Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 maja 2024 napisz DONOS@

Ludzie stąd przez Mieczysława Bagińskiego przypomniani

mm cz, 16 maja 2024 07:44

Porucznik Adam Łempicki z 33 Pułku Piechoty walczył w kampanii wrześniowej i rychło zaczął działać w konspiracji, a wywieziony na wschód przeszedł z II Korpusem Polskim cały szlak bojowy, ze zdobyciem Monte Cassino włącznie. Podobne były losy znacznie młodszego Czesława Kamińskiego. Na przeciwnym biegunie byli jednak zupełnie inni ludzie, tacy jak aktywnie współpracujący z Rosjanami Leon Kłodecki, deputowany do Zgromadzenia Zachodniej Białorusi. Ich losy w książce „LUDZIE STĄD, czyli historia wokół nas” przedstawił Mieczysław Bagiński, ukazując różne postawy mieszkańców regionu w latach II wojny światowej.

Wirtuoz z Turcji w łomżyńskiej orkiestrze

mm cz, 16 maja 2024 07:40

Wiosną ubiegłego roku skład Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego zasilił wiolonczelista Can Kehri. To nie tylko pierwszy turecki student w historii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ale też znakomity wirtuoz. Już niebawem łomżyńska publiczność będzie mogła doświadczyć tego w całej okazałości, kiedy z Igą Martą Ludkiewicz wykona Koncert na 2 wiolonczele G-moll RV 531 Antonio Vivaldiego.

Spotkanie autorskie z Mieczysławem Bagińskim

mm wt, 14 maja 2024 08:46

O ludziach stąd, czyli historii wokół nas opowiada w swojej książce Mieczysław Bagiński. We wtorek o godz. 18. w Hotelu Gromada spotkanie z autorem.

Udany rockowy „ŁOMOT!” w Hali Kultury

mm pon, 13 maja 2024 10:42

Zespół Isaac Goldenberg zwyciężył w Przeglądzie Muzycznym Zespołów Rockowych „ŁOMOT!”. Drugie miejsce zajęła grupa Hard Reset, trzecie Kaja Lenart z zespołem. Wyróżnienie oraz nagrodę jurorską dla wokalistki Alicji Bączyk otrzymał Tutorial. W trwającym dwa dni konkursie wystąpiło łącznie 10 zespołów, grających różne odmiany rocka, od bardziej melodyjnych do black metalu.

Ks. Kazimierz Lutosławski – wybitny kapłan Ziemi Łomżyńskiej będzie przypomniany przez drozdowskie muzeum wystawą historyczną

mm pt, 10 maja 2024 10:17

Każdy, kto odwiedza łomżyńską katedrę może zobaczyć pamiątkową tablicę poświęconą księdzu Kazimierzowi Lutosławskiemu. Powstała w roku 1926 ze składek mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej, by uczcić pamięć tego energicznego, niezwykle zdolnego i wszechstronnie wykształconego kapłana, którego 100. rocznicę śmierci obchodzimy w roku 2024. Odznaczał się wielką pracowitością, znał języki obce, zaprojektował słynny Krzyż Harcerski, był wychowawcą młodych pokoleń, a przy tym księdzem-posłem (tak, parlamentarzystą w sutannie, co umożliwiało ówczesne prawo.).

Rockowo - piknikowy weekend w Łomży

mm pt, 10 maja 2024 09:11

Drugi weekend maja upłynie w mieście pod znakiem rocka, a pod Łomżą na rodzinnym piknikowaniu z historią w tle. Dziś (piątek 10.05) wieczorem w pubie „Pod ratuszem” zagra fiński zespół Kasvoton i będzie to ich pierwszy koncert w Polsce. W sobotę i w niedzielę w Hali Kultury odbędzie się Przegląd Muzyczny Zespołów Rockowych „ŁOMOT!”. Wystąpi aż 11 lokalnych zespołów, od pop rocka do black metalu. Z kolei w niedzielę w Lesie Jednaczewskim odbędzie się familijna „Kurpiowska Majówka u Stacha”.

Prawykonanie i egzotyczne flety w filharmonii

mm pt, 10 maja 2024 08:58

Światowe prawykonanie Rapsodii gruzińskiej wybitnego kompozytora Mikołaja Hertla było głównym punktem programu koncertu „Rozświetlona noc” Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego. Występująca w roli solistki znakomita flecistka Hanna Turonek objawiła się publiczności w podwójnej roli, również jako współkompozytorka etnicznej kompozycji „My Melodies For Exotic Flutes”, napisanej wraz z Mikołajem Majkusiakiem.

Majowy weekend patriotycznych i familijnych wydarzeń

mm śr, 01 maja 2024 10:04

Dłuższy niż zwykle weekend zdominują obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W Łomży i okolicznych miejscowościach będą one miały bardzo uroczysty charakter. Nie zabraknie też koncertów patriotycznych w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego i Łomżyńskiej Orkiestry Dętej oraz imprez familijnych. Odbędzie się też mecz ŁKS-u, walczącego z wiceliderem tabeli Legią II Warszawa o kolejne zwycięstwo i przedłużenie dobrej passy.

Mistrzowie recytacji z Łomży i Drozdowa

mm pon, 29 kwietnia 2024 17:24

Podczas gali IV Wojewódzkiego Przeglądu Amatorskiej Twórczości Teatralnej PIKtoGRAmy Jan Piasecki z SP w Drozdowie zdobył główną nagrodę w kategorii Mistrzowie Recytacji klas 7 - 8. W kategorii szkół średnich Mistrzem Recytacji został Szymon Głodkowski z I LO w Łomży.

Gubernialna Łomża w muzeum przypomniana

mm nie, 28 kwietnia 2024 07:38

Ilu łomżyńska gubernia miała gubernatorów? Dlaczego na jednego z nich dokonano zamachu, a o innym mówiono, że jest przyjazny wobec Polaków? Jakie rosyjskie jednostki wojskowe stacjonowały w Łomży? Ile było w niej cerkwi i dlaczego jedna z nich przetrwała masową likwidację prawosławnych świątyń w II Rzeczpospolitej? O tym wszystkim i o wielu innych, często szerzej nieznanych, faktach historyk Sławomir Zgrzywa opowiedział podczas kolejnego z cyklu spotkań dla miłośników historii w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Fotograficzna biologia fantastyczna Marka Noniewicza

mm so, 27 kwietnia 2024 16:10

Przekrojową wystawę nieoczywistych prac Marka Noniewicza otwarto w Galerii Pod Arkadami. „Zarys biologii fantastycznej” to spojrzenie na świat bydgoskiego artysty, efekt jego dwóch fascynacji, dawnymi technikami fotograficznymi, szczególnie tymi z XIX wieku oraz światem przyrody. - (...) Sięgam po techniki historyczne i eksperymentalne oraz efemeryczne formy zapisu, traktując je jako rodzaj klucza do języka natury. Staram się ożywić mit i próbuję znaleźć dla niego współczesny kontekst - wyjaśnia Marek Noniewicz.

Weekend wystaw i Motoserca

mm pt, 26 kwietnia 2024 10:01

Największym wydarzeniem tegorocznego weekendu jest łomżyńska odsłona ogólnopolskiej akcji Motoserce, zorganizowana przez motocyklistów z klubu Wild Dogs. Poza zbiórką krwi zaplanowano szereg atrakcji, w tym koncerty zespołów Leash Eye i OldYoung. Odbędzie się również otwarcie dwóch wystaw, w tym fotograficznej Marka Noniewicza „Zarys biologii fantastycznej” w Galerii Pod Arkadami oraz finisaż wystawy „Przestrzenie Marcina Niemczury. Interpretacje...” w Muzeum Północno-Mazowieckim.

Hobbysta Zgrzywa w Drozdowie o Szczepankowie

mm wt, 23 kwietnia 2024 08:06

Spotkania hobbystów w dworskim salonie Rodu Lutosławskich w Drozdowie zaczęły się w niedzielę gawędą wokół tematyki genealogicznej. Znany historyk i regionalista Sławomir Zgrzywa omówił 17 tablic inskrypcyjnych z kościoła w Szczepankowie na przykładzie kolejnych rodzin właścicieli dóbr Szczepankowo, które od XIII wieku do końca XVIII w. należały do Benedyktynów płockich.

Oblicza polskiej szlachty w ciechanowskim muzeum

mm pon, 22 kwietnia 2024 08:25

Wystawę czasową „Facies Poloniae nobilitatis, czyli oblicza polskiej szlachty” można już oglądać w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, Oddziale Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Ekspozycja obejmuje blisko 80 portretów szlachcianek i szlachciców od XVII do początków XX wieku, w tym przedstawicieli rodów z ziemi łomżyńskiej, z posłem i starostą Nikodemem Kossakowskim na czele. Twórcami i kuratorami wystawy są historycy Łukasz Szpejewski i Kamil M. Leszczyński, do ubiegłego roku dyrektor biura Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

Finał konkursu Kulki i poetycki koncert

mm nie, 21 kwietnia 2024 11:40

Michał Przyborowski z Bielska-Białej zwyciężył w XXII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jana Kulki. Kolejni laureaci konkursu to Czesław Markiewicz z Zielonej Góry i Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej. Nagrodę prezydenta za wiersz o tematyce łomżyńskiej otrzymała Barbara Maksymiuk z Siedlec, autorka retrospektywnego utworu („Od strony Piątnicy...”). Konkursową galę i spotkanie z poezją w Hali Kultury zakończył koncert zespołu Wszystkiego Najlepszego.

„Przyroda wierszem pisana”

mm nie, 21 kwietnia 2024 10:31

Dnia 16-17 kwietnia br. odbył się konkurs recytatorski organizowany przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w ramach Dni Literatury Dziecięcej (2-30 kwietnia). W tym roku hasło konkursu brzmiało „Przyroda wierszem pisana”.

Gwiazdy światowego jazzu zagrały w MDK

mm so, 20 kwietnia 2024 16:01

Kwartet znakomitego pianisty Piotra Wyleżoła promował w MDK-DŚT najnowszą płytę „I Love Music”. Zespół obok lidera tworzą, równie utytułowani, bardzo cenieni muzycy: kontrabasista Michał Barański, amerykański saksofonista Andy Middleton i węgierski, ale związany ze sceną nowojorską, perkusista Ferenc Nemeth. Koncert był więc porywający, a bezpośrednio po nim artysta sprzedał wszystkie egzemplarze nowego albumu, co przy dominacji streamingu nie zdarza się obecnie zbyt często. – Kończymy jazzowy sezon z przytupem! – podkreślał dyrektor Krzysztof Zemło, ale do jesieni MDK-DŚT na pewno zaprosi miłośników jazzu na kolejne koncerty.

Szczery pisarz Jakub Żulczyk w Łomży

mm so, 20 kwietnia 2024 09:10

Popularny pisarz i scenarzysta seriali Jakub Żulczyk to 41-latek rodem ze Szczytna. Gościł w piątek wieczór w Łomży, aby podczas spotkania w Hali Kultury opowiadać Czytelniczkom i Czytelnikom o pisaniu powieści i scenariuszy, nierzadko w oparciu o własną twórczość. Widzkom i Widzom dało to wgląd w kulisy pracy autora, np. „Ślepnąc od świateł”, „Dawno temu w Warszawie” i „Belfra”. Łomżyniacy mogą być dumni ze współpracy Jakuba Żulczyka przy scenariuszu „Wzgórza psów”, na kanwie jego powieści, z naszym krajanem Piotrem Domalewskim, który wyreżyserował serial.

Weekend z gwiazdami i finałem konkursu Kulki

mm pt, 19 kwietnia 2024 08:00

Dziś odwiedzą Łomżę wybitni twórcy. Popularny pisarz Jakub Żulczyk spotka się z czytelnikami w Hali Kultury. Znakomity pianista jazzowy Piotr Wyleżoł zagra w MDK-DŚT z międzynarodowym kwartetem, promując najnowszy album „I Love Music”. Odbędzie się też finał XXII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jana Kulki, zwieńczony koncertem zespołu Wszystkiego Najlepszego. O emocje sportowe zadba zaś drużyna ŁKS-u, walcząca z trzecim w tabeli KS Bełchatów.

Zagraniczne sukcesy uczniów szkoły muzycznej

mm cz, 18 kwietnia 2024 09:40

Trębacz Franciszek Langowski, sakshornista Stanisław Mackiewicz i perkusista Jakub Warchoł z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży bardzo dobrze zaprezentowali się podczas międzynarodowego konkursu „Wind Stars 2024” na Łotwie. Uczniowie Waldemara Borusiewicza, 8-letni Franciszek i 7-letni Stanisław, zajęli I i II miejsce; Jakub Warchoł, uczeń szkoły średniej i Jacka Jasłowskiego, również był II. - Startowało ich z Łomży trzech i wszyscy pokazali się z bardzo dobrej strony! - podkreśla Waldemar Borusiewicz, dodając, że o 16-letnim Jakubie na pewno jeszcze usłyszymy, a jego uczniowie to ogromne talenty-diamenty, które można pięknie oszlifować.

« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę