  Pan T. Tyszka odczytał list Wójta gm. Łomża – p. P. Kłysa, który m.in. życzył młodzieży wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy, a także tego, by nauka była  nie tylko obowiązkiem, ale przede wszystkim źródłem przyjemności i satysfakcji.

Do wielu miłych słów dołączyła  również swoje przewodnicząca Rady Rodziców- p. M. Rokuszewska.

Po wystąpieniach gości uroczystość zakończono, a rozpoczęcie nowego roku szkolnego zgromadzonym obwieścił  pierwszy dzwonek.

M. Nasiadko

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 08 października 2015 09:07
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:47:27

****************** ROK SZKOLNY 2014/2015 ****************


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014-15 W PG9 W ŁOMŻY

To była niezwykle miła uroczystość, choć ostania w tym roku szkolnym. Smutek pożegnania został okraszony deszczem nagród, które otrzymali gimnazjaliści za wysokie wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe i udział w różnych konkursach zarówno na szczeblu szkolnym, powiatowym, wojewódzkim, jak i ogólnopolskim. Pani dyrektor Wiesława Masłowska podkreśliła, że razem z nauczycielami cieszy się z sukcesów 26 uczniów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, sukcesów laureatów wojewódzkich i ogólnopolskich konkursów, świetnych wyników sportowych naszej młodzieży  oraz  z zadowalającego wyniku tegorocznego egzaminu gimnazjalnego klas III.   Całości dopełniła część  artystyczna, podczas której młodzi artyści wprowadzili społeczność szkolną w wakacyjny nastrój.

S.K.

 

 

Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 17 czerwca 2015 11:12
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:47:16

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014-15 DLA KLAS III

26 czerwca 2015r. odbyło się święto pożegnania absolwentów Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży. Uroczystość  rozpoczęła się tradycyjnym polskim tańcem – Polonezem – w wykonaniu uczniów klas trzecich. Jest to piękny zwyczaj, pielęgnowany w naszym gimnazjum od lat, dlatego też wszyscy trzecioklasiści starannie przygotowywali się do tej ważnej chwili pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego i wychowawców. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, a Pani Dyrektor podkreśliła w swoim przemówieniu, jak ważną rolę pełnił ten taniec w kulturze naszego kraju. Po przemówieniu Dyrekcji Szkoły nastąpił długo oczekiwany moment wręczenia nagród
i dyplomów. 9  uczniów naszego gimnazjum otrzymało stypendium Wójta Gminy Łomża  za wyjątkowo wysokie wyniki w nauce i mogli oni osobiście odebrać z rąk włodarza gminy nagrody dodatkowe. Nie zabrakło też nagród i wyróżnień za sukcesy sportowe. Wielu uczniów reprezentowało naszą szkołę w zawodach, a na szczególne uznanie zasłużyła uczennica klasy IIIe Weronika Kulawczyk, która została Mistrzynią Województwa w biegach.
Następnie młodzież zaprezentowała przygotowany przez siebie montaż słowno – muzyczny, aby podziękować Dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Jako wyraz wdzięczności wręczono symboliczne kwiaty.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 17 czerwca 2015 11:22
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:47:06

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 9 W ŁOMŻY W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

W roku szkolnym 2015/2016 prawo do bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych mają uczniowie I klas gimnazjum.
Rodzic zobowiązany jest do zakupienia tylko podręcznika z religii „Szukam Was – Odsłonić twarz Chrystusa”  pod red. ks. Władysława Kubika WAM - w przypadku kiedy uczeń  uczęszcza na takie zajęcia w szkole.
Rodzice uczniów klas II i III zakupują podręczniki według wykazu zaproponowanego przez szkołę
.

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 17 czerwca 2015 10:29
Data ostatniej edycji: pt, 03 lipca 2015 10:46:53

LAUREACI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Z  przyjemnością informujemy, że w roku szkolnym 2014/2015 uczniowie:
Alicja Trzaska z kl. III A uzyskała tytuł LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego
Sebastian Konopko z kl. III E uzyskał tytuł  LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu Historycznego
oraz
tytuł FINALISTY Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego. Od Cedyni do Orszy.”
Serdecznie gratulujemy znakomitych wyników i życzymy dalszych  sukcesów na kolejnym etapie kształcenia.

 

 

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 03 lipca 2015 10:42
Data ostatniej edycji: pt, 03 lipca 2015 10:47:28

BIWAK INTEGRACYJNO – REKREACYJNY

W dniach 23 i 24 czerwca 2015r. uczniowie klas III e i I a wraz z wychowawcami p. M. Rong i p. M. Leszakiem oraz p. B. Kułagą wybrali się na biwak integracyjno – rekreacyjny do Kompleksu Agroturystycznego Olszynka. W przypadku uczniów klasy IIIe były to jednocześnie jedne z ostatnich wspólnie spędzonych chwil przed zakończeniem edukacji w gimnazjum.
Plan biwaku był bardzo napięty i obfitował w liczne niespodzianki. Na początku uczniowie musieli pokonać sprawnościowy tor przeszkód zawierający między innymi: bieg po równoważni, czołganie się pod drutem kolczastym, skok przez dwumetrową przeszkodę oraz czołganie się w rurze. Wśród śmiałków znalazły się również dziewczęta, które często okazywały się szybsze od swoich kolegów.
Po zmaganiach na torze udaliśmy się na ścianki wspinaczkowe, gdzie chętne osoby pod okiem instruktora mogły spróbować swoich sił. Co odważniejsi wspinali się również na tzw. podniebny harley, na szczycie, którego należało wykonać „jaskółkę”.
Kolejnym punktem biwaku był zjazd na linie – tyrolka. Mimo niesprzyjającej pogody prawie wszyscy uczestnicy wyjazdu skorzystali z tej możliwości, łącznie z opiekunami.
Po wspólnym obiedzie i chwili odpoczynku w domkach krytych strzechą, udaliśmy się nad rzeczkę, nad którą rozwieszony został most linowy. Zadaniem chętnych uczniów było przeprawić się na drugą jego stronę. Z brzegu rzeki zadanie wyglądało na bardzo proste. W praktyce tylko nieliczni poradzili sobie z nim do końca. Niejeden śmiałek namoczył nogi w czasie tego zadania.
Wieczór spędziliśmy przy ognisku, jedząc kiełbaski i dzieląc się wrażeniami z mijającego dnia. Około godziny dwudziestej zorganizowaliśmy dyskotekę pod gołym niebem. Myśleliśmy, że będzie to ostatni punkt  wieczoru. Jak się okazało, nie mieliśmy racji. Instruktorzy zaprosili nas do zabawy w nocne podchody. Po wyczerpującej zabawie na terenie ośrodka pełni wrażeń udaliśmy się na spoczynek.
Drugiego dnia, tuż po śniadaniu, uczestniczyliśmy w licznych zabawach integracyjnych, wymagających od uczestników współpracy oraz dobrej komunikacji. Oprócz „megapiłkarzyków” były potrójne wyścigi, wyścigi na rowerach gokartowych oraz gry zespołowe. Dzień zakończyliśmy na trampolinach oraz Eurobungie. W czasie tych zajęć nawet opiekunowie mogli, choć na chwilę, oderwać się od ziemi.
Pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do domu.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 03 lipca 2015 11:16
Data ostatniej edycji: pt, 03 lipca 2015 11:30:51

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ENGLISH – I’M LOVIN’ IT!!! CONTEST”

Dnia 19 czerwca 2015r. odbyła się kolejna edycja szkolnego konkursu języka angielskiego – „English – I’m lovin’ it!!!” Celem konkursu było zachęcanie uczniów do doskonalenia umiejętności językowych, popularyzowanie języka angielskiego oraz rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem i prawidłowego reagowania językowego. W konkursie wzięło udział 35 uczniów klas I, II i III. Uczniowie pisali test, na trzech poziomach zaawansowania, składający się z zadań zamkniętych oraz otwartych. Liczna grupa  uczniów uzyskała tytuł laureata konkursu.


Lista laureatów w klasach I:
I miejsce – Roksana Zawadzka kl. I A
II miejsce – Kajetan Kacprzak kl. I B
III miejsce – Cezary Cieślik kl. I B

 

Lista laureatów w klasach II:
I miejsce –  Patryk Jastrzębski kl. II A
II miejsce – Dominika Smekta kl. II A
III miejsce – Wiktoria Modzelewska kl. II A

 

Lista laureatów w klasach III:
I miejsce – Sebastian Konopko kl. III E
II miejsce – Bartosz Lis kl. III D
III miejsce – Jakub Witkowski kl.III D

Zwycięzcy konkursu otrzymają 26 czerwca 2015r. dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez wydawnictwo Nowa Era i ZNAK. Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowała: Małgorzata Chodnicka

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 23 czerwca 2015 16:29
Data ostatniej edycji: śr, 01 lipca 2015 13:26:41

SEJMIK SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH 2015r.

29.05.2015r. po raz kolejny Samorząd Uczniowski  naszego gimnazjum uczestniczył w Sejmiku Samorządów Uczniowskich organizowanym przez Publiczne Gimnazjum nr 1
im. Noblistów Polskich w Łomży. To już dziewiąta edycja wspaniałej imprezy, podczas której nie tylko integruje się młodzież  gimnazjalna, ale przede wszystkim wymienia  doświadczeniami dotyczącymi samorządności. Naszą społeczność reprezentowały uczennice: A. Gronostajska kl. II a, K. Modzelewska kl. III e i D. Żebrowska kl. III e. wraz z opiekunem SU- p. M. Nasiadko.  Gospodarze zadbali o to, aby impreza była na najwyższym poziomie, dostarczyła wielu miłych wrażeń, a także wyposażyła uczestników w konkretną wiedzę nt. publicznej prezentacji. W  tym roku odbyła się w sali bankietowej Gracja w Starych Kupiskach.
W programie Sejmiku była m.in. autoprezentacja drużyn.  Każda z przybyłych szkół w formie prezentacji multimedialnej rozwinęła temat, który brzmiał: Miejsce młodych w przestrzeni publicznej. Ważnym punktem programu były warsztaty pt. Sztuka publicznej prezentacji  prowadzone przez p. dr Jolantę Boryszewską (ODN Łomża).  Warsztaty okazały się bardzo ciekawe. Ich uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób należy interpretować  mowę ciała,  co jest ważne  poza werbalnym komunikatem, jak dobrze zaprezentować się przed szerszym gremium. Prowadząca przekazała kilka ciekawostek na temat manipulacji, z którą każdy ma do czynienia w telewizji, radiu, prasie, czy w życiu codziennym. 
Tradycją Sejmiku jest też uczta dla ciała.  Zadbano o to, aby nie zabrakło dobrego jedzenia. Było ognisko, kiełbaski, grill, pyszne ciasto. Wspaniała atmosfera towarzyszyła uczestnikom  podczas całego dnia.

M. Nasiadko

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 01 lipca 2015 13:26
Data ostatniej edycji: śr, 01 lipca 2015 13:29:15

PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI GIMNAZJADY LEKKOATLETYCZNEJ

 

 

20.05.2015 roku na stadionie lekkoatletycznym w Łomży odbył się półfinał wojewódzki gimnazjady lekkoatletycznej. Najlepiej z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży spisali się:

2. Kulawczyk Weronika – 600 metrów
1. Krajewska Oktawia – 100 m przez płotki

5. Filipowicz Michał - rzut oszczepem
3. Szymański Tomasz - pchniecie kulą

Wyżej wymienione osoby awansowały do finału wojewódzkiego, który odbył się 30.05.2015 roku w Białymstoku. Największy sukces odniosła Weronika Kulawczyk, która zdobyła złoty medal i tytuł mistrzyni województwa w biegu na 600 metrów. Opiekunami naszych uczniów w półfinale byli: Radosław Jemielity oraz Andrzej Rogiński. Natomiast w finale wojewódzkim w Białymstoku naszych uczniów wspierali Izabela Cywińska oraz Michał Leszak.

 

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 22 czerwca 2015 13:23
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:46:43

FINAŁ POWIATOWY ZRZESZNIA LZS W TENISIE STOŁOWYM

26.04.2015 roku w hali sportowej w Publicznym Gimnazjum w Piątnicy odbył się finał powiatowy zrzesznia LZS w tenisie stołowym. W turnieju uczestniczyły gimnazja z terenu powiatu łomżyńskiego oraz Miasta Łomży. Dziewczęta z  Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży Aleksandra Andrzejczyk Wiktoria Łuba zajęły odpowiednio I i II miejsce. Opiekunem był Andrzej Rogiński.

Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 22 czerwca 2015 13:18
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:46:34

PÓŁFINAŁ POWIATOWY W FUTSALU DZIEWCZĄT

1.03.2015 roku w hali sportowej Gimnazjum w Śniadowie odbył się półfinał powiatowy w futsalu dziewcząt. Drużyna dziewcząt z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży zajęła I miejsce, występowała w składzie: Sylwia Ruszczyk, Ewelina Łada, Milena Olszewska, Martyna Mioduszewska, Angelika Mierzejewska, Martyna Trawińska, Klaudia Polakowska, Wiktoria Łuba, Gabriela Kukowska, Alicja Kowalewska, Julia Modzelewska oraz Karolina Keniksman. Opiekunem naszych dziewcząt był Andrzej Rogiński

Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 22 czerwca 2015 13:10
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:46:24

TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

W dniu 22.05.2015 roku  w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łomży odbył się turniej bezpieczeństwa ruchu drogowego szkół podstawowych i gimnazjów Miasta Łomży oraz powiatu łomżyńskiego. Publiczne Gimnazjum nr 9 w Łomży zajęło IV miejsce. Drużyna startowała w składzie: Dawid Tadaj, Tomasz Szymański, Łukasz Jackowski oraz Marcin Poreda. Opiekunem był Andrzej Rogiński.

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 22 czerwca 2015 11:51
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:46:11

WYCIECZKA DO KUROWA

 

28 maja 2015 r. uczniowie klas IIC, IIE i IID wraz z opiekunami wyjechali do Narwiańskiego Parku Narodowego na zajęcia terenowe w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Znam środowisko, w którym żyję”. Park jest częścią europejskiej sieci Natura 2000.
Siedziba tego parku  narodowego mieści się  w  Kurowie w  XIX–wiecznym  dworku. Wokół dworku są dwie ścieżki dydaktyczne „Kładka wśród bagien” i „Park przydworski”. Istnieje też możliwość wypożyczenia kajaków i poznania rzeki od strony wody. Zapewnia to doskonały kontakt z przyrodą.
Na terenie parku jest 13 gatunków płazów np. kumak nizinny, grzebiuszka drzewna i 203 gatunki ptaków. Nad Narwią można zaobserwować bataliony, czajki, czaple siwe, bociany czarne. Narwiański Park Narodowy pełni funkcję szlaku migracyjnego dla wielu ssaków. Największym z nich jest łoś. Doskonałe warunki znalazły tu również bobry.
Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać cechy charakterystyczne rzeki anastomozującej, płynącej wieloma korytami, oznaczali jakość pobranej wody na podstawie indeksu biotycznego i składników fizykochemicznych. Uczniowie poznali tez przekrój roślinności NPN, wędrując ścieżką dydaktyczną, oznaczali wybrane gatunki, porównywali budowę morfologiczną traw i turzyc. Jednym z ciekawszym zajęć praktycznych było poławianie ważek metodą  czerpakowania, które następnie były oznaczane przy pomocy kluczy. Uczniowie poławiali głownie świtezianki, łątki, żagnice.

Wioleta Radomska
Michał Leszak

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 03 czerwca 2015 10:36
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:46:02

UROCZYSTA GALA Z OKAZJI 25-LECIA CARITAS DIECEZJI ŁOMŻYŃSKIEJ

W dniu 23.05.2015 r. delegacja naszej Szkoły składająca się z najaktywniejszych wolontariuszy  Szkolnego Koła Caritas Anny Chojnowskiej i Katarzyny Sulej z opiekunem SKC P. Marią Michalską i P. Bożeną Barwikowską jedną z najaktywniejszych nauczycieli angażujących się w działalność charytatywną naszych uczniów, brały udział w uroczystej Galii z okazji 25-Lecia Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Otrzymaliśmy również specjalne Błogosławieństwo i podziękowanie Pasterza Diecezji Bp-a Janusza Stepnowskiego.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 03 czerwca 2015 10:16
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:45:51

10 ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II W NASZYM GIMNAZJUM

 

W dniu 27 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Apelu Szkolnym poświęconym 10 rocznicy śmierci św. Jana Pawła II. Ta wyjątkowa i świąteczna godzina wychowawcza była poświęcona życiu i nauczaniu naszego Wielkiego Rodaka, które nam zostawił w wielu przemówieniach wygłaszanych w czasie Pielgrzymek do Ojczyzny i spotkań z młodzieżą w czasie Światowych Dni Młodzieży. Apel został przygotowany przez młodzież klas II E, C i B pod kierunkiem P. Marii Michalskiej w postaci dramy poświęconej życiu św. Jana Pawła II i Jego wpływowi na zmiany zachodzące w Polsce i Europie  oraz młodzież z klasy III E w postaci pantomimy ukazującej nauczanie JP II  pod kierunkiem ks. Waldemara Górskiego. Mamy nadzieję, że to Wydarzenie na długo pozostanie w pamięci naszym koleżankom i kolegom.

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 29 maja 2015 09:21
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:45:41

FESTIWAL NAUKI EDUSCIENCE

14 maja 2015r. uczniowie klas Ia, IIIa, IIIb i IIIe uczestniczyli w zorganizowanym na Starym Rynku w Łomży Festiwalu nauki EDUSCIENCE. W trakcie festiwalu uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, informatycznych oraz technicznych. W przygotowanych namiotach tematycznych uczniowie mogli zobaczyć między innymi: jak wygląda krew pod mikroskopem, z czego zbudowane są tkanki, jak działa aparat wzroku, jak z jajka można zrobić piłeczkę oraz jak wygląda ciecz nienewtonowska.
Chętni mogli porozmawiać z Karolem Wójcickim i polarnikami z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 03 lipca 2015 11:05
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:45:30

DIECEZJALNY KONKURS „ŚWIĘCI I BOHATEROWIE ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ”

golab1

Uczennica naszej Szkoły Wiktoria Wiśniewska (klasa III A) została Laureatką  VII edycji Diecezjalnego Konkursu „Święci i bohaterowie Ziemi Łomżyńskiej” przebiegającej pod hasłem: „Święci świadkami prawdy” w kategorii plastycznej. Uczennica była przygotowywana do Konkursu przez P. Marię Michalską nauczyciela religii. Gratulujemy!

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 28 kwietnia 2015 13:12
Data ostatniej edycji: pon, 25 maja 2015 11:53:14

OUR SCHOOL IN ENGLISH

Z inicjatywy uczniów klasy 2E, Adama Baczewskiego, Ani Gołaś i Kasi Ołtarzewskiej powstał filmik o naszej szkole. Uczniowie współpracowali z całą społecznością szkolną i postanowili w swojej pracy wykorzystać język angielski. Dziękujemy za współparacę wszystkim aktorom, statystom i tym, którzy przyczynili się do powstania filmiku.

Agnieszka Mielnicka

 

zobacz film

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 18 maja 2015 09:11
Data ostatniej edycji: pon, 18 maja 2015 11:41:58

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

224 rocznicę uchwalenia konstytucji, pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, uczciliśmy w naszej szkole uroczystą akademią. W trakcie występów młodzież przypomniała społeczności szkolnej, że mocarstwa zaborcze potraktowały konstytucję jako groźny przejaw „zarazy rewolucyjnej”, ciągnącej się od Francji ogarniętej wielką rewolucją. Ustawę majową zaczęła również zwalczać opozycja magnacka w kraju, gdyż zawierała postanowienia ograniczające jej przywileje i wpływ na rządy w państwie.
27 kwietnia 1792 roku przedstawiciele opozycji magnackiej podpisali w Petersburgu akt konfederacji, który potem ogłosili w miasteczku targowica na Ukrainie pod fałszywą datą 14 maja. Akt ten unieważniał Konstytucję 3 Maja i całą działalność Sejmu Wielkiego oraz prosił cara o udzielenie zbrojnej pomocy w celu przywrócenia danej formy rządów w Rzeczpospolitej.
18 maja 1792 roku wojska rosyjskie przekroczyły granice Rzeczpospolitej. Pomimo stawienia oporu wrogim wojskom pod Zieleńcami i Dubienką  oraz początkowych sukcesach militarnych, król przystąpił do konfederacji targowickiej oraz nakazał zaprzestania działań wojennych.
Konsekwencją walki w obronie Konstytucji 3 Maja był II rozbiór Polski w 1793 roku, a następnie w 1795roku III rozbiór, który  zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata.
Pamięć o konstytucji nie zaginęła. Przeszła do historii jako próba ratowania kraju i dowód na patriotyzm Polaków, pragnących przeprowadzić reformy ustrojowe.

 

M. Zaremba

 

 

 

Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 03 lipca 2015 10:52
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:45:16

FINAŁ POWIATOWY GIMNAZJADY LEKKOATLETYCZNEJ

 

10.05.2015 roku na stadionie lekkoatletycznym przy Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łomży odbył się finał powiatowy gimnazjady lekkoatletycznej. Najlepiej z Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży spisali się:

 

1. Kulawczyk Weronika – 300 m przez płotki

1. Kulawczyk Weronika – 300 metrów

1. Krajewska Oktawia – 100 m przez płotki

5. Król Żaneta - oszczep

5. Mocarska Natalia - rzut dyskiem

 

1. Filipowicz Michał - rzut oszczepem

1. Włostowski Sebastian - pchnięcie kulą

2. Sokołowski Błażej - skok wzwyż

3. Włostowski Sebastian - rzut dyskiem

3. Parafiński Dawid - pchnięcie kulą

4. Szymański Tomasz - pchniecie kulą

5. Nowociński Dominik - pchnięcie kulą

5. Cholewicki Sebastian - rzut dyskiem

5. Cholewicki Sebastian - 100 metrów

5. Sztafeta 4x100 metrów w składzie: Serwatko Kacper, Parafiński Dawid, Cholewicki Sebastian, Daniszewski Kacper.

 

Wyżej wymienione osoby awansowały do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 20.05.2015 roku w Łomży. Opiekunami naszych uczniów byli: Krzysztof Rychter, Radosław Jemielity oraz Andrzej Rogiński.

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 15 maja 2015 14:51
Data ostatniej edycji: so, 16 maja 2015 17:55:52

STOP ZWOLNIENIOM Z W-F Z GRZEGORZEM FIJAŁKIEM

15 kwietnia 2015r.  w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży przy ulicy Marii Skłodowskiej Curie 1 odbył się Festyn pod hasłem „Trzymaj formę”, którego celem był zachęcenie młodych ludzi do aktywnego spędzania wolnego czasu i zdrowego stylu życia ze zwróceniem uwagi na właściwe odżywianie.
Gościem honorowym podczas uroczystości był  reprezentant Polski, brązowy medalista Mistrzostw Europy z 2013 roku w piłkę siatkową plażową - Grzegorz Fijałek, którego partnerem na boisku jest Mariusz Prudel. Są to zawodnicy, których głównym sponsorem jest PKN Orlen
Szkoła jako jedna z nielicznych w województwie podlaskim  wzięła udział w projekcie społecznym  „Stop zwolnieniom z w-f”, którego patronem jest Minister Sportu i Turystyki.
Organizatorzy akcji zaplanowali wiele atrakcji.  Grzegorz Fijałek wcielił się w rolę nauczyciela, poprowadził rozgrzewkę, zaprezentował podstawowe techniki trenowanej przez siebie dyscypliny sportu. Zorganizował także mini turniej w piłkę siatkową plażową dla gimnazjum i szkół podstawowych. Uczniowie mieli niepowtarzalna okazję ćwiczyć pod okiem wybitnego sportowca oraz zagrać z nim na jednym boisku.
Bardzo ciekawym punktem programu był imponujący pokaz tańca w wykonaniu młodzieży  z grupy tanecznej „BK Step” Marka Kisiela, a także pokaz  tresury psów przygotowany przez Komendę Miejską Policji w Łomży.
Uczestnicy festynu mieli możliwość przyjrzeć się pracy Grupy Ratowniczej Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Nadzieja”, która zaprezentowała sposoby udzielania pierwszej pomocy.
Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się warsztaty brazylijskiej sztuki walki – capoeira oraz pokazy sztuki samoobrony w wykonaniu wykwalifikowanych instruktorów.
Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Rodziny Lutosławskich w Łomży aktywnie włączyli się w główną ideę festynu, którą było propagowanie zdrowego stylu życia, przygotowując stanowiska promujące zdrową żywność. Zaproszeni goście mogli poczęstować się przekąskami z owoców i warzyw, zdrowym pieczywem, a także różnymi deserami.
Dodatkową atrakcją było stoisko przygotowane przez Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży, które zachwycało ozdobami z owoców i warzyw wykonanymi metoda carvingu.
Wiele emocji wzbudziły również ciekawe zabawy, konkursy i quizy zaproponowane przez pracowników  łomżyńskiego Nadleśnictwa. Młodzież mogła sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ekologii i roli lasu w życiu człowieka, a dla najlepszych przygotowano cenne nagrody.
Organizatorzy festynu składają serdeczne podziękowania sponsorom:
Piekarni w Jedwabnem, Piekarni „Sulima”, Piekarni „Jeziorko”, Piekarni z Zawad Przedmieścia, Piekarni w Piątnicy oraz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy.

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
cz, 16 kwietnia 2015 08:51
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:45:05

GIEŁDA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 9 IM. RODZINY LUTOSŁAWSKICH W ŁOMŻY

 

W dniu 27.03.2015 roku w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży odbyła się po raz  piąty Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych  zorganizowana przez wicedyrektor szkoły p. Annę Pawelec.  W giełdzie wzięło udział  13 szkół ponadgimnazjalnych z miasta Łomża i okolic. Przypominamy, że w ramach ogłoszonego w bieżącym roku szkolnym – Roku Szkoły Zawodowców przez  Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła wyszła naprzeciw oczekiwaniom uczniów i rodziców. Chcieliśmy pomóc uczniom klas trzecich gimnazjum w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadgimnazjalnej oraz umożliwić im łatwy dostęp do informacji o łomżyńskich szkołach. Uczniowie gimnazjum mieli okazję zapoznać się z ofertą szkół, warunkami rekrutacji oraz z informacjami na temat poszczególnych zawodów.

Przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych nauczyciele i uczniowie chętnie odpowiadali na pytania gimnazjalistów i zachęcali do podjęcia nauki w ich szkole. Zadaniem szkoły jest przygotowanie uczniów do świadomej mobilności w podejmowaniu decyzji zawodowych, życiowych oraz w podnoszeniu kwalifikacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 27 marca 2015 15:16
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:44:29

DZIEŃ PATRONA W PUBLICZNYM GIMNAZJUM NR 9 IM. RODZINY LUTOSŁAWSKICH

 

Obchody Dnia Patrona Szkoły na dobre wpisały się do kalendarza Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży. W tym roku odbyły się 25 marca. Jak zwykle propagują one znajomość życia i aktywnej działalności członków zacnej rodziny – Rodziny Lutosławskich.
Społeczność szkolną  na  uroczystości powitała pani dyrektor W. Masłowska. W swoim wystąpieniu przypomniała, że  ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY jest wspaniałą okazją, aby krzewić wiedzę o niezwykle zdolnych  i wykształconych synach naszej ziemi, o ludziach, którzy wnieśli znaczny wkład w rozwój kultury narodowej, rozsławiając Ziemię Łomżyńską w Polsce, a Polskę
w świecie. Podkreśliła również, że uroczystość jest wspaniałą okazją, aby przypomnieć uczniom naszego gimnazjum o najważniejszych wartościach, za które się walczy i ponosi największe ofiary. Następnie pani dyrektor zaprosiła wszystkich do  obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez uczniów pod kierunkiem p. M. Nasiadko i p. J. Czerwonko. Zgromadzeni w ciszy i skupieniu wysłuchali nie tylko głębokich treści patriotycznych w słowie mówionym, ale także w tekstach zaśpiewanych pieśni. Całość dopełniła prezentacja multimedialna nt. patriotycznej działalności  członków Rodziny Lutosławskich.
Święto Patrona Szkoły jest zawsze wspaniałą  okazją do rozmów nt. wychowania młodego pokolenia w duchu miłości do Ojczyzny i szacunku do drugiego człowieka.

 

M. Nasiadko

 

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
śr, 01 lipca 2015 13:37
Data ostatniej edycji: śr, 01 lipca 2015 13:39:37

DNI OTWARTE W GIMNAZJUM 2015r.

 

22 marca 2015r. po raz  kolejny podejmowaliśmy w naszym gimnazjum uczniów szkół podstawowych gminy i miasta Łomża. Gości powitała pani dyr. Wiesława Masłowska, prezentując najważniejsze wydarzenia z historii gimnazjum. Pani dyrektor część swojego przemówienia  poświęciła  sukcesom uczniów, zapoznała też gości z ofertą edukacyjną na kolejny rok szkolny.  W swoim wystąpieniu zapewniła, że „dziewiątka” jest dobrą szkołą, posiadającą szeroki wachlarz zajęć dodatkowych, bogato wyposażone pracownie. Priorytetem pracowników  placówki jest  troska o bezpieczeństwo ucznia i rozwój jego talentów. Przybyli uczniowie uczestniczyli w spektaklu  wystawionym przez teatrzyk Iskierka. Z dużym entuzjazmem przyjęty został też występ grupy tanecznej. Nie mniejszy zachwyt wzbudził  pokaz wschodnich sztuk walki, taekwondo. Przyszli gimnazjaliści mogli też zwiedzić budynek szkoły, a w szczególności: izbę patrona, pracownię chemiczną, biologiczną, językową, pomieszczenie SU, halę sportową i  salę fitness. Goście obejrzeli też prezentację multimedialną gimnazjum.
Mamy nadzieję, że zaproponowany program  spotkał się z zainteresowaniem młodzieży, był formą zabawy i przyjemnością. Za powodzenie imprezy, pod czujnym okiem nauczycieli, odpowiadali gimnazjaliści – Samorząd  Uczniowski.
Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów, a także dyrekcjom i wychowawcom szkół podstawowych w: Czaplicach, Jarnutach, Konarzycach, Kupiskach, Lutostani, Pniewie, Podgórzu i Puchałach za przyjęcie zaproszenia i umożliwienie  młodzieży udziału w  święcie zabawy, Otwartych Dniach  Gimnazjum.
Wizyta Państwa na stałe zapisała  się w historii szkoły, a jej ślad ma swoje odzwierciedlenie w pamiątkowych wpisach w Kronice gimnazjum.

 

 

 

 

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
so, 21 marca 2015 08:07
Data ostatniej edycji: śr, 01 lipca 2015 13:35:51

LIST PANI PREZYDENT ANNY KOMOROWSKIEJ

Miło nam poinformować, że biorąc udział w konkursie „Projekt z klasą” Uczniowie klasy III A razem z Wychowawcą klasy i P. Marią Michalską nauczycielem religii, którzy zgłosili swoją Innowację Pedagogiczną do Konkursu,  szkoła znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana po raz drugi tytułem: „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła”.
To znak, że szkoła: podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny, jest otwarta na uczniowskie inicjatywy, tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów, poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym (m.in. współpraca, planowanie, odpowiedzialność), jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej. Otrzymaliśmy również List Gratulacyjny od P. Prezydentowej Anny Komorowskiej, która w tym roku objęła Patronatem Honorowym Konkursu.

 

Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
so, 21 marca 2015 19:39
Data ostatniej edycji: śr, 01 lipca 2015 13:35:14

LAUREACI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

Uczennica klasy III A
ALICJA TRZASKA
została laureatką
Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

S. Kukowska

***

Uczeń klasy III E
SEBASTIAN KONOPKO
został laureatem
Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Warto też wspomnieć, że Sebastian Konopko zakwalifikował się również do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”, który odbędzie się 16 kwietnia 2015r. w Białymstoku. Trzymamy kciuki!!!

M. Zaremba

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
so, 21 marca 2015 08:01
Data ostatniej edycji: śr, 01 lipca 2015 13:34:33

SPRAWOZDANIE Z KONKURSU

W dniu 14 marca 2015 r. dwie uczennice naszego Gimnazjum Aleksandra Andrzejczyk i Wiktoria Łuba z klasy I B przygotowywane przez P. Marię Michalską brały udział w Finale Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej pod patronatem Kuratora Podlaskiego i Metropolity Białostockiego ks. Bp. Edwarda Ozorowskiego, w którym brało udział 70 uczniów z całego Województwa, byliśmy też jedynym Gimnazjum reprezentującym miasto Łomża. Wiktoria Łuba zakwalifikowała się do ścisłej czołówki 10 laureatów, a Aleksandra Andrzejczyk zdobyła tytuł finalisty. Gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 16 marca 2015 11:39
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:44:08

REKRUTACJA DO PUBLICZNEGO GIMNAZJUM NR 9 IM. RODZINY LUTOSŁAWSKICH W ŁOMŻY

 

Warunki rekrutacji do Publicznego Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży określają Zasady i kryteria rekrutacji uczniów. (do pobrania w zalączniku poniżej)

 

 

1.

Składanie dokumentów

 

od 23 marca 2015r. do 17 kwietnia 2015 r.  do godz. 15.00


2.

Składanie świadectw

 

26 czerwca do 30 czerwca 2015 r. do godz. 15.00


3.

 

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych


3 lipca  2014r. do godz. 15.00

4.

 

Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły


8 lipca 2015 r. o godz. 15.00

 

 

Dokumenty do pobrania dla uczniów z obwodu szkoły:


I. Do klasy pierwszej Publicznego Gimnazjum  im. Rodziny Lutosławskich w Łomży przyjmuje się z urzędu uczniów zamieszkałych  w obwodzie  szkoły (na ternie Gminy Łomża).

W  skład  dokumentów  obowiązkowych składanych przez uczniów – kandydatów do Publicznego Gimnazjum nr 9  im. Rodziny Lutosławskich w Łomży  wchodzą:

 

1. Zgłoszenie o przyjęcie do szkoły. (do pobrania w zalączniku poniżej)

2. Świadectwo ukończenia sześcioletniej szkoły podstawowej (oryginał).

3. Zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu w klasie VI szkoły podstawowej -OKE.

4. 2 fotografie kandydata.

 

 

Dokumenty do pobrania dla uczniów spoza obwodu szkoły:


II. Kandydaci  zamieszkani poza obwodem szkoły mogą być przyjęci  do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami.

Na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dyrektor gimnazjum może przyjąć uczniów zamieszkałych poza obwodem gimnazjum, w przypadku gdy gimnazjum dysponuje wolnymi miejscami.

 

1. Wniosek o przyjęcie do szkoły  wraz z załącznikami . (do pobrania w zalączniku poniżej)

2. Świadectwo ukończenia sześcioletniej szkoły podstawowej (oryginał).

3. Zaświadczenie o szczegółowych wynikach sprawdzianu w klasie VI szkoły podstawowej .

4. 2 fotografie kandydata.

5. Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych.

 

 

Zapraszamy na Dni Otwarte Szkoły w dniu 22.03.15 roku o godz.10.00.

 

Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 02 marca 2015 09:11
Data ostatniej edycji: śr, 01 lipca 2015 13:33:22

SUKCESY W KONKURSIE DIECEZJALNYM

 

W dniu 14 lutego 2015 uczennice naszego Gimnazjum Weronika Jabłecka, Justyna Jarnutowska i Katarzyna Sulej z klasy IIIA -  przygotowane przez nauczyciela religii P. Marię Michalską brały udział w diecezjalnym etapie konkursu „Dzieci Fatimy Powiernikami Królowej Różańca” organizowanym przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej. W Konkursie brało udział  200 laureatów z 37 szkół z terenu Diecezji Łomżyńskiej, którzy zostali wyłonieni podczas szkolnego etapu konkursu. Konkurs Diecezjalny jest Konkursem ponad wojewódzkim, gdyż w ramach Diecezji są trzy województwa.
Dziewczęta zajęły trzecie miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych po  Zespole Szkół nr 5 w Ostrołęce, oraz  Zespole Szkół w Nowych Piekutach. Konkurs był po raz pierwszy organizowany pod patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Gratulujemy!


 

Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
wt, 17 lutego 2015 16:12
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:43:55

WOLONTARIAT W TANZANII

W dniach 22-23 stycznia w naszej Szkole gościła P. Justyna Jarząbska wolontariuszka, która wróciła z misji w Tanzanii. Pani Justyna jest byłą uczennicą P. Marii Michalskiej nauczyciela religii. Spotykając się z uczniami P. Justyna opowiadała młodzieży o życiu ich rówieśników w Afryce. Młodzież miała okazję obejrzenia filmu poświęconego pracy P. Justyny w Tanzanii, szczególnie pracy z dziewczętami, które w krajach afrykańskich nie mają tych samych praw, co mężczyźni i są często wykorzystywane i dyskryminowane. Młodzież miała okazję również nauczenia się piosenki w języku suahili, jednym z narzeczy afrykańskich oraz zapoznania się z warunkami geograficznymi i klimatem Afryki.

 

 

 

Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 16 lutego 2015 09:21
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:43:44

WARSZTATY ORNITOLOGICZNE

Dnia 22 stycznia bieżącego roku w naszej szkole gościły Panie ze Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju Agro – Group, które przeprowadziły zajęcia skierowane do uczniów naszego gimnazjum. W czasie dwugodzinnych warsztatów uczniowie mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących bociana białego i czarnego. Mamy nadzieje, że nie były to ostatnie tego typu zajęcia, wraz z młodzieżą wyraziliśmy chęć udziału w kolejnych warsztatach – tym razem będą one dotyczyły jeża.

M. Leszak


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 23 stycznia 2015 14:56
Data ostatniej edycji: pon, 16 lutego 2015 11:06:51

WYCIECZKA DO MUZEUM

Dnia 21 stycznia klasa Ia wraz z P. M. Michalską i P. M. Leszak, udała się do Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film, który prezentował pracę misjonarzy. Głównym celem było obejrzenie wystawy przygotowanej przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, pokazującej życie na misji. Na wystawę składa się cała paleta obiektów, które w urokliwy sposób oddają charakter misyjnej pracy i pokazują kulturę ludów afrykańskich. Zwiedzając mogliśmy obejrzeć prymitywne chaty odtworzone we wnętrzach Muzeum. Pokazane są tam także sprzęty myśliwskie, różnego rodzaju pułapki, a także prymitywne instrumenty do gry. Pośród wielości rzeźb i tkanin nie sposób pominąć ornatów ręcznie malowanych i bogato zdobionych kielichów mszalnych. Całość wystawy odzwierciedla nam kulturę w krajach misyjnych.

Michał LeszakFoto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pt, 13 lutego 2015 12:13
Data ostatniej edycji: cz, 02 listopada 2017 11:43:30

JASEŁKA

 

20 grudnia uczniowie klasy III E razem z Ks. Waldemarem katechetą naszego Gimnazjum przygotowali Jasełka na wesoło pt. "Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina...". Głównym przesłaniem Jasełek skierowanych do całej społeczności szkolnej i zaproszonych Gości była Radosna Nowina, że Jezus nie tylko narodził się 2000 tysiące lat temu w Betlejem, ale co roku przypominamy sobie to wydarzenie, aby mógł się narodzić również dziś w naszych sercach przez dobro, które czynimy. Przyszedł do wszystkich ludzi i chce się spotkać z każdym człowiekiem. Wśród zaproszonych Gości liczną grupę stanowili Rodzice uczniów, którzy przybyli w tym dniu, aby uczestniczyć razem z młodzieżą w szkolnych Wigiliach Klasowych. Na zakończenie Jasełek Pani Dyrektor złożyła wszystkim uczniom, nauczycielom i Rodzicom życzenia świąteczne.

 

 

 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Publiczne Gimnazjum nr 9
pon, 26 stycznia 2015 09:12
Data ostatniej edycji: pt, 13 lutego 2015 12:11:12

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

22 października 2014 roku w Publicznym Gimnazjum nr 9 im. Rodziny Lutosławskich w Łomży miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Rozpoczęła się  w  łomżyńskiej katedrze mszą świętą, którą celebrował ks. dziekan  Marian Mieczkowski. Następnie, w auli szkolnej, młodzież przyrzekała godnie reprezentować szkołę,  wyznawać wartości w niej uznawane, brać wzór z patronów szkoły oraz pielęgnować szkolne i narodowe tradycje.


Uroczystość została uświetniona występami młodzieży, którym przysłuchiwali się szacowni goście: Wójt Gminy Łomża – pan Jacek Nowakowski, były dyrektor gimnazjum – pan Leszek Młynarski oraz rodzice uczniów z przewodniczącą Rady Rodziców na czele - panią Małgorzatą Rokuszewską. Dyrektor gimnazjum - pani Wiesława Masłowska w swoim przemówieniu wyraziła radość, że uczniowie i rodzice okazują zadowolenie z wyboru naszej szkoły, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi każdego ucznia i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Życzyła gimnazjalistom samych sukcesów w nauce, szybkiego odnalezienia się w nowej szkole i spotkania prawdziwych przyjaciół. Natomiast pan wójt, stwierdził, że jeśli młodzież będzie się tak wspaniale uczyć przez trzy lata, jak pięknie śpiewa, to o wynik egzaminu gimnazjalnego jest spokojny.

Na koniec wszyscy  udali się na słodki poczęstunek. To był niezapomniany dzień i na trwałe wpisze się w pamięć społeczności szkolnej.


S. Kukowska


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: